International Geodetic Students Meeting IGSM

Studentom kierunku geodezji i kartografii naszego wydziału przypadł zaszczyt przygotowania XXVI spotkania Międzynarodowej Organizacji Studentów Geodezji (IGSO) w dniach 18-24 maja 2013.

International Geodetic Student Meeting – IGSM jest corocznym spotkaniem Międzynarodowej Organizacji Studentów Geodezji (IGSO). W tym roku w dniach 18-24 maja Instytut Geodezji i Geoinformatyki na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu miał niewątpliwy zaszczyt być gospodarzem tego wydarzenia. IGSM promuje nawiązywanie i zacieśnianie współpracy miedzy studentami geodezji, kartografii i geoinformatyki z całego świata. Jest to nie tylko ogromna szansa na wymianę doświadczeń i najnowszych wiadomości z dziedziny geodezji, ale również, a może i przede wszystkim, okazja do poznania kultury i obyczajów kraju, w którym spotkanie jest organizowane.

geo2013_1.jpg

Członkowie Komitetu Organizacyjnego IGSM 2013 powstałego przy Stowarzyszeniu Studentów i Doktorantów Geodezji i Kartografii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu „Zenit-Nadir” są dumni z faktu, że mieli możliwość pokazać prawie 160 uczestnikom z 16 różnych krajów piękno Wrocławia i jego okolic. W ciągu tego tygodnia mogli oni wziąć udział w szeregu różnych atrakcji i imprez. Były to m.in. rejs statkami po Odrze, Gra Miejska, wycieczka do Zamku w Książu, której towarzyszył wykład prof. dr. hab. Marka Kaczorowskiego dotyczący tamtejszego obserwatorium geofizycznego, zwiedzanie Arboretum w Wojsławicach, Ogrodu Japońskiego, Pergoli i Hali Stulecia oraz ognisko i wieczorne imprezy w kilku wrocławskich klubach. Ponadto odbył się również tradycyjny International Evening, podczas którego można było skosztować lokalnych przysmaków z różnych krajów przywiezionych przez uczestników. Wystąpił na nim również uczelniany Zespół Pieśni i Tańca „Jedliniok”.

geo2013_2.jpg

Jednak oprócz części towarzyskiej istotnym punktem tegorocznego spotkania było Oficjalne Otwarcie IGSM 2013 prowadzone przez absolwentkę naszej uczelni, seniorkę Katarzynę Siłę-Nowicką, na którym zaprezentował się chór akademicki, zaskakując wszystkich niekonwencjonalnym repertuarem, w tym świetnym wykonaniem piosenki Shakiry „Addicted to You” okrzykniętej później piosenką IGSM-u 2013. Otwarcie poprzedzało szereg interesujących wykładów pracowników Instytutu Geodezji i Geoinformatyki, prezentacji uczestników przedstawiających ich pracę naukową oraz sesję posterową, które następnie oceniono i wybrano najlepsze z nich: prezentację Ivana Tomljenowić „Automated building extraction form raw ALS point cloud data” oraz poster Dejana Popovic, Marko Simsic, Maji Orihan, „Undergrounding utility survey andf application in geodesy”.

geo2013_3.jpg

Organizatorzy wpletli również w plan spotkania odrobinę aktywności fizycznej. Odbył się dzień sportu na Hali Sportowej Uniwersytetu Przyrodniczego, gdzie uczestnicy rywalizowali ze sobą w futsallu i siatkówce, oraz GeoOlipmiada z szeregiem konkurencji wykorzystujących tematykę geodezyjną. Na zakończenie tegorocznego IGSM-u Zgromadzenie Ogólne (General Assembly) podjęło kilka ważnych dla IGSO decyzji, m.in. przyjęto nowych członków IGSO oraz wybrano organizatora IGSM 2015 – Finlandię. Uwieńczeniem Międzynarodowego spotkania geodetów był Wielki Bal, wedle polskiej tradycji został rozpoczęty polonezem, którego tańczyli wszyscy uczestnicy. Po raz ostatni mieliśmy zaszczyt radować się naszą obecnością do białego rana w pięknym budynku Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych.

geo2013_4.jpg

Organizacja wyżej wspomnianych atrakcji i spotkań o charakterze naukowym nie byłaby możliwa bez wsparcia i pomocy władz uczelni oraz licznych sponsorów. Podziękowania należą się przede wszystkim:

• dziekanowi Wydziału Kształtowania Środowiska i Geodezji, panu dr. hab. inż. Bernardowi Kontnemu prof. nadzw.,
  • prodziekanowi kierunku geodezja i kartografia, panu dr. hab. inż. Jarosławowi Bosemu prof. nadzw.,
  • dyrektorowi Instytutu Geodezji i Kartografii, panu prof. dr. hab. inż. Andrzejowi Borkowskiemu,
  • sponsorom:

Natomiast najlepszą formą podziękowania dla nas, Komitetu Organizacyjnego oraz wolontariuszy, był ogrom ciepłych słów wdzięczności i uznania ze strony uczestników, którzy nie chcieli się rozstawać z Wrocławiem i byli przekonani o tym, że wrócą do Polski jeszcze nieraz.

Joanna Tryhut i Anna Wojciechowska

Komitet Organizacyjny IGSM 2013 działający przy Stowarzyszeniu Studentów i Doktorantów Geodezji i Kartografii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu „Zenit-Nadir”

27.05.2013