Aktualności

Studenci architektury krajobrazu w Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej

Ochrona i konserwacja historycznych krajobrazów kulturowych – teoria i praktyka to temat przewodni wyjazdu studialnego zorganizowanego dla studentów architektury krajobrazu (I rok, studia II stopnia) w ramach przedmiotu ochrona i rewaloryzacja zabytkowej zieleni komponowanej.

W ramach zajęć terenowych studenci odwiedzili wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska – zespół połączonych ze sobą rezydencji i parków tworzących spójny krajobraz parkowy, nazywany w XIX w. Śląskim Elizjum. Miejsce to porównywano do upiększonego pejzażu Wyspy Poczdam, co nie było przypadkowe – przekształcony na szeroką skalę krajobraz powstał przy udziale wybitnego projektanta ogrodów i wieloletniego dyrektora ogrodów królewskich w Poczdamie i Berlinie - Petera Josepha Lennégo.

studenci_ak_maj_2023_01.jpg

studenci_ak_maj_2023_02.jpg

W takcie zajęć studenci poznali historię i obecny stan zachowania Doliny Pałaców i Ogrodów. Celem wyjazdu było także przedstawienie działań konserwatorskich i projektowych podejmowanych na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Pani dr inż. Justyna Jaworek-Jakubska wraz z Panem mgr inż. Robertem Sobolewskim przedstawili różne oblicza współczesnej konserwacji ogrodów jako specjalności wymagającej transdyscyplinarnych i długoterminowych działań.

studenci_ak_maj_2023_03.jpg

studenci_ak_maj_2023_05.jpg

Powrót
08.05.2023
Głos Uczelni