Aktualności

Obóz naukowy SKN Meliorantów

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Cudowna pogoda, ostatnie podrygi beztroskiego lata, ostatnie tchnienia wakacji, a do rozpoczęcia nowego roku akademickiego tak niewiele... Tak pracowali członkowie SKN Meliorantów im. prof. Stanisława Baca podczas wrześniowego obozu naukowego.

Uczestnicy wyjazdu wybrali się na wschód Polski, a dokładnie w okolice Lublina, gdzie mieli nie lada wyzwanie. Każdego dnia skoro świt, studenci pod nadzorem opiekunów SKN Meliorantów im. prof. Stanisława Baca, mgr inż. Małgorzaty Dawid oraz mgr. inż. Amadeusza Walczaka z wielkim zaangażowaniem i zapałem uczestniczyli w pracach badawczych mających na celu pomiar wilgotności gruntu.

Zawartość wody w glebie to jeden z najważniejszych parametrów decydujących o wzroście i rozwoju roślin. Dzięki stałemu monitorowaniu wilgotności można na czas reagować na spadek zawartości wody w glebie i uzupełniać jej niedobory w wielkościach optymalnych. Technika reflektrometrii domenowo-czasowej (TDR – Time Domain Reflectometry), którą wykorzystaliśmy do naszych badań pozwoliła na przeprowadzenie szybkich, dokładnych, nieinwazyjnych oraz w pełni automatycznych pomiarów. Metoda ta polega na ocenie objętościowej wilgotności gleby w oparciu o pomiar jej względnej przenikalności dielektrycznej. Sondy pomiarowe rozmieszczone na różnych głębokościach w profilu glebowym mierzyły wilgotność i temperaturę gleby z zaprogramowanym krokiem czasowym.Badanie, wykonane przez Meliorantów polegało na ciśnieniowej iniekcji różnych dawek wody. Czujniki TDR określały zasięg zmian wilgotności objętościowej w strukturze glebowej podczas iniekcji.

Wyjazd naukowy okazał się również świetną okazją do poznania nowych, ciekawych miejsc. Po intensywnych dniach badań Melioranci mieli możliwość podziwiać liczne zabytki i unikalną architekturę miasta Lublin.

skn_mel_002.jpg
Muzeum Ziemi Lubelskiej
fot. SKN Meliorantów

Studenci poznali dziedzictwo Lubelszczyzny składając wizytę w Muzeum Wsi Lubelskiej. Obiekt prezentuje kulturową różnorodność województwa lubelskiego. Gromadzi przedmioty związane z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek, ale też utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki. Dzięki połączeniu bogatej kolekcji architektury i eksponatów stanowi jeden z największych skansenów w Polsce. Muzealna ekspozycja niewątpliwie odzwierciedla zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne Lubelszczyzny. Obszar skansenu to model prowincjonalnego miasteczka z lat 30.XX wieku. Studenci mogli zobaczyć ekspozycje m.in. zakładu fryzjerskiego, gabinetu dentystycznego, sklepu żelaznego, kuchni żydowskiej, poczty, piwiarni, domu burmistrza oraz warsztatów – kołodzieja czy szewca. Skansen to nie tylko materialny ślad po minionych czasach, ale przede wszystkim historie zwykłych ludzi wpisane w odtworzone wnętrza. To miejsce zachwyca malowniczymi pejzażami i niepowtarzalną kolekcją eksponatów.

Wizyta w skansenie była niewątpliwą atrakcją dla studentów, okazała się nie tylko genialną lekcją historii, ale również szansą wyjątkowej podróży i bliskiego, wręcz namacalnego spotkania z przeszłością.

Dzięki uprzejmości prof. dr. hab. Cezarego Sławińskiego oraz prof. dr. hab. inż. Wojciecha Skieruchy studenci SKN Mieliorantów mieli możliwość uczestniczenia w międzynarodowej konferencji naukowej 11th International Conference on Agrophysics Soil, Plant & Climate, organizowanej przez Instytut Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk z Lublina. Konferencja odbyła się w dniach 26-28 września w Lublinie. Była to świetna okazja do zapoznania się z problemami współczesnej nauki w tematyce funkcjonowania zjawisk w środowisku glebowym, roślinie i atmosferze.

skn_mel_003.jpg
Duże zainteresowanie studentów podczas sesji posterowej na 11th International
Conference on Agrophysics
fot. SKN Meliorantów

Podczas 11th International Conference on Agrophysics Soil, Plant & Climate zostały zaprezentowane, w formie posterów, opracowania współautorstwa opiekunów naszego SKN`u. Mgr inż. Małgorzata Dawid przedstawiła poster pt.: „Intensity of water infiltration from the atmosphere during non rainfall periods under conditions of varied soil moisture”, mgr inż. Amadeusz Walczak zaprezentował poster dotyczący „The form of the body of moisture in a light soil at the initial stage of penetrating injection of water”, natomiast dr hab. inż. Grzegorz Janik, prof. nadzw. przedstawił poster pt. „Concept of injection irrigation”.

Udział w tym naukowym wydarzeniu był dla nas świetną okazją do wczucia się w klimat konferencji naukowych, na które planujemy uczęszczać w ramach działalności studenckiej, w najbliższej przyszłości. Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć na stronie: www.agrophysics.org.

Członkinie SKN Meliorantów im. Prof. S. Baca

Katarzyna Janik, Kinga Lisik

Powrót
30.09.2016
Głos Uczelni