Sukces naszej Absolwentki

Pani mgr inż. Anna Łoboda, ubiegłoroczna absolwentka kierunku Inżynieria środowiska, zajęła II miejsce w ogólnopolskim konkursie im. prof. Kazimierza Dębskiego na najlepszą pracę dyplomową z hydrologii

Obroniona z wyróżnieniem praca magisterska pt. „Model transformacji opadu w odpływ w małej zlewni zurbanizowanej” została napisana pod kierunkiem dr inż. Radosława Stodolaka z Instytutu Inżynierii Środowiska.

Wręczenie nagród odbyło się w dniu 18 września 2015 r. w Centrum Wodnym Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW w Warszawie.

Konkurs ogłaszany jest corocznie przez Stowarzyszenie Hydrologów Polskich (SHP) i ma za zadanie promowanie wysokiego poziomu merytorycznego prac dyplomowych stosujących najnowsze metody badawcze i obliczeniowe w hydrologii. Ma także wzbudzić zainteresowanie studentów szkół wyższych problematyką z zakresu hydrologii i jej zastosowania w szeroko pojętej inżynierii i gospodarce wodnej, gospodarce przestrzennej oraz ochronie środowiska.

Wyróżniona praca dotyczy aktualnego problemu współczesnej hydrologii dynamicznej, która próbuje znaleźć skuteczny sposób opisu skomplikowanych zależności towarzyszących formowaniu się odpływu ze zlewni. Autorka zbudowała model hydrologiczny małej zlewni poddanej procesowi silnej urbanizacji. Wnioskowanie o wielkości odpływu jest w tym przypadku szczególnie trudne, ponieważ w ogromnej większości są to zlewnie, na których nie prowadzi się pomiarów. Jednak coraz częściej to właśnie na takich terenach dochodzi do nagłych powodzi, których jedną z przyczyn jest nadmierne uszczelnienie zlewni związane z jej niekontrolowaną zabudową.

Wychodząc naprzeciw aktualnym trendom naukowym i praktycznym, studenci kierunku Inżynieria środowiska oraz Inżynieria i gospodarka wodna mogą uczestniczyć w kursie hydrologii dynamicznej, zdobywając wiedzę oraz unikalne na rynku, i coraz częściej wymagane przez pracodawców, umiejętności związane z podstawami modelowania hydrologicznego.

Tegoroczna laureatka od niedawna jest pracownikiem i doktorantem w Zakładzie Hydrologii i Hydrodynamiki Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie.

21.09.2015