Polsko-niemiecka szkoła letnia dla architektów krajobrazu w Kotlinie Jeleniogórskiej

Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej obejmuje obszar o niekwestionowanej dzisiaj randze europejskiej. Zespół pałaców i ogrodów wraz z kompleksem powiązanych ze sobą punktów widokowych i miejsc wypoczynku, porównywany jest do upiększonego krajobrazu Wyspy Poczdam

Zorganizowana wspólnie przez prof. dr Marcusa Köhlera (Technische Universität Dresden) i dr inż. Justynę Jaworek (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) szkoła letnia dla polskich i niemieckich studentów architektury krajobrazu trwała od 6. do 9. czerwca 2017 roku. Owocem intensywnych badań historycznych i terenowych było odnalezienie nieznanych wcześniej reliktów dawnego komponowanego krajobrazu, m.in. pozostałości Mariannen Cottage i wieży Waldemara w Karpnikach.

pl-de_architektura_krajobrazu.jpg

Efekty szkoły letniej będzie można zobaczyć już niedługo w Dreźnie, gdzie 2. sierpnia zostanie zaprezentowana dwujęzyczna wystawa prac studentów. Jesienią wystawa zagości na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, a w przyszłym roku w Bukowcu.

Polsko-niemieckie warsztaty są efektem obecnie realizowanego projektu umiędzynarodowienia oferty dydaktycznej na TU Dresden, a także projektu Dresden Fellowship, w ramach którego Pani dr inż. Justyna Jaworek odbywa obecnie staż naukowy. W przyszłym roku planowane są kolejne warsztaty projektowe.

pl-de_architektura_krajobrazu_03.jpg

12.06.2017