GEOTOUR 2016

18-20 października 2016 r. we Florencji (Włochy) odbyła się konferencja GEOTOUR 2016 – „International Conference on Geotourism, Mining Tourism, Sustainable Development and Environmental Protection”

Konferencje GEOTOUR organizowane są od 11 lat i do ubiegłego roku odbywały się na przemian w Polsce, Słowacji i na Węgrzech, ostatnio wzbudzając coraz większe zainteresowanie uczestników z innych niż organizujące ją kraje.

W tym roku po raz pierwszy konferencja ta odbyła się poza dotychczasowym „trójkątem”. Tym razem organizacji podjęły się Włochy, a konkretnie Instytut Biometeorologii CNR we Florencji, przy współudziale jednego z dotychczasowych organizatorów – Wydziału Górniczego Uniwersytetu Technicznego w Koszycach (Słowacja).W tegorocznej konferencji GEOTOUR 2016 uczestniczyło 51 osób reprezentujących 10 krajów: Albanię, Etiopię, Izrael, Japonię, Kamerun, Polskę, Portugalię, Słowację, Węgry i Włochy. Z naszego kraju przyjechało pięć osób, w tym prof. dr hab. Marek Lorenc, który przedstawił referat pt. „Stone in architecture and sculpture – source material for reconstruction” oraz poster pt. „Procedure for evaluation of the attractiveness of the quarries’ landscape”. Przewodniczył też plenarnej sesji „Tourism products and tourism development”.

Sesja plenarna (fot. H. Lorenc)

Sesje referatowe odbywały sie w dniu pierwszym i trzecim, natomiast cały dzień drugi poświecony był konferencyjnym wycieczkom. Program pierwszej z nich obejmował zastosowanie kamienia w zabytkowych budowlach Florencji oraz wyjazd do historycznych kamieniołomów piaskowca Pietra Serena na Monte Ceceriw Fiesole, wykorzystanego w wielu obiektach historycznych Florencji i innych pobliskich miejscowości. Znacznie wcześniej sławę tej górze przyniósł eksperyment z „maszyną latającą”, który przed ponad 500 laty przeprowadził tu Leonardo da Vinci. Miejsce tragicznego w skutkach „lądowania” nieszczęsnego lotnika zaznaczone jest u podnóża góry pamiątkową tablicą.

Kamieniołom piaskowca na Monte Ceceri(fot. M.W. Lorenc)

Celem drugiej wycieczki był Kompleks Geotermalny w Larderello, z którego pochodzi 10% całej światowej produkcji energii geotermalnej oraz 26,5% energii zużywanej lokalnie, a także tamtejsze Muzeum Geotermalne. Swoistą atrakcją był teren występowania gorących wyziewów wulkanicznych, tzw. fumaroli w Sasso Pisano. Trzecia wycieczka wiodła do Parku San Silvestro w okolicach Campiglia o powierzchni 450 ha, obejmującego historyczne tereny górnicze miedzi, ołowiu i srebra. Ślady górnictwa sięgają tu VII w. p.n.e., a kończą się na wieku XX.

Podziemne wyrobisko piaskowca na Monte Ceceri (fot. M.W. Lorenc)
Podziemne wyrobisko piaskowca na Monte Ceceri(fot. M.W. Lorenc)

W podsumowaniu konferencji przedstawiciel Komitetu Organizacyjnego przekazał efekt roboczych uzgodnień, w efekcie których uzgodniono, że miejscem GEOTOUR 2017 będzie Polska.

Wulkaniczne fumarole w Sasso Pisano (fot. H. Lorenc)

Marek Lorenc

24.10.2016