Inżynierowie Bezpieczeństwa w BOSCHu

12 czerwca 2018 r. studenci drugiego stopnia Inżynierii Bezpieczeństwa odbyli zajęcia terenowe we wrocławskim oddziale fabryki BOSCH

Warsztaty odbyły się w ramach przedmiotu Bezpieczeństwo Procesów Technologicznych i zostały zorganizowane w oparciu o współpracę pomiędzy dr Pawłem Lochyńskim (główny prowadzący przedmiotu), a inż. Marcinem Robakiem (absolwentem pierwszego stopnia Inżynierii Bezpieczeństwa na UPWr), który jest pracownikiem służby BHP w zakładzie BOSCH (na zdjęciu w białym fartuchu).

W pierwszej części wizyty, która miała charakter wykładowy, studenci zostali zapoznani z zasadami panującymi na terenie zakładu, poruszone zostały teoretyczne aspekty bezpieczeństwa, zarówno pod względem całego obiektu jak i poszczególnych stanowisk pracy. Następnie studenci wyposażeni w odzież ochronną wraz z nakładkami ochronnymi na buty przeprowadzili inspekcje BHP obszaru produkcyjnego i magazynowego. Kolejnym punktem warsztatów było przeprowadzenie wstępnej analizy zagrożeń stacji produkcyjnej – prasy mechanicznej. Podczas tego ćwiczenia, studenci mieli za zadanie zidentyfikować jak największą ilość zagrożeń występujących na stanowisku pracy. Następnym krokiem ćwiczenia było przedstawienie metod ograniczania ryzyka poprzez zastosowanie środków technicznych oraz organizacyjnych.

nogi w butach ochronnych ułożone w kółko sfotografowane z góry
Źródło: archiwum prywatne

Ostatnim punktem zajęć była sesja ćwiczeniowa w obszarze bezpieczeństwa chemicznego, gdzie studenci poznali w praktyce zagadnienia związane z procesami w przemyśle. Pierwsze ćwiczenie polegało na opracowaniu tak zwanej fiszki, czyli skróconej wersji karty charakterystyki substancji chemicznej – kwasu siarkowego. W drugim ćwiczeniu zadaniem studentów była analiza layout’u zakładu pod względem najbezpieczniejszej drogi transportu niebezpiecznych substancji chemicznych w zakładzie. Na koniec ćwiczeń podczas burzy mózgów, opracowano najlepsze metody transportu substancji chemicznych wraz środkami organizacyjnymi i technicznymi ograniczającymi ryzyko.

Celem zajęć terenowych było zwiększenie kompetencji uczestników pod kątem bezpieczeństwa w przemyśle. Warsztaty z zakresu identyfikacji zagrożeń, działań prewencyjnych, pierwszej pomocy przedmedycznej, ochrony środowiska oraz postępowania w przypadku wystąpienia pożaru pozwoliły zweryfikować i wykorzystać nabytą wiedzę teoretyczną podczas studiów w praktyce.

Autorzy tekstu: inż. Sylwia Naskręt, inż. Jarosław Orzoł

12.06.2018