SKN Planowania Przestrzennego PUZZLE – Szkoła Letnia w Timisoarze 2018

Tegoroczna Szkoła Letnia SKN Planowania Przestrzennego PUZZLE pt. „Innowacyjne technologie informatyczne w gospodarce przestrzennej i zarządzaniu zrównoważonym rozwojem” odbyła się w terminie 19-27 września
Uczestnicy Szkoły Letniej 2018
Fot. SKN Planowania Przestrzennego PUZZLE

Założeniem Szkoły Letniej było opracowanie innowacyjnych rozwiązań informatycznych w zakresie obiektów kultury na obszarze miasta Timisoara na potrzeby wydarzenia „Europejska Stolica Kultury – Timisoara 2021”. Szkoła Letnia została zrealizowana dzięki zaproszeniu i współpracy z Instytutem Interkulturalnym Timisoara (ang. Intercultural Institute Timisoara). Nasz zespół wykonał projekt z wykorzystaniem aplikacji „Collector for ArcGIS” oraz utworzył „Story Maps”. Wykorzystanie nowoczesnych technologii pozwoliło nam pozyskać wiedzę wykraczającą poza zakres nauczania oraz zdobyć doświadczenie współpracując z zagranicznym środowiskiem.

Jedno ze spotkań w Instytucie Interkulturalnym Timisoara z Eugen’em Gherga
Fot. SKN Planowania Przestrzennego PUZZLE

Zadaniem uczestników było zmapowanie miasta pod kątem miejsc rekreacji, zabytków oraz Europejskiej Stolicy Kultury korzystając z aplikacji Collector for ArcGIS a następnie na podstawie zebranych danych- stworzenie mapy przy wykorzystaniu produktu firmy ESRI - „Story Maps”. Ponadto, studenci uaktualnili bazę zdjęć Google Maps wykorzystując geotagowane zdjęcia wykonane podczas prac terenowych.

Praca w terenie – zbieranie danych z wykorzystaniem aplikacji Collector for ArcGIS (Esri)
Fot. SKN Planowania Przestrzennego PUZZLE

Codziennie oprócz ciężkiej pracy grupa miała okazję uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych związanych z inauguracją „Europejskiej Stolicy Kultury 2021”w Timisoarze. Regularnie odbywały się również spotkania w Instytucji goszczącej gdzie na bieżąco omawiane były problemy napotkane przy tworzeniu projektu. Nie zabrakło czasu na wspólne integracje oraz wyjścia na festiwale gdzie uczestnicy mogli poznać lokalną kulturę.

Skrót wydarzeń związanych z ECC 2021