Aktualności

Przewodnik po kołach naukowych WIKŚiG

Na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu są m.in. koła naukowe dla studentów zainteresowanych architekturą krajobrazu, planowaniem przestrzennym czy geodezją.

Na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji jest wiele kół naukowych do wyboru, oferujących różny rodzaj ciekawych wyzwań i projektów. Jak podkreślają ich przewodniczący – każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli przeglądając aktywność kół na swoim wydziale nie widzicie czegoś co was interesuje, pamiętajcie, że członkowie SKN-ów są zawsze otwarci na różne pomysły. Wesprą was w ich realizacji i pomogą zdobyć finansowanie nawet najbardziej odważnych projektów.

SKN Bezpiecznik

– W kole naukowym Bezpiecznik staramy się rozwiązywać problemy związane z bezpieczeństwem w sposób przystępny dla każdego – mówi przewodnicząca SKNu Klaudia Wróblewska, dodając, że robią to poprzez organizację m.in. webinarów czy praktyczne stosowanie sprzętu pokazywanego na Dniach Otwartych uczelni. – Jeździmy też na obozy naukowe, na których sprawdzamy wiele różnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa, których nie zauważa się na co dzień. Badamy na przykład jakość powietrza, bo ma ona wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Podobnie jest z wentylacją, której używamy nie zastanawiając się, jakie zagrożenia są związane z nieprzestrzeganiem zasad jej użytkowania – dodaje Klaudia.

SKN Bezpiecznik
SKN Bezpiecznik podczas Dnia Aktywności Studenckiej 
fot. Facebook SKN Bezpiecznik

Jednym z ciekawszych działań prowadzonych przez SKN Bezpiecznik był webinar pod tytułem „Zawód: Pan Pielęgniarka, czyli o co chodzi z tym SOR-em?” z udziałem Mateusza Sieradzana, autora bloga „Pan Pielęgniarka”, na którym przybliżył on nie tylko potencjalnym pacjentom temat Państwowego Ratownictwa Medycznego, a w szczególności funkcjonowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Członkowie koła otworzyli także VR Lab – interaktywną salę do ćwiczeń związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy w formie gier w wirtualnej rzeczywistości oraz zorganizowali obóz naukowy dotyczący jakości powietrza na terenach sanatorium Cieplice-Zdrój. Aktualnie uczestnicy koła planują wyjazd na Targi Bezpieczeństwa SAWO w Poznaniu.

SKN Architektury Krajobrazu

Jak mówi przewodnicząca SKN Architektury Krajobrazu Karolina Kelner, członkowie koła działają na wielu obszarach. – Pod pojęciem „architektura krajobrazu" kryje się o wiele więcej niż sadzenie drzew i projektowanie ogrodów. Stawiamy na działania, które przybliżą człowieka do natury. Chcemy rozpowszechnić tę niezwykle istotną ideę, szczególnie w czasach ocieplenia klimatu i wszechobecnej „betonozy" – mówi Karolina, podkreślając, że ten rok zapowiada się dla koła przełomowo. – Wracamy do pełnej działalności po prawie dwóch latach pandemii. To nie był lekki czas, ale bardziej niż kiedykolwiek dowiedzieliśmy się o tym, ile skrawek zieleni, śpiewające ptaki za oknem czy zapach bzu znaczą dla człowieka, który jest zmuszony siedzieć w domu. Wracamy więc ze świeżymi pomysłami i zapałem, bo wierzymy, że możemy zmienić nasz świat na lepsze – mówi przewodnicząca SKN Architektury Krajobrazu.

EduGarden
Projekt EduGarden, przy którym pracował SKN Architektury Krajobrazu i SKN PUZZLE
fot. materiały promocyjne SKN Architektury Krajobrazu

Jednym z głośniejszych projektów SKN Architektury Krajobrazu było zaprojektowanie rabaty dla przedszkolaków, czy też stworzenie od podstaw ogrodu społecznego "EduGarden" na terenie wrocławskiej szkoły, razem z SKN Puzzle, który był realizowany w ramach projektu "Foodshift". Projekt został nagrodzony w 3. edycji Funduszu Aktywności Studenckiej, organizowanego przez Wrocławskie Centrum Akademickie. Na jego realizację przeznaczono 5 tys. zł.

