Profesor Marek Lorenc Członkiem Honorowym Colectivo Proyecto Arrayanes

29 kwietnia 2014 roku stowarzyszenie na specjalnym zebraniu mianowało profesora Marka Lorenca Członkiem Honorowym Colectivo Proyecto Arrayanes, wyrażając uznanie dla jego wieloletniego zaangażowania w działalność organizacji

Colectivo Proyecto Arrayanes jest stowarzyszeniem non-profit. Od 1998 roku działa na rzecz ochrony dziedzictwa górniczego i krajobrazu górniczego ołowiu obszaru Linares-La Carolina, w Andaluzji (Hiszpania).

Almaden
Fot. A.A. Pérez

Profesor Marek Lorenc aktywnie współpracuje ze stowarzyszeniem od 2005 roku. Wielokrotnie występował w imieniu Colectivo Proyecto Arrayanes w różnych miejscach w Europie, np. wygłaszając referaty:

• Referat na Geotur 2008 “The cultural landscape of the Linares – La Carolina mining district”
  • Referat na Geotur 2014 “Project for the declaration of the Linares – La Carolina mining district as Heritage Area”.
Barranco La Higueruela
Fot. M. Lorenc

Profesor Marek Lorenc znakomicie zna obszar Górniczy Linares – La Carolina, ponieważ w latach od 2008 do 2013 każdego roku odwiedzał go przez okres dwóch lub trzech tygodni. Uczestniczył w licznych pracach terenowych, prezentując ich efekty na konferencjach. Wspólnie ze stowarzyszeniem Colectivo Proyecto Arrayanes pracował na wielu zebraniach Europejskiej Sieci Dziedzictwa Górniczego “Europamines”, tj. w Valli Chisone e Germanasca (Włochy, 2005), Złoty Stok (Polska, 2005), Fundao (Portugalia, 2005), Killhope (Anglia, 2006), Wrocław (Polska, 2007), Přibram (Czechy, 2007), Cartagena (Hiszpania, 2008), Kornwalia (UK, 2009), a także podczas Zebrania NAHMO w Llangollen (Walia, 2006) i na Międzynarodowej Konferencji w Glendalough (Irlandia, 2013).

Zasługą Profesora jest również zainicjowanie wymiany studentów w ramach europejskiego programu "Erasmus" między Uniwersytetem w Jaén i Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.

Barranco La Higueruela
Cerro Hueco