Monitorowanie zużycia wody w miastach

Prof. Stanisław Czaban dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska członkiem komitetu sterującego międzynarodowego konsorcjum realizującego projekt badawczo-rozwojowy dotyczący zastosowania metody „Water Footprint”

Dziewięć instytucji z pięciu krajów Unii Europejskiej rozpoczęło w listopadzie 2012 roku realizację projektu badawczo-rozwojowego „Zastosowanie podejścia Water Footprint do monitorowania, oceny i poprawy gospodarowania wodą na obszarach miejskich (URBAN_WFTP)”. 5-6 grudnia we Wrocławiu spotkali się przedstawiciele instytucji z pięciu krajów UE, które realizują projekt „Urban Water Footprint”. Zakłada on optymalizację pracy sieci wodociągów i kanalizacji oraz systemów oczyszczania. Rozwiązania wypracowane podczas realizacji projektu będą wdrażane w trzech europejskich miastach: Viezenza we Włoszech, Innsbrucku w Austrii oraz we Wrocławiu.

Podejście „Water Footprint”, czyli tzw. śladu wody, opracował Arjent Hoekstra. Polega ona na badaniu codziennego zużycia wody przez człowieka, a stanowi ono sumę trzech składników: zużycie wody niebieskiej to miernik wody pobranej ze źródeł wody gruntowej i powierzchniowej, zużycie wody zielonej dotyczy wody pobranej bezpośrednio z gleby, a zużycie wody szarej odnosi się do wody niezbędnej do rozcieńczenia substancji zanieczyszczających środowisko. W projekcie przewiduje się także oznaczenie zużycia „wody wirtualnej” – czyli takiej, która służy do wyprodukowania artykułów zawierających wodę.

foot_print_2013_s_6.jpg
fot. Dorota Sikora

Projekt, którego kierownikiem i koordynatorem na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu jest prof. Stanisław Czaban, a kierownikiem naukowym dr Wiesław Fiałkiewicz, realizuje jedenastu pracowników Instytutu Inżynierii Środowiska.

– Nasz instytut zaangażowany jest we wszystkich panelach. Odpowiadamy za przygotowanie części merytorycznej projektu. Na grudniowym spotkaniu przedstawiliśmy do konsultacji dwie wersje modelu dla wody niebieskiej, szarej i zielonej, a trzecią wersję, dotyczącą „wody wirtualnej” zaprezentowali pracownicy Uniwersytetu w Innsbrucku – powiedział prof. Stanisław Czaban dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska.

Projekt ma na celu ocenę skuteczności proponowanych rozwiązań, porównanie uzyskanych wyników i stworzenie wspólnej strategii w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem zaopatrzenia miast w wodę. Dzięki jego realizacji możliwe będzie lepsze zdefiniowanie przyjaznych dla środowiska planów i strategii poprzez poprawę jakości środowiska wynikającej z wprowadzenia nowych technologii.

*   *   *

Projekt jest realizowany przez konsorcjum, w skład którego wchodzą: Uniwersytet w Padwie (Włochy), Giacomo Rumor Foundation-Veneto Productivity Center (Włochy), Gmina Vicenza (Włochy), Uniwersytet w Innsbrucku (Austria), Alpy Ltd. (Austria), INNOV A Eszak-Alfold Regionalna Agencja Rozwoju Regionalnego i Innowacji (Węgry), Przemysłowa Izba Gospodarcza Norymbergii i Środkowej Frankonii (Niemcy), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Partnerem wiodącym jest Uniwersytet w Padwie (Włochy). Realizacja potrwa 25 miesięcy, projekt jest finansowany z Programu Operacyjnego dla Europy Środkowej (EFRR), a całkowity koszt projektu wyniesie ponad 1,6 mln euro, z tego EFRR 1,266 mln euro.

Przewiduje się opracowanie metodyki wyznaczania wskaźnika „Water Footprint” dla obszarów zurbanizowanych, przygotowanie strategii poprawy zarządzania zużyciem wody dla utworzonych trzech laboratoriów i sprawdzenie ich efektywności. Ponadto, prowadzone będą akcje promujące zrównoważone używanie wody, organizowane szkolenia i udzielana pomoc przy wdrażaniu wypracowanej metodologii.

wf. ds.

01.03.2013