Aktualności

Światowy Dzień Wody 2014

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Już po raz dwudiesty drugi obchodzimy Światowy Dzień Wody. W tym roku hasłem przewodnim jest woda i energia.

W dniu 18 marca na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji obchodzono po raz dwudziesty drugi Światowy Dzień Wody. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów była woda i energia.

Głównym celem imprezy było zwiększenie świadomości społeczeństwa o wzajemnych powiązaniach między wodą a energią. Woda jest niezbędna do produkcji energii niemalże w każdym procesie jej wytwarzania. Natomiast energia jest potrzebna na wszystkich etapach ekstrakcji wody, oczyszczania, rozdziału i wydobycia.

W ramach obchodów światowego dnia wody studenci jak i pracownicy naukowi mieli okazje zwiedzić laboratorium wodne oraz sprzęt zaprezentowany przez firmę Grundfos na stoisku edukacyjnym. Studenci Studenckiego Koła Naukowego Hydrologów i Hydrotechników przygotowali wystawy i dekoracje w holu Centrum Naukowo-Dydaktycznego. Wernisaż fotograficzny obrazował doświadczenia zebrane przez studentów, zrzeszonych w SKN, w trakcie spływu kajakowego rzeką Bóbr w ramach letniego obozu naukowego. Dodatkowo przygotowano wystawę prac artystycznych dzieci ze szkoły podstawowej nr 113 we Wrocławiu o tematyce związanej z wodą. Autorzy wszystkich prac zostali wyróżnieni drobnymi upominkami przez Pana Dziekana Prof. dr hab. inż. Bernarda Kontnego. Nagrody otrzymali także studenci, którzy brali udział w quize przygotowanym przez studentów z SKN Hydrologów i Hydrotechników na temat światowego dnia wody i problemów gospodarki wodnej w Polsce. Wystawy okolicznościowe jak i prezentacje sprzętu spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem studentów. Podobnie szereg wykładów wygłoszonych w związku z obchodami Światowego Dnia Wody.

Oficjalnie obchody rozpoczął od przywitania gości i wyjaśnienia idei organizowania Światowego Dnia Wody Pan Dziekan Prof. dr hab. inż. Bernard Kontny. Następnie głos zabrał Rektor Prof. dr hab. inż. Andrzej Drabiński, który zwrócił uwagę gości na problemy gospodarki wodnej w Polsce jak i szanse dalszego zrównoważonego rozwoju. Kolejny wykład został wygłoszony przez: Prof. dr hab. Stanisława Staśko z Uniwersytetu Wrocławskiego na temat zasobów wodnych naszego kraju. Dr Krzysztof Lejcuś wygłosił wykład na temat geokompozytów sorbujących wodę, które stanowią innowacyjną, w skali światowej, technologię wspomagania wegetacji roślin. Natomiast Prof. dr hab. inż. Stanisław Czaban przedstawił zaproszonym gościom projekt Urban Water Footprint, który dotyczy nowego podejścia w zarządzaniu wodą na terenach zurbanizowanych i jest realizowany w Instytucie Inżynierii Środowiska.

Imprezą towarzyszącą tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wody na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu były warsztaty przygotowane przez pracowników Instytut Inżynierii Środowiska w ramach projektu Urban Water Footprint. W warsztatach wzięło udział ponad 40 osób. W ramach warsztatów, każdy z uczestników dowiedział się, jakie jest zużycie wody statystycznego mieszkańca dużego miasta, oraz jaki jest jego własny ślad wodny. Każdy z uczestników poznał techniki i sposoby pozwalające na obliczenie śladu wodnego oraz zmniejszenie ilości zużywanej wody.

swiatowy_dzien_wody_2014.jpg

Powrót
18.03.2014
Głos Uczelni