Architekci Krajobrazu w Dolinie Pełcznicy i ogrodach zamku Książ

W ramach obchodów Dni Przyrodników studenci architektury krajobrazu uczestniczyli w wycieczce terenowej do Książa i doliny Pełcznicy, prezentującej ich walory przyrodniczo-kulturowe, stanowiące element dziedzictwa przyrodniczo-kulturowe Dolnego Śląska.

W ramach wycieczki studenci poznali historię, obecny stanu zachowania oraz plany działań konserwatorski założeń krajobrazowych w Dolinie Pełcznicy oraz ogrodów Książa. Wczesnoromantyczny park w dolinie Pełcznicy stopniowo został przekształcony w park leśny wg koncepcji „estetyki lasu” i „ogrodu leśnego”, z bogatą kolekcją różaneczników i azali. Wyjątkowe walory przyrodnicze i kulturowe doliny Pełcznicy zaowocowały wpisaniem jej do rejestru zabytków oraz objęciem ochroną prawną w postaci rezerwatu przyrody, parku krajobrazowego i obszaru NATURA 2000. Studenci mieli możliwość zapoznania się z przykładami kolizji prawnej ochrony przyrody z prawną ochroną zabytków oraz interdyscyplinarnemu podejściu do pogodzenia ochrony zabytków z ochroną przyrody, a także roli architekta krajobrazu w zadaniach z zakresu ochrony przyrody i krajobrazu kulturowego na tak cennych terenach. Wycieczka została zorganizowana przez prof. UPWr Bartosza Jaweckiego, a merytoryczną wiedzą podzieli się dr inż. Justyna Jaworek-Jakubska i mgr inż. Robert Sobolewski.