Aktualności

Laboratorium wodne w „black light” – czyli nocne modelowanie rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w Odrze

22 marca 2023 r. z okazji Światowego Dnia Wody na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbył się pokaz rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń na modelu Wrocławskiego Węzła Wodnego.

Pierwszej części spotkania towarzyszyły wykłady dotyczące jakości wody oraz działalności naukowej i dydaktycznej Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, a także Studenckiego Koła Naukowego Hydrologów i Hydrotechników. Tłumy „nocnych Marków”, w ilości około 100 osób, nawiedziły po zmroku Instytut Inżynierii Środowiska. Pokaz w laboratorium wymagał ciemności, dlatego wydarzenie odbywało się po zmroku. Pomimo wieczornych godzin przygotowane prelekcje i eksperymenty cieszyły się dużą popularnością, zarówno wśród zaproszonych wrocławskich licealistów, jak i studentów naszego Uniwersytetu.

Światowy Dzień Wody 2023

Każdego roku 22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła to święto w 1992 roku podczas konferencji o nazwie „Szczyt Ziemi” w Rio de Janeiro. Jej celem było zainspirowanie działań zgodnych z hasłem „Woda i urządzenia sanitarne dla wszystkich do 2030 roku”.

Tegoroczne obchody odbyły się pod hasłem przewodnim „Przyspieszenie zmian” i miały zwrócić uwagę na konieczność intensyfikacji działań w celu rozwiązania kryzysu związanego z wodą i ściekami. Ten rok jest szczególny, ponieważ 24 marca w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku zakończyła się pierwsza od 50 lat Konferencja Wodna ONZ, której celem było przyjęcie programu działań na rzecz wody (Water Action Agenda). Co do zasady każdy mógł zgłosić swój pomysł dla przyszłych działań. Oczywiście wsparcie finansowe i organizacyjne ONZ bezie dotyczyło tych pomysłów, które mogą istotnie przyczynić się do poprawy sytuacji w dobie kryzysu wodnego na świecie.  Na dzień dzisiejszy na stronie ONZ zostało opublikowanych 708 inicjatyw, z czego 27 zgłoszonych prze Polskę lub takich, w których nasz kraj jest partnerem.

Ale wróćmy na nasze uczelnianie podwórko…

I część wydarzenia

Uczestników wykładu w zaciemnionej Sali IIM witał film pt. „Ruch laminarny – turbulentny” zrealizowany, zmontowany i udźwiękowiony przez uzdolnionego organoleptycznie doktoranta mgr inż. Jana Błotnickiego.

Obchody rozpoczęły się od wysłuchania wykładów przygotowanych przez zaproszonych pracowników naukowych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jako pierwszy wystąpił dr hab. inż. Robert Głowski prof. Uczelni – Prodziekan kierunków studiów inżynieria środowiska i inżynierii i gospodarki wodnej, który zaprezentował wykład pt. „Problematyka inżynierii wodnej”.

Następnie Prezes Marcelina Strup zaprezentowała działalność Studenckiego Koła Naukowego Hydrologów i Hydrotechników, które wraz z dr inż. Maciejem Gruszczyńskim było organizatorem wydarzenia.

Kolejne wykłady poruszały tematy: „Eutrofizacji zbiorników wodnych jako problem ogólnoświatowy” – prelegent dr inż. Paweł Tomczyk oraz „Sposób na oczyszczanie akwenów wodnych”, który wygłosił dr inż. Łukasz Gruss z Instytutu Inżynierii Środowiska.

II część wydarzenia

Myślą przewodnią pokazu „Black Light On The River” było ukazanie rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w nurcie Odry. Założono, że ścieki trafiają do rzeki w wyniku wypadku (oczywiście teoretycznego!!) w rejonie Moście Grunwaldzkim. Sceną tego dramatu był model fizyczny Wrocławskiego Węzła Wodnego znajdujący się w Laboratorium wodnym. Dzięki zastosowaniu światła ultrafioletowego i barwnika fluorescencyjnego udało się uzyskać nadzwyczajne efekty. Spektakularność pokazu polegała na wizualizacji rozprzestrzeniania się barwnika, symulującego zanieczyszczenie w nurcie Odry. Wykorzystany barwnik fluorescencyjny oświetlony światłem ultrafioletowym emitował jaskrawo zielone światło, przez co był doskonale widoczny w zaciemnionym laboratorium. Tłum gości chętnych zobaczyć ten spektakularny efekt przerósł nasze oczekiwanie i na specjalną prośbę uczniów z wrocławskiego liceum nr 13 powtórzono eksperyment. Powtórka doświadczenia pozwoliła naszym gościom na zrobienie epickich zdjęć i filmów, bez których nie mogłyby obyć się dzisiejsze social media.

„Pokazowi w laboratorium towarzyszyły dwa jęki i jedno grupowe westchnienie. Pierwszy jęk był zdecydowanie dźwiękiem niepokoju i został wydany przez naszą publiczność w momencie, kiedy w laboratorium zgasiliśmy światło i zapanowały egipskie ciemności. Westchnienie podziwu wydała nasza publika, gdy pierwsza kropla fluoresceiny rozbłysła jaskrawym zielonym światłem w nurcie Odry. Słyszalny jęk zawodu nasi goście grupowo wydali z siebie w momencie, gdy włączone światło w laboratorium oznajmiło zakończenie eksperymentów tego wieczoru” – opowiada dr inż. Maciej Gruszczyński, kierownik Laboratorium Wodnego.

Kto nie był i nie widział – ma czego żałować. Ale proszę się nie martwić: Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, Laboratorium Wodne Instytutu Inżynierii Środowiska oraz SKN Hydrologów i Hydrotechników gorąco zapraszają na kolejny pokaz. Informacje już wkrótce!

Powrót
22.03.2023
Głos Uczelni