SKN Puzzle w Ostavie

21-23 marca 2017 r. reprezentanci Studenckiego Koła Naukowego Planowania Przestrzennego PUZZLE brali udział w studenckiej konferencji naukowej realizowanej w ramach wspólnego projektu finansowanego z Funduszu Grupy Wyszehradzkiej pt. „Student V4 Geoscience Conference and Scientific Meeting GISáček 2017”

Konferencja ma długoletnią tradycję w propagowaniu stosowania rozwiązań GIS dla różnych dziedzin nauki. Tegoroczna edycja organizowana była przez następując uczelnie: VŠB Technical University of Ostrava, Wrocław University of Environmental and Life Sciences, Pavol Jozef Šafárik Univerzity in Košice oraz Eötvös Loránd University. Koordynatorem projektu z ramienia naszej Uczelni był dr inż. Jan Kazak. Studenci z Czech, Polski, Słowacji i Węgier prezentowali swoje prace w dwóch kategoriach: magisterskiej oraz licencjackiej/inżynierskiej. Studenckie Koło Naukowe Planowania Przestrzennego PUZZLE reprezentowane było przez: Jagodę Zając (Analysis of temporal accessibility to medical centres in the city of Legnica with the use of GIS), Jakuba Chruścińskiego (The impact assessment of changes in spatial development on water resources), Macieja Nickarza (The analysis of the potential of solar energy for urban spaces - case study of Wrocław (Lower Silesia, Poland)) oraz Tomasza Stułę (Comparative analysis of potential solar radiation on rooftops for different types of land use. A case study in Wrocław city (Lower Silesia, Poland)). W jury konferencji zasiadali między innymi dr hab. inż. Szymon Szewrański oraz dr inż. Jan Kazak.

Zakres tematów prezentowanych przez studentów na konferencji był szeroki: od typowych zastosowań systemów GIS (dla gospodarki przestrzennej, geodezji czy gospodarki wodnej) do bardzo innowacyjnych podejść (np. odtwarzanie przebiegu bitwy). Dodatkowym bonusem dla uczestników studenckiej części była możliwość uczestniczenia w otwarciu części naukowej konferencji – GIS Ostrava 2017. Studenci mieli możliwość wysłuchania gości specjalnych: Tao Cheng (University College London, GB), Urska Demsar (University of St Andrews, GB), Katarzyna Sila-Nowicka (University of Glasgow, GB). Prezentacje przybliżyły istotne kwestie dla rozwoju GIS, przede wszystkich zagadnienia BIG Data.