Prof. Jerzy Sobota na wykładach w Saint-Petersburg Mining University

Prof. Jerzy Sobota z Instytutu Budownictwa przebywał w dniach 14-18 maja 2018 r. z wizytą w Saint-Petersburg Mining University, gdzie miał wykłady dla pracowników i studentów

Wizyta odbyła się w ramach projektu realizowanego w Uniwersytecie Górniczym w Saint-Petersburgu dotyczącego wykładów specjalistów z różnych krajów świata. Wykłady prof. Jerzego Soboty w języku angielskim oraz rosyjskim dotyczyły problematyki transportu rurowego mieszanin w rurociągach oraz górnictwa głębokomorskiego konkrecji polimetalicznych zalęgających na dnie oceanów.

Wizyta była okazją do zwiedzenia laboratoriów i słynnego muzeum górniczego.

prof_sobota_w_saint-petersburgu_2.jpg

W czasie wizyty prof. Sobota spotkał się z I zastępcą rektora prof. Natalią Vladimirowną Paszkiewicz, która jest odznaczona medalem za zasługi dla naszej uczelni. W spotkaniu uczestniczył także prof. Wiktor Iwanowicz Aleksandrow, kierownik Katedry Maszyn Górniczych, z którą to jednostką kontynuowana jest współpraca z zakresu hydrotransportu rurowego.

prof_sobota_w_saint-petersburgu_3.jpg

Współpraca z Saint-Petersburg Mining University rozpoczęła się w latach 70-dziesiatych, kiedy zostało podpisane trójstronne porozumienie o współpracy naukowej między ówczesnym Instytutem Górniczym w Leningradzie, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz ówczesną Wyższą Szkołą Rolniczą we Wrocławiu.

Podczas wizyty prof. J.Sobota spotkał się także z prof. Muratem G. Mustafinem, kierownikiem Katedry Geodezji Inżynierskiej, z którym rozmawiał o współpracy naukowej i ewentualnych możliwościach studiów na naszym kierunku geodezja i kartografia w języku angielskim.

Prof. J.Sobota odwiedził także Instytut Projektowo-Badawczy "Mechanobr" w Saint-Petersburgu i spotkał się z szefem oddziału hydrotechnicznego Vladimirem Kibiriewem, z którym współpraca ma długą tradycję, gdyż sięga czasu przygotowania projektów i badań dla zbiornika osadów poflotacyjnych "Żelazny Most" w KGHM w Lubinie.

prof_sobota_w_saint-petersburgu_4.jpg

Wizyta prof. Jerzgo Soboty w Saint-Petersburg Mining University została odnotowana w jego specjalnym biuletynie Nr 35-2018.