Seminarium „20 lat funkcjonowania zbiornika wodnego Mściwojów”

Z okazji 20 lat funkcjonowania zbiornika wodnego w dniu 12 września 2019 r. w Mściwojowie odbyło się seminarium zorganizowane przez Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, Instytut Inżynierii Środowiska oraz Gminę Mściwojów

Zbiornik wodny „Mściwojów” powstał na rzece Wierzbiak (dopływ Kaczawy) w 1999 roku, przy bardzo dużym współudziale Pracowników Instytutu Inżynierii Środowiska z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu reprezentowały władze: prof. dr hab. inż. Jarosław Bosy prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą i prof. dr hab. inż. Bernard Kontny dziekan Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji.

Seminarium otworzyli Wójt Gminy Mściwojów Mariusz Foryś oraz dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski, prof. nadzw., którzy przedstawili zaproszonych gości oraz problematykę seminarium.

Po powitaniu przybyłych gości przestawiono proces budowy zbiornika oraz jego wpływ na otaczające środowisko przyrodnicze. Pierwszy głos zabrał dr inż. Ignacy Urbański, który z ramienia Instytutu Inżynierii Środowiska wykonywał studium, projekty techniczne, a także nadzorował budowę obiektu. Podzielił się on doświadczeniem zdobytym przy realizacji zbiornika wodnego, zaprezentował historię powstania zbiornika i członków zespołu projektującego.

Następnie w trakcie trwania seminarium przedstawiono dwa referaty, które stanowiły podstawę do dyskusji dla jego uczestników: Doświadczenia 20-tu lat funkcjonowania zbiornika zaprezentowały zespoły w składzie: dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski, prof. nadzw., prof. dr hab. inż. Włodzimierz Czamara i dr hab. inż. Robert Kasperek oraz dr hab. inż. Jolanta Dąbrowska, dr inż. Olgierd Kempa i dr inż. Joanna Markowska. Dla tych zespołów zbiornik wodny „Mściwojów” stanowił obiekt badań a także był miejscem realizacji prac naukowych. Natomiast Wójt Gminy Mściwojów Mariusz Foryś zaprezentował zmiany jakie dokonały się w otoczeniu zbiornika wodnego na przestrzeni lat.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu został uhonorowany za wkład i zaangażowanie w proces budowy obiektu. Prof. dr hab. inż. Jarosław Bosy prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą i prof. dr hab. inż. Bernard Kontny dziekan Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji odebrali od Wójta Gminy Mściwojów Mariusz Forysia iPrzewodniczącego Rady Gminy Tomasza Siczka nagrodę.

W kolejnej części uroczystości odsłonięto tablicę upamiętniającą 20 lat funkcjonowania zbiornika wodnego, która zawisła w sali narad Urzędu Gminy Mściwojów.

Oficjalną część uroczystości zakończyło wspólne zdjęcie i wizyta na zbiorniku wodnym.

W uroczystości wzięło udział wiele znamienitych gości: dr inż. Ignacy Urbański - wieloletni pracownik Instytutu Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – jeden z głównych projektantów zbiornika, Ignacy Pięta – wieloletni wójt gminy Mściwojów, radni, sołtys wsi Mściwojów oraz przedstawiciele stowarzyszeń związanych z gminą.

Wśród gości seminarium, związanych z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, obecni byli: prof. dr hab. inż. Jarosław Bosy - prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, prof. dr hab. inż. Bernard Kontny – dziekan Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, prof. Jerzy Sobota – były Dziekan Wydziału, prof. Stanisław Czaban – były dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska, prof. Krzysztof Pulikowski – były prodziekan Wydziału, prof. Tomasz Tymiński – prodziekan Wydziału, prof. Irena Niedźwiecka-Filipiak - dyrektor Instytutu Architektury Krajobrazu, dr hab. inż. Daniel Garlikowski – dyrektor Instytutu Budownictwa, dr hab. inż. Ryszard Pokładek – z-ca Dyrektora Instytutu Kształtowania i Ochrony Środowiska, prof. Mirosław Wiatkowski – dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska, prof. Włodzimierz Czamara – członek zespołu projektującego zbiornik, prof. Wojciech Dobicki – kierownik Zakładu Hydrobiologii i Akwakultury w Instytucie Biologii (członek Zespołu przygotowującego dokumentację z zakresu OOŚ), prof. Laura Radczuk – Instytut Inżynierii Środowiska, prof. Wiesław Szulczewski – Katedra Matematyki, mgr inż. Małgorzata Boczarska – Instytut Inżynierii Środowiska, dr hab. inż. Robert Kasperek – z-ca dyrektora Instytutu Inżynierii Środowiska, dr inż. Olgierd Kempa – kierownik Stacji Badawczej, dr hab. inż. Jolanta Dąbrowska – z-ca kierownika Stacji Badawczej, dr hab. inż. Wojciech Orzepowski – Instytut Kształtowania i Ochrony Środowiska, dr inż. Przemysław Pokorny – Zakład Hydrobiologii i Akwakultury w Instytucie Biologii, dr inż. Joanna Markowska – Instytut Inżynierii Środowiska, mgr inż. Mateusz Janiak – geotechnik (syn głównego projektanta zbiornika śp. dr inż. Zbigniewa Janiaka).

Należy stwierdzić, że tematykę seminarium można uznać za niezwykle cenną w aspekcie obecnych wyzwań stojących przed gospodarką wodną. Prelekcje spotkały się z dużym zainteresowaniem a dyskusje po wystąpieniach, jak i mniej oficjalne rozmowy umożliwiły wymianę doświadczeń związanych z problematyką funkcjonowania zbiorników wodnych. Z pewnością pozwolą na prowadzenie w przyszłości dalszych badań

Specjalne podziękowania za udział w przygotowaniach seminarium należą się dr inż. Ignacemu Urbańskiemu, Wójtowi Gminy Mściwojów Mariuszowi Forysiowi, dziekanowi Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji prof. dr hab. inż. Bernardowi Kontnemu oraz dyrektorowi Instytutu Inżynierii Środowiska prof. Mirosławowi Wiatkowskiemu.

Uczestnicy Seminarium „20 lat funkcjonowania zbiornika wodnego Mściwojów”
Dr inż. Ignacy Urbański – jeden z głównych projektantów zbiornika
Mirosław Wiatkowski – prelekcja
Prof. Mirosław Wiatkowski – prelekcja „20 lat funkcjonowania zbiornika Mściwojów