– Mamy za sobą też pierwszą akcję sprzątania brzegów Odry, a w najbliższym czasie planujemy kolejną. Poza tym staramy się czynnie działać w Internecie, promując nasz kierunek. Chcemy również w tym roku wkroczyć na ścieżkę badań naukowych – mówi o działalności koła jego przewodnicząca.

SKN Planowania Przestrzennego PUZZLE

Jak już zostało wspomniane, w stworzenie "EduGarden" oprócz SKN Architektury Krajobrazu, zaangażowany był także SKN Planowania Przestrzennego PUZZLE. – Ważna była współpraca obu kół, ale to głównie społeczność szkolna współtworzyła z nami projekt mówiąc o swoich potrzebach, a także rozmawiając z nami o idei samych ogrodów w mieście – opowiada o inicjatywie Nicola Stanisławska, przewodnicząca SKN Planowania Przestrzennego PUZZLE, które skupia się głównie na projektach związanych ze zmianą miejskiego krajobrazu.

"GreenInclusion" to kolejny przykład ogrodu społecznego, nad którym pracuje koło. – Projekt był podobny, ale współpracowaliśmy zupełnie z inną grupą społeczną – z osobami z Domu Pomocy Społecznej – wyjaśnia przewodnicząca, dodając, że oprócz projektowania ogrodów od marca zeszłego roku, członkowie koła realizują serię warsztatów o roślinach i ich roli w krajobrazie dla dzieci w wieku przedszkolnym. – Wszystkie nasze projekty pozwalają nam uczyć się, jak pracować ze społecznością lokalną w różnym wieku, ale również poznawać różne spojrzenia na miasto i krajobraz – mówi Nicola.

SKN PP PUZZLE
SKN Planowania Przestrzennego PUZZLE podczas realizacji projektu EduGarden
fot. Facebook SKN PP PUZZLE

Według przewodniczącej, SKN Planowania Przestrzennego PUZZLE jest kołem, które skupia osoby o różnych zainteresowaniach. Przede wszystkim zajmują się otaczającą ich przestrzenią, ale poruszają i łączą też ze sobą mnóstwo innych tematów, takich jak gospodarka, architektura, urbanistyka, transport, ekologia, krajobraz kulturowy czy socjologia. – Warto też wspomnieć, że nasze koło to nie tylko uczelnia – jeździmy na różne konferencje i warsztaty, i realizujemy przeróżne projekty. Ale oprócz prowadzenia działań typowo naukowych, lubimy też spędzać wspólnie czas na kawie, wspólnym jedzeniu czy na wyprawach w góry – zachęca do zapisania się Nicola Stanisławska.

SKN Geodetów

Studenckie Koło Naukowe Geodetów zostało założone 8 marca 1962 r. Jest jednym z najdłużej działających kół na uczelni. Nie należy też do najmniejszych, bo zrzesza około 60 członków, zajmujących się realizacją różnych projektów naukowych. Ich najnowsze, głośne projekty to m.in. pomiary przemieszczeń mas skalnych na Szczelińcu Wielkim, skaning i pomiary Jaskini Niedźwiedziej czy projekt “Sensorowo Rowerowo”. Ich wyniki prezentowane są na ogólnopolskich, jak i zagranicznych konferencjach naukowych. Takie konferencje pozwalają na wymianę doświadczeń i zdobywanie nowych kontaktów. W czerwcu na przykład członkinie koła pojadą do Niemiec na IGSM, czyli Międzynarodowe Spotkanie Studentów Geodezji.

SKN Geodetów
SKN Geodetów pod nowym uczelnianym muralem
fot. SKN Geodetów

– Geodezja to szeroko pojęta dziedzina – nie tylko dzielenie działek, ale także fotogrametria, teledetekcja, skaning laserowy, geodezja satelitarna czy geoinformatyka. Nasze koło daje możliwość realizacji projektów, których nie dałoby się zrealizować samodzielnie – łączymy siły i działamy wspólnie, a dodatkowo pomagamy w zdobyciu funduszy – mówi przewodniczący koła Maurycy Hechmann.

SKN Geodetów bierze także aktywny udział w międzynarodowych i krajowych projektach badawczych, takich jak EPOS-PL+ (System Obserwacji Płyty Europejskiej). A wraz z kołami naukowymi Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego co roku organizuje Międzynarodowy Dzień Informacji Geograficznej – GIS Day. – Ważnym wydarzeniem, które już wpisało się w tradycję koła, jest coroczny Rajd Geodety. Przyciąga blisko 300 uczestników z całej Polski i służy integracji studentów, absolwentów, pracowników uczelni oraz sympatyków geodezji – opowiada Maurycy, dodając, że podczas przerw międzysemestralnych członkowie koła organizują także obozy naukowe, które podnoszą poziom umiejętności studentów i uczą ich nietypowych rozwiązań problemów w pracach geodezyjnych.

