Aktualności

Odeszły w 2024 roku, ale zostały w naszej pamięci

W ciągu minionego roku pożegnaliśmy Pracowników Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji UPWr. W czasie Wszystkich Świętych przypominamy tych, którzy odeszli z naszego wydziału.


Prof. dr hab. inż. Zofia Więckowicz

Ekspert w zakresie gospodarki przestrzennej oraz wyceny nieruchomości, członek wielu organów doradczych na szczeblu rządowym i samorządowym, a także ekspert Sejmowej Komisji Polityki Przestrzennej i Gospodarki Mieszkaniowej w zakresie zagospodarowania przestrzennego.

Członek Państwowej Rady Gospodarki Przestrzennej i członek Komisji Kwalifikacyjnej ds. uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości, opiekun merytoryczny prac nad „Strategią rozwoju obszarów wiejskich woj. dolnośląskiego”.

Wieloletnia kierownik Katedry Planowania i Urządzania Terenów Wiejskich. Założycielka oraz Kierownik Studiów Podyplomowych Wycena nieruchomości, Zarządzanie nieruchomościami oraz Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.

Prodziekan dla kierunku geodezja i kartografia w latach 1999–2005. Zasłużony i wyjątkowo życzliwy dydaktyk i naukowiec, lubiany przez studentów i pracowników.



Prof. dr hab. inż. Zuzanna Borcz

Wieloletni pracownik Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji UPWr, wybitny naukowiec, wspaniały, życzliwy pedagog, wychowawca wielu pokoleń studentów i naukowców.

Ceniona specjalistka w zakresie architektury i architektury krajobrazu, a w szczególności przemian zachodzących w krajobrazie wsi oraz małych miasteczek. Była kierownikiem kilku ministerialnych projektów związanych z tą tematyką. Pracowała również w biurach projektów we Wrocławiu, miała uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej.

Była współtwórcą kierunku studiów architektura krajobrazu na UPWr, a także pełniła funkcję prodziekana ds. tego kierunku i gospodarki przestrzennej. Była zastępcą dyrektora Instytutu Architektury Krajobrazu i kierownikiem Zakładu Projektowania Krajobrazu oraz redaktorem naczelnym kwartalnika naukowego Architektura Krajobrazu-Landscape Architecture.

Promotorka 7 prac doktorskich, wielu prac magisterskich i inżynierskich, wielokrotnie nagradzanych oraz autorka i współautorka wielu cenionych publikacji naukowych i popularnonaukowych.

Była członkiem założycielem Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu, członkiem SARP, Komitetu Techniki Rolniczej PAN, Sekcji Polskiej ECOVAST, Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych i Rady Naukowej Acta Scientiarum Polonorum.

Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, w tym m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem za zasługi dla Akademii Rolniczej we Wrocławiu.



mgr Lucyna Mazij

Pani mgr Lucyna Mazij (ur. 1.04.1928 r.) uzyskała w Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu stopień inżyniera rolnika w roku 1952 a następnie podjęła studia magisterskie kończąc je w 1969 roku. W latach 1964-72 zatrudniona była w Katedrze Geodezyjnych Urządzeń Rolnych na etacie naukowo-technicznym przyczyniając się w znacznym stopniu do organizowania nowopowstałej Katedry. W latach 1972-76 zatrudniona była na etacie starszego asystenta naukowo-badawczego, a od 1.10.1976 r. po przemianowaniu Katedry w Instytut Planowania i Urządzania Terenów Wiejskich otrzymała etat specjalisty w zawodzie. Kolejne etapy awansu zawodowego były rezultatem stałego podnoszenia przez Nią kwalifikacji zgodnie z kierunkiem badawczym Instytutu. Większość prac wykonywanych przez mgr Lucynę Mazij miało charakter badawczo-wdrożeniowy. Niezależnie od prowadzonych badań Pani L. Mazij prowadziła zajęcia dydaktyczne z przedmiotu Ekonomika rolnictwa wykazując się dużymi umiejętnościami dydaktycznymi (była współautorem przewodnika do ćwiczeń z ww. przedmiotu).

Aktywnie uczestniczyła w działalności społecznej, przez szereg kadencji pełniła funkcje w zarządzie uczelnianym ZNP (1978 – odznaczona Złotą Odznaką ZNP). W roku 1981 wstąpiła do NSZZ „Solidarność” gdzie zajmowała się sprawami socjalnymi i pracowniczymi.

Pełniła również funkcję sekretarza Rady Naukowej Instytutu. Była pracownikiem o wysokich kwalifikacjach, w grupie pracowników lubianą za uczynność i koleżeńskość.

Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Z wysoką jakość wykonywanych opracowań otrzymywała wielokrotnie nagrody Rektora.

Powrót
01.11.2024
Głos Uczelni