Aktualności

Geokompozyty w USA

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Członkowie zespołu badawczego projektu „Geokompozyty sorbujące wodę – innowacyjne technologie wspomagające wegetację roślin” przedstawili ideę wynalazku oraz wyniki swoich badań na konferencji Environmental Connection 2015 która w tym roku odbyła się w Portland w dniach 15-18.02.2015 r.

Environmental Connection jest, jak podają nie tylko organizatorzy, największą na świecie konferencją dotyczącą wody i gleby/gruntu skupiającą profesjonalistów z całego świata. W tym roku połączona była z konferencją Geosynthetics 2015. Uczestnicy obu konferencji mogli brać udział w całodziennych kursach szkoleniowych, panelach dyskusyjnych i eksperckich, wysłuchać wielu referatów. Konferencja połączona była z targami geosyntetyków i produktów służących do zapobiegania procesom erozji.

geokompozyty_w_usa.jpg

Dr Krzysztof Lejcuś i dr inż. Jolanta Dąbrowska mieli okazję zaprezentować innowacyjny geosyntetyk uczestnikom obu konferencji. Jako członkowie Polskiego Stowarzyszenia Geosyntetycznego PSG-IGS brali udział w pracach dotyczących stworzenia nowego komitetu technicznego w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Geosyntetycznego (IGS) oraz dyskusji panelowej „Educate the Eductor”.

W Portland, w ramach godzinnych forów eksperckich prowadzonych przez dr Krzysztofa Lejcusia i dr inż. Jolantę Dąbrowską przedstawiono także wyniki ponad pięcioletnich badań:

Krzysztof Lejcuś, Jolanta Dąbrowska, Daniel Garlikowski, Michał Śpitalniak: Innovative Water Absorbing Geocomposite for Anti-Erosion Protection

Krzysztof Lejcuś, Jolanta Dąbrowska, Daniel Garlikowski, Michał Śpitalniak: The Application of Water Absorbing Geocomposites to Support Plant Growth on Slopes

Każda z sesji składała się z wystąpienia eksperta prezentującego wyniki badań i możliwości aplikacji geokompozytów oraz dyskusji z inżynierami i producentami z całego świata, członkami amerykańskich służb stanowych i federalnych zajmujących się ochroną gruntów przed erozją. Geokompozyty sorbujące wodę spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem, zostały ocenione jako innowacyjny produkt wypełniający lukę na rynku geosyntetyków. Drugi z referatów został uznany przez komitet naukowy na etapie recenzji za jedną z najlepszych prac i na wniosek organizatorów wygłoszony dwukrotnie.

Powrót
20.02.2015
Głos Uczelni