Aktualności

Lekcja Inżynierii Środowiska na UPWr

4 listopada w Lekcji Inżynierii Środowiska organizowanej przez pracowników Instytutu Inżynierii Środowiska uczestniczyli uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Strzelinie.

Nauczyciele biologii Pan mgr Janusz Kowalski i Pani mgr Iwona Filipek zorganizowali przyjazd ponad 20 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie. Po tym jak uczniowie dowiedzieli się czym zajmują się inżynierowie i jakie kierunki studiów na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji czekają na absolwentów szkół średnich, wszyscy ruszyli na warsztaty.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się z nowoczesnymi technikami barwienia fluorescencyjnego. Prowadzili mikroskopowe obserwacje mikroorganizmów, które występują w biologicznych systemach oczyszczania ścieków. W przygotowanym przez uczniów preparacie identyfikowano również pierwotniaki, takie jak wrotki i orzęski oraz skąposzczety. W laboratorium badań środowiskowych licealiści przygotowywali próbki do analizy jonów żelaza w wodzie. Przy wykorzystaniu spektrofotometru oznaczyli zawartości żelaza ogólnego w badanych próbkach. Następnie uczestniczyli w pokazie pracy modelu Wrocławskiego Węzła Wodnego obserwując i wyznaczając tereny najbardziej zagrożone podtopieniami w rejonie Placu Społecznego we Wrocławiu. Omówiono też modele dyssypacji zanieczyszczeń w Odrze w rejonie Placu Grunwaldzkiego. Pokaz podstawowego wyposażenia bezpieczeństwa obiektów hydrotechnicznych stanowił dopełnienie omawianych zagadnień.

W prowadzenie Lekcji Inżynierii Środowiska zaangażowani byli dr hab. inż. Katarzyna Pawęska, profesor uczelni, dr inż. Magdalena Kuśnierz, dr inż. Magdalena Domańska, mgr inż. Sylwia Charazińska, mgr inż. Kamila Hamal, dr inż. Maciej Gruszczyński, dr hab. inż. Paweł Lochyński, prof. uczelni oraz doktoranci, mgr inż. Kinga Marek oraz mgr inż. Szymon Kilian, mgr inż. Michał Tymcio. Dokumentację fotograficzną opracowali pracownicy Centrum Zasobów i Wsparcia Dydaktyki.

Dziękujemy wszystkim za udział. Serdecznie zapraszamy na koleje ciekawe Lekcje Inżynierii Środowiska. 

Powrót
04.11.2022
Głos Uczelni