Obóz naukowy SKN Meliorantów im. prof. S. Baca 18-29.09.2017

Dopiero rozpoczęty rok akademicki? Problemy z wdrożeniem się w rytm studiów? Takie troski nie dotyczą studentów zrzeszonych w SKN Meliorantów, którzy jeszcze przed rozpoczęciem semestru spędzili pracowicie czas na obozie naukowym, nad malowniczym jeziorem Turawskim w woj. opolskim

Wyjazd, jak co roku, obfitował w niekonwencjonalne wyzwania badawcze, z którymi przyszło się zmierzyć studentom kierunków Inżynieria środowiska oraz Inżynieria i gospodarka wodna.

skn_meliorantow_02.jpg
Fot. archiwum SKN Meliorantów

Zadaniem SKN Meliorantów było dokonanie inwentaryzacji gruntów ornych, które w przyszłości zostaną przeznaczone pod badania polowe różnych systemów nawadniania. Realizacja badań stanowi wstępną fazę projektu pt. „Mobilny system iniekcyjnego, precyzyjnego nawadniania i nawożenia, zaspokajający indywidualne potrzeby rośliny”, realizowanego w ramach programu Biostrateg III.

skn_meliorantow_03.jpg

skn_meliorantow_04.jpg
Fot. archiwum SKN Meliorantów

Był to czas pełen niespodzianek pogodowych, nie ułatwiających pracy. Zespół SKN miał do wykonania kilka zadań: dokonanie inwentaryzacji, pobór próbek glebowych, pomiary wilgotności objętościowej profilu glebowego oraz pomiary siły potrzebnej do wprowadzenia prototypów iniektora, który będzie w przyszłości elementem unikatowej metody nawadniania z możliwością nawożenia. Miejsce prowadzenia badań obejmowało powierzchnię kilkunastu hektarów. Pomimo, że pogoda nie rozpieszczała, wszyscy podołali zadaniu, a wolny czas wypełniały chwile nad urokliwym Jeziorem Turawskim.

skn_meliorantow_05.jpg

skn_meliorantow_06.jpg