Aktualności

Przedstawiciel UPWr na targach SIMA-SIPSA w Algierze

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
4-7 października 2016 r. w Algierze odbyły się targi maszyn rolniczych i technologii hodowlanych SIMA-SIPSA. W trakcie obecnej 16. edycji największej tego typu imprezy w regionie wystawiło się 600 firm z 25 krajów (USA, Włochy, Francja, Niemcy)

Algier targi SIMA-SIPSA
4-7 październik 2016

Po raz pierwszy algierskie targi SIPSA zorganizowane zostały we współpracy z francuskimi targami SIMA (77 edycja w 2015). Tegoroczna wspólna impreza wystawiennicza przedstawiła globalną w skali kontynentu afrykańskiego ofertę dla hodowców i użytkowników maszyn i urządzeń rolniczych. Motywem przewodnim Salonu SIMA-SIPSA była kwestia nawadniania i wykorzystania geotermii dla potrzeb upraw.

SIMA-SIPSA logo

Wśród polskich przedsiębiorstw najwięcej reprezentantów miał sektor maszyn rolniczych. Zaprezentowały się firmy Jar-Met, Bomet, Borimex, Metal-Fach, SaMasz oraz Cynkomet. Część z tych firm jest już obecna w Algierii, gdzie realizuje sprzedaż we współpracy z algierskimi dystrybutorami. Oprócz tego, na polskim stoisku, obecna była firma oferująca urządzenia do przechowywania i przetwórstwa zbóż Feerum, a także Ekoplon producent nawozów i pasz dla zwierząt. Swoją ekspozycję miały też Targi Kielce, organizator największych w Polsce targów maszyn i technologii hodowlanych AGROTECH, które odbywają się w miesiącu marcu w Kielcach.

Wydarzeniami towarzyszącymi targów SIMA-SIPSA były fora naukowe, w trakcie których swoje dokonania prezentowali naukowcy i innowatorzy z całego świata. Były one podzielone przez organizatora targów Fundację FILAHA INNOVE na następujące bloki tematyczne: ochrona roślin i nawożenie, produkcja roślin i nasion, ogrodnictwo i sadownictwo, mechanizacja rolnictwa, akwakultura, drobiarstwo, oliwa oraz mleko.

W jednym z paneli tematycznych, doktorant Instytutu Kształtowania i Ochrony Środowiska mgr inż. Amadeusz Walczak przedstawił prezentację pt. „Koncepcja iniekcyjnego nawadniania” opracowywaną przez zespół pracowników kierowany przez dr. hab. inż. Grzegorza Janika, prof. nadzw. W pracach zespołu ponadto biorą udział inni przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego: mgr inż. Małgorzata Dawid, prof. dr hab. Józef Sowiński, prof. dr hab. Karol Wolski, prof. dr hab. Katarzyna Adamczewska-Sowińska dr hab. inż. Ryszard Pokładek, przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej: Prof. dr hab. inż. Zbigniew Gronostajski, dr hab. inż. Jacek Reiner, dr inż. Marcin Kaszuba, dr inż. Łukasz Dworzak, a także reprezentanci Instytutu Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk z Lublina: Prof. dr hab. Wojciech Skierucha, dr Agnieszka Szypłowska, dr Andrzej Wilczek. Wystąpienie to spotkało się z dużym zainteresowaniem. Obecni byli min. Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Algierze – Pan Wiltold Spirydowicz, a także główny organizator targów SIMA-SIPSA Dr Amine Bensemmane (zdjęcie poniżej).

targi_sima-sipsa_fot1.jpg

Komentarz Rafała Raźnego Radcy ds. rolnych Ambasady RP w Algierze:

W związku z rozpowszechnioną na całym świecie opinią o sukcesach polskiego rolnictwa w transformacji z państwowego systemu na system wolnorynkowy, Polska staje się ważnym, nawet strategicznym partnerem dla Algierii. Algieria jest na początku procesu modernizacji i restrukturyzacji rolnictwa. Tutejszy sektor rolny przeżywa obecnie boom inwestycyjny, dlatego algierskie podmioty poszukują partnerów dla wspólnych inwestycji. Polskie firmy są dla Algierczyków atrakcyjnym partnerem, ponieważ mają duże doświadczenie w całościowym zarządzaniu inwestycjami tworzącymi nie tylko pojedynczym podmiotom, ale i całym łańcuchom produkcyjnym. Dla polskich firm, inwestycje w Algierii pomogłyby dywersyfikować przychody, zwiększyć marżę sprzedaży podstawowych produktów, otworzyć możliwość inwestowania w całym regionie Północnej Afryki oraz zdobyć cenne doświadczenie w jednym z najszybciej gospodarczo rozwijających się miejsc na świecie.

Wystąpienie polskiego pracownika naukowego oraz obecność Ambasadora RP na seminarium naukowym targów zostało bardzo dobrze odebrane. Temat wystąpienia był mocno związany z tematem przewodnim targów oraz wielkim wyzwaniem algierskiego rolnictwa. Dzięki racjonalnemu wykorzystaniu naturalnych zasobów wód termalnych algierski sektor rolniczy mógłby zwiększyć wydajność w produkcji rolnej oraz warzyw i owoców, co w rezultacie w istotny wymiarze znajdzie przełożenie na eksportu tych produktów, które obecnie stanowią zaledwie 0,2% istniejącego potencjału. Pozyskana z głębi woda o temperaturze przekraczającej 70°C może być wykorzystywana jako czynnik grzewczy w okresach gdy na terenach saharyjskich występują znaczne różnice temperatur między dniem i nocą, a wtórnie do nawadniania.”

Więcej informacji na temat targów: http://www.sima-sipsa.com/

Powrót
10.10.2016
Głos Uczelni