Iskry, dym i wirtualna rzeczywistość w Rakowicach Wielkich

Poruszanie się w wirtualnej rzeczywistości w goglach VR i rozwiązywanie zadań związanych z bezpieczeństwem, a może wielobarwny chemiczny ogród w szkle wodnym lub krzyżówka z nagrodami z tematyki inżynierii środowiska?

To atrakcje, które przygotowali pod koniec maja pracownicy Instytutu Inżynierii Środowiska oraz Studenckie Koło Naukowe Bezpiecznik dla uczniów z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich.

Młodzież z technikum i liceum pod okiem Pani Wicedyrektor Moniki Citow oraz nauczycielki chemii Pani Justyny Cieślak, również przygotowała ekscytujące doświadczenia związane ze zjawiskami utleniania i redukcji. W przeprowadzenie tych doświadczeń zaangażowani byli zarówno uczniowie jak i naukowcy z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji.  Nie zabrakło dymu, strzałów oraz iskier – na szczęście wszystko w kontrolowanych warunkach oraz z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

W przygotowanie zajęć dla uczniów szkoły w Rakowicach Wielkich zaangażowani byli dr hab. inż. Katarzyna Pawęska, prof. uczelni,  dr hab. inż. Paweł Lochyński, prof. uczelni,  dr inż. Justyna Stańczyk, mgr inż. Sylwia Charazińska, studentka inżynierii bezpieczeństwa Pani Julia Hochman oraz opiekun Studenckiego Koła Naukowego Bezpiecznik dr Łukasz Kuta.

Przeprowadzone zajęcia to zapowiedź dwudniowego „Eventu Naukowego”, którego planowanie rozpoczęli naukowcy z Instytutu Inżynierii Środowiska wraz z Dyrekcją Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych. Z nadzieją patrzymy w przyszłość, że znajdzie się wielu pasjonatów popularyzacji nauki z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, który przyjadą do Rakowic Wielkich w dniach 21-22 września 2023. Wszyscy mogą być pewni, że spotkają się z ogromną gościnnością gospodarzy, regionalnymi atrakcjami i młodzieżą chętnie podejmującą wyzwania techniczne. Już dziś w imieniu Gospodarzy z Rakowic Wielkich serdecznie zapraszamy.