Aktualności

Nasza wystawa w Azji Środkowej

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
W październiku 2018 r. przedstawicielki naszego Wydziału, na zaproszeniem Ambasady RP w Taszkiencie, wyjechały do Uzbekistanu w celu nawiązania współpracy oraz zaprezentowania wystawy plastycznej pt. „Warkocz kultury”

W ramach 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości dr Anna Borcz oraz dr inż. Marta Weber-Siwirska z Instytutu Architektury Krajobrazu zorganizowały następujące 3 wystawy plastyczne (zamiast planowanej jednej), które cieszyły się dużym zainteresowaniem widzów:

  • Miasto Samarkanda – Samarkand Institute of Veterynary Medicine
  • Miasto Samarkanda – Institute of Architectural and Civil Engineering
  • W stolicy Uzbekistanu w Taszkiencie – Gallery Restaurant „Sarbon”
Na uczelni w Samarkandzie, przy fladze Uzbekistanu
Na uczelni w Samarkandzie, przy fladze Uzbekistanu

Wystawa „Warkocz kultury” obrazów dr Anny Borcz oraz najzdolniejszych studentów AK miała na celu unaocznienie wątków orientalnych w kulturze polskiej, wplecione w bogaty warkocz „wstążki” polskie i orientalne. Artystkę zainspirował fakt, iż dawne państwo polsko-litewskie, (które graniczyło z terenami podbitymi przez wyznawców islamu) było wielonarodowe, różnorodne obyczajowo i religijnie. Znajduje to swoje odzwierciedlenie np.: w malarstwie, architekturze, militariach oraz w kształcie i kolorystyce polskich strojów ludowych.

Oczy Samarkandy, olej na płótnie
Oczy Samarkandy,olej na płótnie A. Borcz, Galeria Taszkient
Otwarcie wystawy dla studentów
Otwarcie wystawy dla studentów

Ponadto przeprowadzono kilka wykładów na obu Uniwersytetach w Samarkandzie, którymi była zainteresowana kadra naukowa i studenci zadający wiele pytań. Dr inż. M. Weber-Siwirska w bogato ilustrowanej prezentacji przedstawiła różne sposoby budowy i korzyści płynące z instalowania żyjących ścian i zielonych dachów w przestrzeni miast na rożnych kontynentach.

Piec do lepionych pierogów z mięsem baranim
Piec do lepionych pierogów z mięsem baranim
Piec z regionalnymi potrawami
Piec z regionalnymi potrawami

Na zakończenie autorka A. Borcz ofiarowała w Samarkandzie jeden duży obraz z wystawy pt. „Kopuły Wschodu” z wkomponowanym motywem zabytkowego Tadż Mahalu. Okazało się , iż właśnie potomek władcy Uzbekistanu tj. wielkiego Timura zawojował w XVII wieku część Indii i kazał po śmierci żony zbudować tę zachwycającą architekturę.

złoty ornament
Mauzoleum Timura, złoty ornament
i napisy w Samarkandzie
Pomnik Polaków z Armii Andersa k. cmentarza 1942. Taszkient
Pomnik Polaków z Armii Andersa k. cmentarza 1942. Taszkient

Możliwości współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu przedstawiła dr inż. M. Weber-Siwirska, a ze strony Uzbeckiej prof. F. Ahrorov. Rezultatem naszych działań jest przygotowanie przez Rektorów: Samarkand Institute of Veterynary Medicine oraz Institute of Architectural and Civil Engineering propozycji umów dotyczących współpracy naukowej i dydaktycznej z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, które przywieziono do Polski.

Bezpośredni link do relacji z wizyty na stronie Uniwersytetu w Samarkand-Uzbekistan http://www.samvmi.uz/news/68

Powrót
11.01.2019
Głos Uczelni