Aktualności

Studenci UPWr ze Stypendium Ministra Edukacji i Nauki

Dwoje studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Emilia Biczel i Mateusz Jajczyk, zostało wyróżnionych Stypendium Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia naukowe.

Stypendium Ministra Edukacji i Nauki jest jedną z form wyróżnienia uczniów odznaczających się wybitnymi osiągnięciami w nauce i sporcie. Przyznawane są tym studentom, którzy mogą pochwalić się znakomitymi wynikami w różnorodnych dziedzinach edukacji, niejednokrotnie także sukcesami międzynarodowymi.

W tym roku spośród 1104 wniosków Minister Edukacji i Nauki przyznał stypendium 414 studentom. Otrzymali je najlepsi studenci reprezentujący niemal wszystkie (45 z 47) dyscypliny naukowe i artystyczne. Stypendium Ministra jest wypłacane jednorazowo, a jego wysokość wynosi 17.000 zł.

Pięć artykułów naukowych

Mateusz Jajczyk, student odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami na UPWr Stypendium Ministra Edukacji i Nauki otrzymał za to, że został współautorem pięciu artykułów naukowych z dziedziny inżynierii środowiska, górnictwa i energetyki, które realizował z prof. Przemysławem Bukowskim, dr. Błażejem Gaze i doktorantem Bernardem Knutelem.

Mateusz Jajczyk
Mateusz Jajczyk jest współautorem pięciu artykułów naukowych
fot. Izabela Leszkiewicz

Artykuły były zróżnicowane pod względem tematyki, począwszy od publikacji dotyczącej analizy zasadności dodatków katalitycznych do spalania z pelletem drzewnym, wpływu stosowania permanentnych układów katalitycznych na emisję spalin, przez analizę fizykochemiczną biomasowych nośników energii, analizę porównawczą właściwości katalizatorów kotłowych, po porównanie wybranych technologii służących poprawie jakości spalin w procesie spalania gazu wysypiskowego. 

– Uzyskane stypendium jest dla mnie dużym wyróżnieniem. Chciałbym je przeznaczyć na swój dalszy rozwój, biorąc udział w szkoleniach i kursach i na narzędzia niezbędne do prac naukowych czy badawczych – mówi Mateusz, który wybrał studia na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami, bo wierzy, że rozwiązania płynące z wykorzystania OZE będą miały duży wpływ na rozwój gospodarczy nie tylko miast, ale też terenów pozamiejskich, tworząc bardziej ekologiczne i mniej zanieczyszczone środowisko.

Projekt badawczy i publikacja w czasopiśmie naukowym

Emilia Biczel dopiero co skończyła studia inżynierskie z geodezji i kartografii, a już z przytupem – czyli ze Stypendium Ministra – rozpoczęła studia magisterskie. Również na kierunku geodezja i kartografia. 

Stypendium przyznane Emilii zostało za artykuł w czasopiśmie „Przegląd Geodezyjny" i za udział w projekcie badawczym, w którym pracowała przy pomiarach geodezyjnych z wykorzystaniem niwelacji precyzyjnej, skanowania laserowego oraz grawimetrii w Masywie Śnieżnika i Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Wyniki pomiarów zostały wykorzystane do założenia osnowy grawimetrycznej (usystematyzowanego zbioru punktów geodezyjnych), wokół oraz wewnątrz Jaskini Niedźwiedziej i do pomiarów gradientów pionowych i horyzontalnych przyspieszenia siły ciężkości wewnątrz jaskini. Dzięki temu można analizować deformacje Jaskini Niedźwiedziej powstające pod wpływem procesów geodynamicznych. Zaś jej artykuł „Jaskinia Niedźwiedzia nie tylko dla turystów” został opublikowany we wspomnianym czasopiśmie naukowym.

Emilia Biczel
Emilia Biczel dostała stypendium za artykuł w czasopiśmie „Przegląd Geodezyjny" i za udział w projekcie badawczym prowadzonym w Masywie Śnieżnika i Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie.

Studentka przyznaje, że choć nie zdecydowała jeszcze na co przeznaczy stypendium, wie na co na pewno go nie wyda. – To dość spory zastrzyk gotówki, jak na studencką kieszeń, więc z pewnością tej sumy nie roztrwonię na głupoty – śmieje się Emilia.

Powrót
12.04.2023
Głos Uczelni