Profesor Wolfgang Keller doktorem honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Senat UPWr nadał najwyższą godność akademicką Profesorowi Wolfgangowi Kellerowi z Uniwersytetu w Stuttgarcie w dowód uznania jego niekwestionowanego autorytetu w środowisku naukowym

Uroczystość odbyła się w dniu 14 listopada w Auli Jana Pawła II. Przybliżając sylwetkę prof. Keller zgromadzonym gościom, dziekan – prof. dr hab. inż. Bernard Kontny powiedział:

Profesor Keller wykorzystuje swoje solidne matematyczne wykształcenie w rozwiązywaniu problemów geodezyjnych. Wachlarz zainteresowań badawczych Profesora jest niezwykle szeroki i obejmuje m. in. metody statyczne opracowania danych geodezyjnych, problematykę gradiometrii satelitarnej, analizę falkową, modelowanie pola grawitacyjnego. Profesor osiągnął sukcesy w zakresie badania zagadnień brzegowych w geodezji, które są fundamentalne dla określania kształtu Ziemi. Należy do wąskiego grona badaczy opracowujących podstawy teoretyczne przyszłych satelitarnych misji grawimetrycznych oraz wykorzystanie uzyskanych w nich informacji. Wykorzystując dane z misji satelitarnej GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment), przeprowadził serię badań związanych z modelowaniem pola siły ciężkości. Wyniki badań Profesora są cennymi wskazówkami dla projektowania dalszych misji satelitarnych.

swieto-uczelni-2018-29.jpg

Dziekan przedstawił zakres współpracy Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji z Uniwersytetem w Stuttgarcie i podkreślił wsparcie naukowe prof. Kellera:

W 2010 roku podczas półrocznego pobytu na naszym Uniwersytecie w ramach urlopu naukowego, Profesor Keller prowadził zajęcia z przetwarzania sygnałów cyfrowych oraz analizy falkowej dla studentów i doktorantów. Współpraca naukowa Profesora Kellera z naszym uniwersytetem rozpoczęła się jednak dużo wcześniej, kiedy powierzono mu recenzję przewodu habilitacyjnego prof. Andrzeja Borkowskiego z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki. Wspólne badania były kontynuowane w ramach projektów badawczych finansowanych przez German Academic Exchange Service. Współpraca Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji z Uniwersytetem w Stuttgarcie jest stale rozwijana. Prof. Keller pomógł nam nawiązać cenne kontakty naukowe i uruchomić wymianę studencką między naszymi ośrodkami. Dotychczas siedmiu naszych studentów ukończyło kurs GEOENGINE w ramach Międzynarodowego Programu Magisterskiego Uniwersytetu w Stuttgarcie, a jednemu z nich przyznano prestiżowe stypendium niemieckie. Mamy nadzieję, że efektów współpracy pomiędzy naszymi uczelniami będzie jeszcze więcej, w postaci wspólnie prowadzonych badań i wspólnych publikacji.

Kończąc laudację, prof. dr hab. inż. Bernard Kontny powołał się na słowa jednego z największych umysłów XX wieku – Alberta Einsteina:

„Najwybitniejsi uczeni są zarazem wielkimi artystami”. Śmiało możemy powiedzieć, że w dziedzinie nauk geodezyjnych prof. Keller jest artystą. Przyznanie mu w dniu dzisiejszym tytułu doctora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest wyrazem naszego uznania dla niezwykłego uczonego a równocześnie przysparza to splendoru naszej uczelni.

swieto-uczelni-2018-41.jpg

Wywiad z prof. Wolfgangiem Kellerem dostępny jest na stronie głównej UPWr.