Aktualności

Polscy i niemieccy studenci zaprojektują ogród literacki w Dreźnie

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
W sercu drezdeńskiego Neustadt znajduje się Muzeum Ignacego Kraszewskiego, prezentujące twórczość polskiego pisarza. Tradycje muzeum nawiązują do historii tego miejsca. To w właśnie w tej willi przy Nordstrasse 28, Ignacy Kraszewskie spędził na emigracji sześć lat

Willa wraz z ogrodem stała się dla pisarza nowym domem i miejscem pracy. Kraszewski stworzył w Dreźnie mały mikrokosmos. W ogrodzie zgromadził rośliny i elementy, przypominające mu rodzinny Romanów, w którym spędził najszczęśliwsze lata dzieciństwa. Do dzisiaj zachowało się wiele listów Kraszewskiego, w których szczegółowo opisał ogrody w Dreźnie i w Romanowie.

ogrody_drezno_01.jpg

W 2107 roku z inicjatywy Prof. Marcusa Köhlera (Technische Universität Dresden), dr Justyny Jaworek-Jakubskiej (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) oraz Pani Joanny Magacz (dyrektora Muzuem Kraszewskiego w Dreźnie) powstał pomysł zaprojektowania ogrodu, inspirowanego opisami Ignacego Kraszewskiego.

ogrody_drezno_02.jpg

W kwietniu 2018 roku odbyły się polsko-niemieckie warsztaty projektowe dla studentów architektury krajobrazu z Drezna i Wrocławia. Studenci, nawiązując do twórczości Kraszewskiego, zaproponowali różne warianty ogrodu literackiego. Zwieńczeniem warsztatów była publiczna prezentacja koncepcji projektowych z udziałem Prof. Ireny Niedźwieckiej-Filipiak (dyrektora Instytutu Architektury Krajobrazu UPWr), dyrektora Muzeum Ignacego Kraszewskiego, a także przedstawiciela Saksońskiego Urzędu Ochrony Zabytków.

ogrody_drezno_03.jpg

Ostateczne efekty polsko-niemieckiego projektu zaprezentowane zostaną w formie katalogu oraz dwujęzycznych wystaw w Dreźnie i we Wrocławiu.

Powrót
30.04.2018
Głos Uczelni