Nagroda Ministra Infrastruktury dla naszej studentki

W 2018 r. w Konkursie o Nagrodę Ministra Infrastruktury za prace dyplomowe w kategorii prac magisterskich nagrodzona została między innymi Pani Agnieszka Kamizelich za pracę pt. „Idea osiedla społecznego a współczesne osiedla mieszkaniowe”

Promotorem pracy jest Pani dr inż. Beata Warczewska, adiunkt w Katedrze Gospodarki Przestrzennej. Nagrodzona praca porusza bardzo ważną kwestię zaspokojenia potrzeb ludzkich i kształtowania więzi sąsiedzkich we współczesnych osiedlach mieszkaniowych. Głównym celem pracy było wykazanie: czy współcześnie i w jaki sposób realizowana jest idea osiedla społecznego? Punktem odniesienia była więc idea osiedla społecznego, która narodziła się w Polsce w latach 30 XX wieku. Jej fundamentem było zapewnienie mieszkańcom ich indywidualnych potrzeb oraz wspólnego przebywania i nawiązania więzi społecznych. Autorka wykazała, że ta słuszna idea przedwojenna jest możliwa do realizacji we współczesnych osiedlach mieszkaniowych. W pracy podkreślono związek pomiędzy rodzajem osiedla mieszkaniowego oraz formą i skalą jego zabudowy a kształtowaniem więzi sąsiedzkich jego mieszkańców. Praca składa się z dwóch części: teoretycznej i badawczej. Podstawą teoretyczną pracy był przegląd literatury dotyczącej problematyki osiedli mieszkaniowych. W części badawczej na tle charakterystyki Wrocławia, dokonano klasyfikacji osiedli mieszkaniowych oraz przeanalizowano szczegółowo wybrane dwa osiedla. Przeprowadzono inwentaryzację bezpośrednią w terenie oraz badania ankietowe wśród mieszkańców wybranych osiedli. We wnioskach sformułowano wytyczne do takiego kształtowania współczesnych osiedli mieszkaniowych, które przyczyni się do formowania więzi sąsiedzkich wśród ich mieszkańców.

Praca zawiera 131 stron, osiem barwnych plansz, liczne zdjęcia, wykresy i rysunki.