Aktualności

Ogólnopolska konferencja pt. „Innowacyjne metody gospodarowania zasobami wody w rolnictwie”

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
12-13 września 2016 roku w Ołtarzewie pod Warszawą odbyła się Ogólnopolska konferencja pn. „Innowacyjne metody gospodarowania zasobami wody w rolnictwie”, zorganizowana przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Patronat naukowy nad konferencją objął Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach oraz Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach Państwowy Instytut Badawczy.

W konferencji czynnie uczestniczyli pracownicy Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w składzie: prof. Elżbieta Bondar-Nowakowska, prof. Grzegorz Janik, prof. Stanisław Kostrzewa, dr hab. inż. Szymon Szewrański i prof. Mirosław Wiatkowski.

Wystąpienie dr hab. Mirosława Wiatkowskiego

Program konferencji podzielony na dwa dni, obejmował dwie sesje plenarne – I dzień oraz trzy sesje tematyczne – II dzień, w tym: problemy hydrologiczne, agrotechnika, produkcja roślinna. Celem konferencji była wymiana wiedzy na temat racjonalnego gospodarowania wodą w rolnictwie, upowszechnienie dobrych praktyk w zakresie gospodarowania wodą na obszarach rolniczych, nawiązywanie współpracy między jednostkami naukowymi, doradztwem, rolnikami, instytucjami zajmującymi się gospodarowaniem wodą oraz samorządami terytorialnymi.

Konferencja stanowiła forum spotkań przedstawicieli różnych środowisk, m.in.: Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Centrum Doradztwa Rolniczego, Izb Rolniczych, samorządu terytorialnego, administracji rządowej, instytutów badawczych, uczelni wyższych, Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, Wojewódzkich Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych, ale także rolników i przedsiębiorców.

Tematyka poszczególnych wystąpień była ciekawa. Nasi pracownicy wygłosili referaty nt. Przegląd problemów gospodarki wodnej na obszarze zlewni rzek i rowów melioracyjnych (M. Wiatkowski), Utrzymywanie koryt małych cieków nizinnych z uwzględnieniem potrzeb rolnictwa (E. Bondar-Nowakowska), Innowacyjna koncepcja nawadniania iniekcyjnego (G. Janik) oraz Zarządzanie przestrzenią a gospodarowanie zasobami wodnymi na terenach wiejskich (Sz. Szewrański).

Pozostała tematyka konferencji dotyczyła zasobów wodnych Polski, doskonalenia gospodarki wodnej na obszarach wiejskich, jak i systemu monitoringu suszy, czy innowacyjnych metod tworzenia małej retencji. Z kolei drugi dzień konferencji to między innymi rola i znaczenie małych budowli melioracyjnych w kształtowaniu zasobów wodnych w zlewniach niezurbanizowanych, potrzeby w zakresie odbudowy i budowy systemów drenarskich, ale także rola agrotechniki w poprawie gospodarki wodnej roślin, wpływ glebowej materii organicznej na gospodarkę wodną gleb oraz deficyty wody i potrzeby nawodnień roślin uprawnych w Polsce.

Konferencja została zorganizowana w ramach realizacji Planu Operacyjnego KSOW na lata 2016-2017 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Powrót
16.09.2016
Głos Uczelni

Pliki do pobrania