50-lecie Międzynarodowej Konferencji „Transport and Sedimentation of Solid Particles”

W dniach 26-29 września 2023 roku we Wrocławiu w hotelu „Plaza Park” odbyła się 20 Międzynarodowa Konferencja „TRANSPORT AND SEDIMENTATION OF SOLID PARTICLES” zorganizowana przez nasz Wydział wspólnie z Wydziałem Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej oraz fundacją tego wydziału.

Była to konferencja szczególna – jubileuszowa – już 20, zorganizowana w 50 rocznicę pierwszej konferencji, która odbyła się w 1971 roku. Dokładne 50 lat minęło w roku 2021, niestety światowa pandemia covid nie pozwoliła nam wtedy spotkać się i świętować jubileusz 50-lecia „T&S”.

Z kart historii przypomnieć należy, iż powstanie tej konferencji (1971) było inicjatywą prof. Hanny Gładki z ówczesnej Akademii Rolniczej w Krakowie, która zajmowała się rumowiskiem rzecznym oraz prof. Włodzimierza Parzonki z Akademii Rolniczej we Wrocławiu, który prowadził badania transportu mieszanin w rurociągach. Miejscem pierwszej konferencji były siedziby wymienionych uniwersytetów. Kolejne konferencje odbyły się w zamku w Trzebieszowicach w Kotlinie Kłodzkiej oraz we Wrocławiu. Od ósmej konferencji w roku 1995 ma ona charakter międzynarodowy, a w komitetach naukowych poszczególnych konferencji są uczeni ze wszystkich kontynentów. Organizatorem konferencji jest zawsze nasz Wydział oraz uczelnia lub wydział z innego kraju. Konferencja gościła trzykrotnie w Republice Czeskiej (Praga), w Belgii (Ghent), w Gruzji (Tbilisi), w Rosji (Saint Petersburg), w Niemczech (Rostock), w Holandii (Delft) oraz ostatnio w Republice Południowej Afryki (Cape Town).

Już od pierwszej konferencji zawsze uczestniczyli w niej zagraniczni goście. Uczestnicy konferencji mieli wielką satysfakcję, bo swoje wyniki badań prezentowali na konferencji „T&S” najwięksi światowi specjaliści, autorytety w tematyce konferencji. Wymienić tu należy wielkie nazwiska aktualnie już nieobecnych wśród nas osób: Jack Richardson z Walii, Kenneth N. Wilson oraz Clift A. Shook – obaj z Kanady, Ed Wasp ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, Wolfgang Wiedenroth z Niemiec czy Włodzimierz Parzonka z Polski. Wszyscy wymienieni pozostawili swój ślad w literaturze światowej naszej branży, z której korzystają teraz uczeni, inżynierowie oraz studenci na całym świecie. Konferencja „T&S” jako jedyna z naszej uczelni jest indeksowana w SCOPUS.

Przez tegoroczną konferencję przewinęło się prawie 40 uczestników z 14 krajów świata (m.in. USA, Chin, Kanady, Anglii, Niemiec, Holandii, Włoch, Szwecji, Gruzji). Konferencję rozpoczęło zdalne wystąpienie z Australii światowego specjalisty z zakresu przepływu mieszanin w rurociągach oraz reologii zawiesin profesora Allana Thomasa, który po przedstawieniu referatu odpowiadał na pytania uczestników konferencji we Wrocławiu oraz uczestniczył w dyskusji nad problemami poruszonymi w swym wystąpieniu. W czasie 4 dni konferencji mieliśmy okazję poznać w sumie 34 prezentacje i raporty z badań naukowych, na które złożyło się 25 prezentacji oralnych i 9 posterów. Tematyka prezentowanych badań była bardzo szeroka. Obejmowała ona zarówno zagadnienia teoretyczne jak i prace skoncentrowane na zastosowaniu w praktyce inżynierskiej np. w przemyśle. Można przy tym wyróżnić 2 główne grupy prac badawczych: pierwsza to problemy hydrotransportu w rurociągach a druga to problemy hydrauliki koryt rzecznych i zbiorników wodnych. Można było zauważyć bardzo ożywione naukowe dyskusje nie tylko w czasie sesji, lecz zwłaszcza w czasie przerw kawowych i także wycieczki technicznej do KGHM. Ostatni dzień konferencji uczestnicy spędzili na naszym Wydziale, biorąc udział w spotkaniu z władzami Wydziału, zapoznając się z jego profilem naukowym i dydaktycznym, zwiedzając laboratoria badawcze i dydaktyczne, a także uczestnicząc w tematycznym workshopie.

Tegoroczna konferencja była pożegnalną konferencją dla jej głównego organizatora prof. dr hab. inż. Jerzego Soboty, który przez prawie 40 lat współorganizował „T&S”, a uczestniczył we wszystkich konferencjach od chwili jej powstania. Dziękujemy Panie Profesorze!