Aktualności

Delegacja Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na Naszym Wydziale

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Podczas wizyty przeprowadzono rozmowy na temat współpracy w zakresie wymiany doświadczeń związanych z gospodarowaniem zasobami wody na obszarach wiejskich

W dniu 9 maja 2017 r. na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu gościła sześcioosobowa delegacja Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Delegacja, która została przyjęta przez Prorektor ds. innowacji i współpracy z gospodarką Prof. dr hab. Annę Chełmońską-Soyta oraz Dziekana Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji prof. dr hab. inż. Bernarda Kontnego, zapoznała się z aktywnością naukowo-badawczą Uczelni i Wydziału, ze szczególnym uwzględnieniem prowadzonych badań, projektów naukowo-badawczych z zakresu gospodarki wodnej. Delegacji przewodniczył Dyrektor CDR w Brwinowie Pan Jacek Węsierski (ze strony CDR w spotkaniu udział ponadto wzięli: Pani Katarzyna Boczek –zastępca Dyrektora CDR w Brwinowie, Pan Henryk Skórnicki – dyrektor CDR w Brwinowie Oddział w Radomiu, Pan Marek Krysztoforski z Działu Rolnictwa Ekologicznego i Programów Rolnośrodowiskowych z Radomia oraz Pani Anna Kowalska i Barbara Grygo zZespołu Systemów Produkcji Rolnej z Brwinowa).

Podczas oficjalnego spotkania Pani Prof. Anna Chełmońska-Soyta przedstawiła misję Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zwracając uwagę na kształcenie i prowadzenie badań naukowych. Zapewniła Gości z Brwinowa, że uczelnia jest otwarta na otoczenie społeczne i gospodarcze oraz na współpracę w zakesie badań na rzecz wykorzystania, przekształcania, ochrony zasobów przyrody i środowiska naturalnego oraz zapewnienia wysokiej jakości życia człowieka. Pani Rektor zaprezentowała przykłady współpracy międzynarodowej i krajowej w tym zakresie. Natomiast Pan prof. Bernard Kontny zaprezentował strukturę i potencjał naukowo-badawczy Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji. Zapewnił,że Wydziałdysponuje nowoczesnym zapleczem badawczym, naukowym i dydaktycznym oraz prowadzi badania dla nauki i praktyki. Pan Dziekan zapewnił Gości z CDR Brwinów, że Wydział jest zainteresowany szeroką współpracą w zakresie gospodarowania zasobami wody, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wiejskich.

brwinow002.jpg

Nasi goście szczegółowo zapoznali się z infrastrukturą badawczo-naukową Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji. W części pierwszej zapoznali się z badaniami prowadzonym w Wydziałowym Obserwatorium Agro- i Hydrometeorologii Wrocław – Swojec. Tę część poprowadzili prof. Andrzej Żyromski, prof. Romuald Żmuda, prof. Krzysztof Pulikowski i dr inż. Małgorzata Biniak-Pieróg. Podczas spotkania szczegółowo omówiono strukturę i zadania Obserwatorium oraz zaprezentowano w terenie polowe badania prowadzone przez pracowników.

brwinow003.jpg

brwinow004.jpg

brwinow005.jpg

Następnie zespół prof. Grzegorza Janika (prof. Katarzyna Adamczewska-Sowińska, mgr inż. Amadeusz Walczak i mgr inż. Małgorzata Dawid) zaprezentował informacje o projekcie Biostrateg pt. „Innowacyjna koncepcja iniekcyjnego nawadniania”.

brwinow006.jpg

W kolejnej części Pan prof. Stanisław Czaban z dr inż. Robertem Głowskim przedstawili prace badawczo-projektowe realizowane w Laboratorium Wodnym im. Prof. Juliana Wołoszyna. Zaprezentowana została struktura Instytutu Inżynierii Środowiska i omówione aktualnie realizowane przez pracowników instytutu zadania. Następnie Pan prof. Mirosław Wiatkowski z mgr inż. Łukaszem Grussem zaprezentowali możliwości działania Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych. Przedstawiona została idea działania Centrum, jego struktura, wyposażenie informatyczne i realizowane prace. Zaprezentowano także założenia, przewidzianego do realizacji na wydziale, projektu Biostrateg pt. „Innowacyjna metoda poprawy jakości wody w wielofunkcyjnych zbiornikach retencyjnych”.

brwinow007.jpg

Na zakończenie zespół prof. Janusza Łomotowskiego (dr inż. Magdalena Domańska, dr inż. Paweł Mituła i mgr inż. Kamila Hamal) zaprezentował strukturę i zakres działania Centralnego Wydziałowego Laboratorium Badań Środowiskowych. Zaprezentowano wyniki badań z zakresu gospodarki wodno-ściekowej uzyskane w laboratorium.

brwinow008.jpg

Podczas wszystkich prezentacji podkreślano, że zarówno infrastruktura naukowo-badawcza wydziału, jak i Kadra spełnia wysokie standardy pod względem szeroko pojętej gospodarki wodnej, o czym świadczy duża ilość realizowanych projektów i zleceń z gospodarki (obecnie trzy zespoły naukowców wydziału oczekują na podpisanie umów projektów Biostrateg).

brwinow009.jpg

Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie, wraz z Oddziałami w Krakowie, Poznaniu i Radomiu, rozpoczęło swoją działalność w dniu 1 stycznia 2005 r. w drodze przekształcenia Krajowego Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Obejmuje zasięgiem swojego działania cały kraj i podlega bezpośrednio Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Do głównych zadań Centrum należy zaliczyć przede wszystkim działania na rzecz poprawy poziomu dochodów rolniczych, podnoszenia konkurencyjności rynkowej gospodarstw rolnych, wspierania zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, a także podnoszenia poziomu kwalifikacji zawodowych rolników i innych mieszkańców obszarów wiejskich. Nie bez znaczenia jest działalność CDR w Brwinowie w zakresie edukacji i szkoleniowa. Centrum Doradztwa Rolniczego współpracuje z instytucjami administracji rządowej i samorządowej, organizacjami rolników, placówkami naukowo-badawczymi, ośrodkami doradztwa rolniczego oraz innymi organizacjami i instytucjami pracującymi na rzecz rozwoju wsi i rolnictwa.

Na zakończenie spotkania Dyrektor CDR w Brwinowie Pan Jacek Węsierski podkreślił, że w trakcie wizyty delegacja CDR Brwinów miała okazję uzyskania informacji o badaniach związanych z gospodarowaniem zasobami wody na obszarach wiejskich. Szczegółowe dyskusje dotyczyły zagadnień związanych z gospodarką wodną, retencją wodną oraz ochroną i poprawą jakości wód na obszarach wiejskich. Przedstawiciele uczelni i CDR Brwinów zgodnie stwierdzili, że występuje wiele wspólnych pól działania i w związku z tym zajmą się doprecyzowaniem szczegółów oraz zasad współpracy.

Powrót
10.05.2017
Głos Uczelni