Aktualności

Studenci w PKN Orlen

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
10 maja 2017 roku studenci Inżynierii bezpieczeństwa w ramach przedmiotu inżynieria bezpieczeństwa technicznego odbyli zajęcia na terenie Terminala Paliw Płynnych nr 111 we Wrocławiu

Pod opieką dr. inż. Justyny Kubicz zapoznali się z zasadami zachowania bezpieczeństwa zastosowanymi w zakładzie o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

Terminal Paliw Płynnych przy ul. Swojczyckiej 44 we Wrocławiu jest obiektem szczególnie niebezpiecznym z uwagi na dużą ilość zgromadzonych substancji łatwopalnych, szkodliwych dla zdrowia i środowiska, położonym zaledwie kilkaset metrów od osiedli mieszkaniowych. Dlatego wszystkie działania podjęte na terenie obiektu mają za zadanie nie dopuszczenie do sytuacji awaryjnej. Każda instalacja czy proces na Terminalu wyposażony jest w różne środki bezpieczeństwa.

Studenci podczas zajęć zapoznali się z metodami zapobiegania zdarzeniom inicjującym awarię oraz metodami zachowania poprawności procesu produkcji i magazynowania paliw. Uzyskali wiedzę na temat wykorzystania mierników poziomu i maksymalnego napełnienia, systemu telewizji przemysłowej, systemu sterowania i wizualizacji procesów, automatycznych systemów awaryjnego zasilania i podtrzymania, zastosowania przycisków awaryjnego wyłączenia, czy systemów zrzutowych. Zapoznali się z systemem działań przeciwpożarowych.

Studenci oraz opiekun ubrani w kaski i kombinezony antystatyczne (foto) brali udział w procesie napełniania cysterny samochodowej olejem napędowym (średnia prędkość załadunku 1800 l/min) oraz weszli na zbiorniki magazynowe paliw płynnych, by z bliska sprawdzić metody zabezpieczeń.

Studenci oraz opiekun ubrani w kaski i kombinezony antystatyczne

Powrót
12.05.2017
Głos Uczelni