Pracownicy Wydziału na I Międzynarodowej Konferencji „Żegluga Łączy”

18-19 kwietnia 2018 roku w Hali Stulecia we Wrocławiu odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Ministerialna „Żegluga Łączy”, którą zorganizowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Europejska Komisja Gospodarcza (UNECE)

Wydarzenie to jest wynikiem kilkuletnich działań Polskiego Rządu w celu rozwoju dróg śródlądowych w Polsce, które mają być częścią korytarzy TEN-T. W konferencji wzięło udział ponad 300 uczestników z 28 państw, w tym Komisje Rzeczne, Komisja Europejska, stowarzyszenia międzyrządowe i pozarządowe, samorządy lokalne oraz przedstawiciele nauki i biznesu. W konferencji udział wzięli prof. dr hab. inż. Stanisław Czaban, prof. dr hab. inż. Włodzimierz Czamara, prof. dr hab. inż. Jerzy Sobota, dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski, prof. nadzw.,dr hab. inż. Tomasz Tymiński i dr inż. Robert Kasperek.

Konferencję otworzyli: Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej RP Pan Marek Gróbarczyk, Pani Olga Algayerova – sekretarz Wykonawczy Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ oraz Pani Magda Kopczyńska, przedstawiciel Komisarza Europejskiego ds. Transportu. Tematyka konferencji dotyczyła m.in.: rozwoju sektora żeglugi śródlądowej w krajach o żeglownych drogach wodnych; doświadczeń z dorzeczy i Komisji Rzecznych; międzynarodowych projektów i inwestycji w żegludze; rola biznesu we wspieraniu żeglugi; przyszłości transportu wodnego i postępu technologicznego i innowacji; pracy i edukacji w żegludze śródlądowej; roli transportu wodnego w zmniejszaniu emisji zanieczyszczeń; instrumentów prawnych ONZ w żegludze europejskiej oraz ram prawnych dla IWT. Podczas konferencji odbyło się szereg ciekawych spotkań i merytorycznych dyskusji. Dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski, prof. nadzw. wraz z dr hab. inż. Tomaszem Tymińskim spotkali się z Ministrem Markiem Grabarczykiem. Tematem rozmowy była oferta edukacyjna w zakresie tworzonej specjalności „Śródlądowe Drogi Wodne” na studiach inżynierskich na kierunku Inżynieria i Gospodarka Wodna na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji. Ponadto została zaprezentowana tematyka konferencji naukowej pt. Przyrodnicze, techniczne i gospodarcze aspekty rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej”, którą w dniu 14 czerwca 2018 r. we Wrocławiu organizują Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wraz z Politechnika Wrocławską. Ponadto nasi Koledzy uczestniczyli m.in. w rozmowach z dr Janem Pysiem – Dyrektorem Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, Kamilem Bortniczukiem – członkiem Zarządu Grupy Azoty. Na zakończenie pierwszego dnia obrad prof. dr hab. inż. Stanisław Czaban, dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski, prof. nadzw. i dr hab. inż. Tomasz Tymiński uczestniczyli w specjalnej sesji zorganizowanej przez pana Pawła Hreniaka – Wojewodę Dolnośląskiego z Zarządem Portów Szczecin-Świnoujście. Spotkanie dotyczyło kwestii modelowania rzeki Odry w aspekcie rozwoju ODW. Dodatkowo dr hab. inż. Tomasz Tymiński podczas sesji dotyczącej edukacji w żegludze zaprezentował ofertę edukacyjną na kierunek Inżynieria i Gospodarka Wodna, w ramach nowej specjalności na studiach inżynierskich „Śródlądowe Drogi Wodne” na WIKŚiG Naszej Uczelni.

Otwarcie Konferencji
Otwarcie Konferencji oraz sesja dotycząca rozwoju śródlądowych dróg
wodnych, przemawia Minister Transportu i Komunikacji Białorusi Pan
Anatoly Sivak, obok Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej RP