Instytut Gospodarki Przestrzennej z wizytą w Starej Kamienicy

25 listopada 2022 r. w Zespole Szkół w Starej Kamienicy odbyło się seminarium poświęcone szeroko pojętym problemom z zakresu gospodarki przestrzennej.

Gmina Stara Kamienica jest gminą należącą do tzw. pierwszego obwarzanka gmin karkonoskich. Otaczająca ją przestrzeń podlega od wielu lat presji wywołanej przez masową turystykę i popularność Karkonoskiego Parku Narodowego. Aktualnie Gmina zaczyna na własnej skórze – a właściwie przestrzeni – odczuwać sygnały płynące z otoczenia a wskazujące na realne niebezpieczeństwo dążenia przez wybranych interesariuszy zewnętrznych do podejmowania przez Gminę decyzji planistycznych prowadzących finalnie do konfliktów przestrzennych. Stąd tak ważna jest świadomość mieszkańców – a szczególnie młodego pokolenia – w zakresie konieczności rozważnej gospodarki przestrzennej.

A. Stacherzak, N. Stanisławska, W. Zaręba, A. Kulczyk-Dynowska, M. Taurogińska, J. Lipsa
A. Stacherzak, N. Stanisławska, W. Zarębska, A. Kulczyk-Dynowska, M. Taurogińska, J. Lipsa

Wykłady zamawiane wygłosiły przedstawicielki Instytutu Gospodarki Przestrzennej, Zakładu Geodezyjnych Urządzeń Rolnych i Gospodarki Nieruchomościami: dr hab. Alina Kulczyk-Dynowska, prof. UPWr, dr inż. Agnieszka Stacherzak oraz mgr inż. Joanna Lipsa oraz przedstawiciel Gminy Stara Kamienica Adam Spolnik. W części warsztatowej udział wzięły studentki kierunku gospodarka przestrzenna: Nicola Stanisławska, Wiktoria Zarębska oraz Klaudia Tomoń. Audytorium stanowiła młodzież uczęszczająca do ostatniej klasy szkoły podstawowej oraz uczniowie liceum. Spotkanie pozwoliło zwrócić uwagę na problemy związane ze zjawiskiem overtourism na obszarach przyrodniczo cennych, kwestie planistyczne, rolę zieleni oraz konieczność zachowania krajobrazu kulturowego. Dodatkowo seminarium było okazją dla promocji kierunków studiów oferowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy.

28 listopada 2022 r. odbyło się uroczyste otwarcie ścieżek edukacyjnych wykorzystujących elementy geocatching. Alina Kulczyk-Dynowska wraz z Magdaleną Taurogińską (koordynator projektu z ramienia Gminy) przygotowały punkt startowy oraz czuwały nad prawidłowym przebiegiem gry terenowej, której uczestnikami była młodzież i nauczyciele tutejszych placówek edukacyjnych. Sądząc po minach – dobrze się bawili!

otwarcie ścieżek
Otwarcie ścieżek
otwarcie ścieżek
Alina Kulczyk-Dynowska, Madgalena Taurogińska

Oba wydarzenia były elementami projektu „Mali i duzi poszukiwacze skarbów – urządzenie infrastruktury edukacji ekologicznej w Gminie Stara Kamienica” finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Projekt jest efektem wielomiesięcznej i bardzo udanej współpracy Gminy i UPWr. Z ramienia Uczelni kierownikiem naukowym projektu jest dr hab. Alina Kulczyk-Dynowska, prof. UPWr, dr inż. Agnieszka Stacherzak pełni w nim rolę wspomagającą, natomiast funkcję koordynatora ze strony Gminy objęła mgr Magdalena Taurogińska.

Jak widać na fotografiach wyznaczanie ścieżek rozpoczęło się jeszcze w miesiącach wakacyjnych. Serdecznie zapraszamy w teren! Stara Kamienica jest piękna i niech taka pozostanie.

wyznaczanie ścieżek
Alina Kulczyk-Dynowska, wiszący mostek Jeleniówka
wyznaczanie ścieżek
Magdalena Taurogińska, rzeka Bóbr

Dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół w Starej Kamienicy za umożliwienie organizacji seminarium.

Alina Kulczyk-Dynowska