Aktualności

Absolutorium Wydziału Melioracji i Inżynierii Środowiska

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Łącznie 226 dyplomów ukończenia studiów otrzymali tegoroczni absolwenci Wydziału Melioracji i Inżynierii Środowiska podczas uroczystości absolutoryjnej, która odbyła się w Auli Leopoldyńskiej 23 stycznia 1999 roku

Otwarcie uroczystości

Hymnem narodowym rozpoczęło się tegoroczne uroczyste absolutorium Wydziału Melioracji i Inżynierii Środowiska, a trzynastu doktorantów i habilitantka, którzy przystępowali do uroczystej promocji, wydłużyli znacznie korowód ubranych w togi członków Rady Wydziału.

— Dzień dzisiejszy jest świętem całej naszej społeczności akademickiej, ale szczególnie uroczystym dniem dla Wydziału Melioracji i Inżynierii Środowiska — powiedział dziekan prof. Leszek Pływaczyk, otwierając uroczystość. Przywitał przybyłych gości: rektora prof. Tadeusza Szulca, prorektorów: prof. Mariana Rojka i prof. Józefa Szlachtę, dziekanów bratnich wydziałów: prof. Wacława Leszczyńskiego i prof. Józefa Nicponia, panie prodziekan: dr hab. Urszulę Prośbę-Białczyk i dr Zofię Czarną, prezesa Zrzeszenia Absolwentów Wydziału dr. inż. Jerzego Krężla, wicedyrektora ODGW we Wrocławiu mgr. inż. Ryszarda Majewicza, dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu mgr. inż. Jacka Krasickiego, dyrektora RZGW we Wrocławiu mgr. inż. Andrzeja Nalberczyńskiego, dyrektora Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Chróstniku Bronisława Tomaszewskiego, dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych we Wrocławiu mgr. Adama Żabińskiego, przedstawicieli stowarzyszeń branżowych, opiekunów poszczególnych kierunków studiów... Tradycyjnie gromkimi oklaskami powitano panie z dziekanatu, co dowodzi nie tylko niesłabnącego uznania dla ich wysiłku, ale także wyraża ogromną sympatię i wdzięczność za pomoc i serdeczność przez cały okres studiów.

Przemówienie okolicznościowe

    — Efektem pięcioletniej wytężonej pracy są kolejne dyplomy, 246 dyplomów ukończenia studiów, które dołączą do tych przeszło 5,5 tysiąca, które na naszym wydziale wydano — skonstatował w okolicznościowym wystąpieniu prodziekan dr hab. Edward Hutnik. — Dyplomy te z jednej strony stanowią formalne potwierdzenie tytułu zawodowego inżyniera i magistra inżyniera, a z drugiej są dla nas okazją do pełnej refleksji nad przebytą drogą. Prodziekan zauważył, że tylko dwóch studentów na trzech rozpoczynających kończy studia dzienne i zaledwie jeden na trzech — studia zaoczne. Podsumował też dorobek w rozwoju naukowym i kadry (dwa tytuły profesorskie, sześć doktoratów, kolejny nabór na studia doktoranckie), a także we współpracy z zagranicą, poszerzeniu oferty dydaktycznej i studiów podyplomowych itp. Aktualnie na wydziale kształci się ok. 2000 studentów studiów dziennych, zaocznych i doktoranckich, zatrudnionych jest ponad 230 pracowników, w tym 155 nauczycieli akademickich, a wśród nich 36 profesorów i doktorów habilitowanych, co daje mu pozycję drugiego, po warszawskim, wydziału w uczelniach w kraju, nie tylko liczbowo, ale pod względem wymiernych osiągnięć i dokonań. Kończąc, życzył absolwentom pomyślności na co dzień, sukcesów w życiu osobistym i zawodowym, a także satysfakcji z wykonywanej pracy.

Promocje habilitacyjne i doktorskie

Promocją habilitacyjną dr hab. Sadżidze Murat-Błażejewskiej rozpoczęto kolejny punkt programu, który sprawnie poprowadził prodziekan prof. Andrzej Drabiński. A potem kolejno podchodzili doktorzy: Andrzej Tukiendorf, Ryszard Skrabek, Jan Jełowicki, Beata Olszewska, Krzysztof Pulikowski, Tomasz Malczyk, Wojciech Orzepowski, Grzegorz Zakrzewski, Romuald Żmuda, Paweł Szyszkowski i Agata Szymańska-Pulikowska, a dyplomy wręczli promotorzy lub — w razie nieobecności — dziekan.

Wręczenie dyplomów ukończenia studiów

Wręczanie dyplomów ukończenia studiów rozpoczęto od inżynierii środowiska. Świeżo upieczeni magistrzy inżynierowie i inżynierowie otrzymywali je z rąk prodziekana i opiekuna roku. Błyskały flesze, w ruch poszły kamery wideo — każdy chciał utrwalić od zapomnienia ten uroczysty moment. Nie zabrakło też nagród ufundowanych przez prorektora ds. studenckich i nauczania oraz dziekana, a także przez Fundację „Czysta Woda” i Bank Rozwoju Eksploatacji, w imieniu której dyplomy wręczył mgr Jacek Brachocki.

Wykład absolutoryjny

„Człowiek a środowisko naturalne” — tak zatytułował dr hab. Janusz Łomotowski wykład absolutoryjny, w którym zawarł filozoficzne rozważania o poznawaniu środowiska.

Wystąpienie przedstawiciela absolwentów

W imieniu absolwentów zabrał głos starosta roku na kierunku budownictwo mgr inż. Grzegorz Chrzanowski. Były podziękowania dla nauczycieli akademickich i rodziców, a także piękne czerwone róże, którymi obdarowano członków Rady Wydziału, gości i panie z dziekanatu. Uroczystości towarzyszył śpiew w wykonaniu chóru akademickiego „Szumiący Jesion” pod dyrekcją Katarzyny Krzywniak.

Powrót
23.01.1999
Głos Uczelni