Studenci budownictwa w Malczycach

W maju studenci Budownictwa ostatniego roku studiów magisterskich odbyli wycieczkę na legendarną, trwającą od 21 lat, budowę stopnia wodnego w Malczycach

malczyce_1.jpg

Inwestycja rozpoczęła się w 1997 r. tuż po tzw. wielkiej powodzi spowodowanej przez Odrę i jej dopływy we Wrocławiu i w kilku miejscach Dolnego Śląska. Jest to budowa niezwykle ważna ze względu na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, jak i rozwój gospodarki. Stopień ten ma w założeniach spełniać cztery funkcje: zabezpieczać stopień wodny w Brzegu Dolnym przed katastrofą, produkować prąd, chronić pobliskie lasy łęgowe i przede wszystkim udrażniać szlak wodny. Ponadto ma za zadanie przepuścić wielką wodę, jeśli taka nadejdzie w trakcie powodzi. Stopień podniesie o 1 do 4 m poziom wody w rzece na odcinku 17 km w kierunku Brzegu Dolnego, a dzięki temu będzie mogła obywać się na tym fragmencie żegluga. W ramach inwestycji powstaje jaz klapowy z przepławką dla ryb, jaz stały, śluza żeglugowa z awanportami oraz elektrownia wodna o mocy 9 kW i średniej produkcji rocznej prawie 50 tys. MWh. Ta wyprodukowana przez rok energia będzie warta 9 mln zł. Na inwestycję wydano już ok. 800 mln zł, a zaplanowane dokończenie budowy pochłonie jeszcze ponad 210 mln zł. W ocenie byłego wiceministra środowiska, Mariusza Gajdy, duże koszty - ponad 1,1 mld zł - wynikają z opóźnień, z wieloletniego przeciągania się inwestycji oraz częstych zmian projektowych. Według prognoz budowa ma zakończyć się ostatecznie wiosną 2019 roku.

malczyce_2.jpg

Studenci, pod okiem kierownika robót, mgr inż. Piotra Tomaszewskiego oraz prof. prof. dr hab. inż. Jerzego Soboty, mieli okazję zwiedzić większość powstałych już etapów budowy oraz poznać plan budowy na najbliższe miesiące.