Dzień Słońca 3.V.2019

Kampus Grunwaldzki UPWr wykorzystuje dwie duże instalacje słoneczne o mocy szczytowej 81 kW i 85 kWp

Początek – badania nad wykorzystaniem energii odnawialnej w budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej rozpoczęły się w 2001 r. w ówczesnym Instytucie Budownictwa i Architektury Krajobrazu, kiedy to prof. Edward Hutnik nawiązał współpracę naukowo-badawczą z firmą Viessmann, włączając w nią swego doktoranta, dr. inż. Jarosława Dąbrowskiego. Współpraca obejmowała m.in. pomoc przy realizacji trzech stanowisk badawczych wchodzących w skład wydziałowej Stacji Energii Odnawialnej Kamieniec oraz obustronny transfer wiedzy.

dzien_slonca_01.jpg

Dnia 15 lutego 2015 roku uruchomiona została duża instalacja słoneczna o mocy szczytowej 81 kW, która pozyskała do dnia 23 kwietnia 2019 r. 187,12 MWh czystej energii cieplnej ze Słońca. Jednocześnie zmniejszona została emisja CO2 o 35,2 ton.

dzien_slonca_02.jpg
Fot. Instytut Budownictwa
Wizualizacja pracy dużej instalacji słonecznej o mocy szczytowej 81 kW na telebimie
w holu budynku Melioracji autorstwa dr inż. Jarosława Dąbrowskiego

Z kolei dnia 22 maja 2018 roku uruchomiona została duża elektrownia słoneczna (fotowoltaiczna) o mocy szczytowej 85 kWp, która pozyskała do dnia 23 kwietnia 2019 r. 60,8 MWh czystej energii elektrycznej ze Słońca. Jednocześnie zmniejszona została emisja CO2 o 60,8 ton.

dzien_slonca_03.jpg
Fot. Instytut Budownictwa