Aktualności

Kamieniołom w krajobrazie, krajobraz kamieniołomu

Studenci kierunku Architektura Krajobrazu w ramach przedmiotów Inżynieria Krajobrazu (II rok 2 st.) oraz Ochrona Środowiska (III rok 1 st.) uczestniczyli w zajęciach terenowych poświęconych tematyce degradacji i rekultywacja terenów górniczych jako elementów odzyskiwania przestrzeni i kształtowania krajobrazu terenów pogórniczych.

Zajęcia odbyły się 28 października 2022r. w powiecie strzelińskim, a rozpoczęły od zapoznania się z bogactwem geologicznym Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich w Parku Skalnym w Strzelinie. Następnym punktem zajęć była jedna z największych (około 1,2 km2 powierzchni obszaru górniczego) i najgłębszych (koło 114 m głębokości) w Polsce i Europie, Kopalnia Granitu w Strzelinie, gdzie przedstawiono wpływ kamieniołomów na środowisko i krajobraz oraz asortyment produkowanych w kopalni materiałów wykorzystywanych w projektowaniu przez architektów krajobrazu. W kolejnym punkcie zajęć, Kopalni Bazaltu Janowiczki, przedstawiono przyrodniczo-turystyczno-dydaktyczny kierunek rekultywacji kamieniołomu. W rekultywacji rzeczonego kamieniołomu, po podstawowych działaniach z zakresu ukształtowania terenu, postawiono na sukcesję naturalną prowadzącą do przyrodniczego zagospodarowania kamieniołomu. Uzupełnieniem turystyczno-dydaktycznym było utworzenie w nim przystanku w ramach projektu „Naturowe trasy pieszo-rowerowe. Natura łączy samorządy”, promującej przyrodę obszarów Natura 2000 występujących na terenie powiatu strzelińskiego. Ostatnim punktem zajęć terenowych był kamieniołom wapieni krystalicznych w Przewornie, gdzie studenci zapoznali się wodno-rekreacyjnym kierunkiem rekultywacji kamieniołomu. W kamieniołomie założono „nurkowisko” dla płetwonurków z różnymi atrakcjami (m.in. zatopiono wrocławski tramwaj) oraz odsłonięto ściany wyrobiska prezentując tzw. marmury przeworniańskie.

Serdecznie dziękujemy właścicielom odwiedzonych kopalni, Mineral Polska sp. z o.o., Mota-Engil Central Europe S.A. oraz Projekt Kamieniołom za umożliwienie przeprowadzenia zajęć.

Tekst: B. Jawecki, zdjęcia: E. Adamczak, B. Jawecki

Powrót
28.10.2022
Głos Uczelni