Aktualności

SKN Meliorantów im. prof. S. Baca z wizytą w Brukseli

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Wyjazdy naukowo-poznawcze Studenckiego Koła Naukowego Meliorantów im. prof. S. Baca to niepowtarzalna okazja do poszerzania wiedzy, związanej melioracją czy hydrotechniką i poznaniem nowych rozwiązań zagadnień poruszanych w ramach zajęć dydaktycznych

Głównym celem wyjazdu SKN, który odbył się 23-25.11.2017 r. stała się unikatowa podnośnia statków Strépy-Thieu zlokalizowana w Belgii. Obiekt ten mieści się na Kanale Centralnym (fr. Canal du Centre) w gminie Le Roulx, Hainaut, nieopodal Brukseli. Różnica poziomów w tym miejscu wynosi 73,15 m.

Podnośnia statków Strépy-Thieu (fot. archiwum SKN Meliorantów)
Podnośnia statków Strépy-Thieu (fot. archiwum SKN Meliorantów)

Niegdyś była to najwyższa podnośnia statków, aż do momentu otwarcia Zapory Trzech Przełomów na rzece Jangcy. Została zaprojektowana na potrzeby modernizacji Canal du Centre w celu zastąpienia dwóch śluz i czterech 16-metrowych wyciągów z przełomu lat 80. i 90. Budowę rozpoczęto w roku 1982, a zakończono w 2002. Sama podnośnia wywołuje imponujące wrażenie, w szczególności podczas pracy wind, którą mieliśmy okazję zobaczyć. Ze względu na prawo Archimedesa kasetony, odpowiadające za transport statków, mają jednakową wagę, która podczas manewru wyrównywana jest masą wody. Aby przybliżyć ogrom tego obiektu, należy podać kilka liczb, parametrów technicznych. Wymiary kasetonów to 112 m na 12 m, a głębokość waha się między 3,35 a 4,15 m, budowla jest wysoka na 117 m i szeroka na 81 m, masa całkowita konstrukcji to 220 000 ton. Poruszające się pionowo wodoszczelne bramy są zaprojektowane tak, aby wytrzymać uderzenie 2000-tonowego statku płynącego 5 km/h.

Na trasie powrotnej z podnośni statków znalazła się również jedna z zabytkowych wind, której funkcję przejęła wcześniej wspomniana konstrukcja. Jest to hydrauliczny dźwig pochodzący z okolic roku 1900. W 1998 roku został, wraz z 3 innymi windami, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W uzasadnieniu wpisano: „są zabytkami przemysłowymi najwyższej jakości”. Obecnie obiekt służy celom rekreacyjnym.

Innymi celami naszej podróży do Belgii były między innymi Wielki Plac w Brukseli (fr. Grand-Place de Bruxelles), Wzgórze Artystów, Królewska Galeria Saint-Hubert, Pałac Królewski, Europarlament i Katedra św. Michała i św. Guduli. Jedna z wieczornych wizyt zbiegła się z oficjalnym zapaleniem lampek na choince znajdującej się w centrum miasta. Towarzyszyła jej przepiękna gra świateł oraz muzyki, pozwalająca poczuć magię świąt.

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego na tle Wzgórza Artystów (fot. archiwum SKN Meliorantów)
Członkowie Studenckiego Koła Naukowego na tle Wzgórza Artystów (fot. archiwum SKN Meliorantów)
SKN Meliorantów przy Katedrze św. Michała i św. Guduli. (fot. archiwum SKN Meliorantów)
SKN Meliorantów przy Katedrze św. Michała i św. Guduli. (fot. archiwum SKN Meliorantów)
Grand-Place de Bruxelles (fot. archiwum SKN Meliorantów)
Grand-Place de Bruxelles (fot. archiwum SKN Meliorantów)
Powrót
27.11.2017
Głos Uczelni