Nominacja profesorska

Profesor dr hab. inż. Krzysztof Pulikowski z Instytutu Inżynierii Środowiska w czwartek 23 października 2014 r. odebrał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego nominację profesorską.

Prof. Krzysztof Pulikowski urodził się 23.09.1966 r. w Krotoszynie w woj. wielkopolskim, w roku 1992 ukończył studia na kierunku inżynieria środowiska na Wydziale Melioracji i Inżynierii Środowiska Akademii Rolniczej Wrocławiu.

Od 1992 r. został zatrudniony na stanowisku asystenta w Instytucie Melioracji Rolnych i Leśnych. W roku 1997 r. na podstawie rozprawy pt. „Ocena skuteczności oczyszczania ścieków cukrowniczych w zbiornikach akumulacyjnych", uzyskał stopień doktora nauk rolniczych w dyscyplinie kształtowanie środowiska o specjalności oczyszczanie ścieków i ochrona wód. Promotorem rozprawy był dr hab. Stanisław Hus, prof. AR.

W roku 2004 r. na podstawie oceny dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej pt. „Zanieczyszczenia obszarowe w małych zlewniach rolniczych”, uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w dyscyplinie kształtowanie środowiska o specjalności ochrona wód i oczyszczanie ścieków.

Jego dorobek naukowy liczy łącznie 129 pozycji, w tym 88 prac opublikowanych jest współautorem jednego patentu i 3 skryptów; promotorem dwóch rozpraw doktorskich i opiekunem naukowym jednego doktoranta. Opracował 6 recenzji dorobku i rozprawy habilitacyjnej oraz 7 recenzji rozpraw doktorskich.

Od 2008 roku jest prodziekanem odpowiedzialnym za dwa kierunki studiów: inżynierię środowiska oraz inżynierię i gospodarkę wodną. W kadencji 2012-2015 jest członkiem Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Zespół nauk biologicznych, o Ziemi, rolniczych, leśnych i weterynaryjnych. W kadencji 2012-2016 jestem członkiem Senatu UP we Wrocławiu, przewodniczącym Senackiej Komisji Spraw Studenckich i Kształcenia. Jest członkiem Sekcji Inżynierii i Ochrony Środowiska Wiejskiego, Komitetu Melioracji i Inżynierii Środowiska Rolniczego oraz Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej.

Za pracę naukowo-badawczą, dydaktyczną i organizacyjną został piętnastokrotnie wyróżniony nagrodami J.M. Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W roku 2003 został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, a w roku 2004 Odznaką Zasłużony dla Akademii Rolniczej we Wrocławiu.

23.10.2014