SKN Hydrologów i Hydrotechników

Członkowie SKN Hydrologów i Hydrotechników podkreślają, że zawsze wychodzą naprzeciw oczekiwaniom studentów i starają się im dać niepowtarzalną okazję do rozwoju i zdobywania doświadczenia w praktyce.

– Fundamentem SKN HiH są młodzi, aktywni ludzie z zapałem do wspólnej pracy oraz pasją do nauki. Realizowane przez nas projekty mają szeroki zakres tematyczny obejmujący hydrologię, hydraulikę, budownictwo wodne, ochronę przeciwpowodziową, ochronę środowiska, gospodarowanie wodą i geotechnikę – wymienia przewodnicząca koła Martyna Rukat, dodając, że owocem ich pracy naukowej są artykuły, postery i inne publikacje, które prezentują na konferencjach w kraju i za granicą.

SKN HIH
Członkowie SKN Hydrologów i Hydrotechników na Rajdzie Hydrologa
fot. Facebook SKN HiH

Jak podkreśla przewodnicząca, aktywność w SKN to nie tylko praca, ale także ciekawe przedsięwzięcia, takie jak wyjazdy szkoleniowe, spotkania integracyjne, gry terenowe czy wizyty na obiektach hydrotechnicznych. – Organizujemy także, wakacyjne obozy naukowe, na których przeprowadzamy badania terenowe, integrujemy się i spędzamy czas w miłym towarzystwie. Wstępując raz w szeregi SKN HiH, stajesz się częścią wielkiej hydrologicznej rodziny – z uśmiechem mówi przewodnicząca.

SKN Wpornik

Studenckie Koło Naukowe Wspornik to koło naukowe zrzeszające Studentów Budownictwa. – Żadnego rodzaju budowy nie są nam straszne. W ubiegłym miesiącu byliśmy na przykład na Moście Zwierzynieckim, gdzie poznaliśmy wszystkie tajemnice tego zabytkowego obiektu – mówi Natalia Cielecka, przewodnicząca SKN-u Wspornik. – Przybliżamy Studentom Budownictwa, Architektury oraz Geodezji zagadnienia dotyczące BIMu poprzez webinary BIM Wro organizowane we współpracy z kołami naukowymi Politechniki Wrocławskiej oraz Dolnośląską Izbą Inżynierów Budownictwa – dodaje.

Jak wyjaśnia Natalia, obiekty BIM to modele 3D produktów, urządzeń, armatury, wyposażenia, których można używać do tworzenia inteligentnych modeli budynków. Wszyscy, od architektów i geodetów poprzez inżynierów budowlanych, po właścicieli budynku, mogą korzystać z tego samego wspólnego modelu 3D i powiązanych z nim informacji. W ten sposób wszyscy mają szybki dostęp do dokładnych danych na każdym etapie procesu projektowania, wznoszenia budynku i późniejszej eksploatacji. Pozwala to eliminować luki komunikacyjne i straty informacji, które zdarzają się podczas przekazywania prac nad projektem następnemu zespołowi. Według przewodniczącej, nauka tego zagadnienia na etapie studiów bardzo pomaga w późniejszej karierze zawodowej.

wspornik
fot. archiwum prywatne SKN Wspornik

– W przyszłym miesiącu planujemy wyjście na budowę budynków wielorodzinnych we Wrocławiu i będziemy kontynuować webinary, które przyciągają wielu studentów Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Politechniki. Ponadto, nasza koleżanka z koła Marta Kuboś przygotowuje materiały na przyszłe konferencje na temat wykonawstwa biogazowni. Przedstawi na nich proces projektowania i realizacji budowy biogazowni na terenach wiejsko-miejskich. Dotychczas najpopularniejszymi metodami wytwarzania zielonej energii w Polsce były farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, a ciągły rozwój technologii w sektorze energetycznym i budowlanym spowodował wzrost znaczenia i popularyzację biogazowni – mówi Natalia Cielecka.

is

Powrót
20.04.2022
Głos Uczelni