Jubileusz profesora Jerzego Soboty

27 i 28 czerwca 2016 roku na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji odbyło się seminarium na temat „Współczesne problemy prezentacji dorobku naukowego” z okazji 47 lat pracy na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu prof. dr hab. inż. Jerzego Soboty oraz 70-lecie jego urodzin

Uroczystość rozpoczęła się powitaniem gości i uczestników o godzinie 12:00 w Auli Jana Pawła II. Specjalnie na tę uroczystość przybyli przyjaciele prof. Jerzego Soboty z zagranicy: prof. Pavel Vlasak z Pragi, prof. Hansjürgen Richter z żoną z Magdeburga, prof. Xia Jianxin z Pekinu i prof. Zou Weisheng z Changsha, prof. Teimuraz Gochitashvili i prof. Givi Gavardashvili z Tbilisi, prof. Hartmut Eckstaed z Rostocku. W pierwszej części seminarium wygłosili przemówienie JM Rektor prof. dr hab. Roman Kołacz i dziekan prof. dr hab. inż. Bernard Kontny. Rektor wręczył prof. Jerzemu Sobocie „Kryształową Różę” Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za szczególny wkład w rozwijanie współpracy międzynarodowej z Chinami. Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie prof. dr hab. inż. Janusza Prusińskiego na temat EJPAU i ASP w promowaniu dorobku naukowego. W dalszej części spotkania dr hab. inż. Tomasz Tymiński przedstawił sylwetkę naukową Profesora Jerzego Soboty podsumowując dotychczasowe osiągnięcia. W kolejnej części seminarium głos zabrał Jubilat przedstawiając swoich przodków i swoją rodzinę, opisując czasy liceum i studiów oraz 47 lat pracy zawodowej na uczelni. Duże wrażenie na zebranych zrobiła część dotycząca osobistych impresji prof. Jerzego Soboty zatytułowana „Samotność”, której wyrazem były wybrane fragmenty utworów Grechuty, Wysockiego, Brela, Piaf i Geppert.

Zwieńczeniem uroczystości w Auli Jana Pawła II było składanie gratulacji i życzeń przez przybyłych wielu gości z zagranicy i z kraju.

Po południu uczestnicy seminarium spotkali się w Pałacu w Pawłowicach przy grillu, gdzie dyskusje i wspomnienia trwały do późna.

Kinga Witek

sobota_02.jpg