Światowy Dzień Wody

18-20 marca odbyły się na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji coroczne obchody Światowego Dnia Wody ustanowione z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Nasz wydział włącza się w tę słuszną inicjatywę już po raz czwarty, organizując szereg interesujących wydarzeń. Celem obchodów jest pogłębianie szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w naszych warunkach klimatycznych często bywa marnotrawiona. Natomiast dostęp do czystej wody jest luksusem w krajach borykających się z biedą, skutkami konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych. Jednocześnie dynamiczny i niekontrolowany rozwój może doprowadzić do degradacji cennych zasobów przyrody. Dlatego chcemy zwrócić uwagę na konieczność realizacji zagadnień zrównoważonego rozwoju. Pamiętając o przyszłych pokoleniach, świadomie korzystajmy z bogactwa natury, by ich nie umniejszyć. Obchody Światowego dnia wody przygotowywane są wspólnie przez wszystkie wrocławskie instytucje, które powiązane są z wodą i uczelnie wyższe. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach pracy Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Współorganizatorami byli: Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Studenckie Koło Naukowe Hydrologów i Hydrotechników.

Wydarzenia zostały zaplanowane przez organizatorów w taki sposób, aby przekazać wiedzę o wodzie w ciekawej formie oraz uświadomić szczególnie młodym ludziom, jak istotną rolę odgrywa ona w życiu i gospodarce kraju. Obchody zostały podzielone na trzy dni.

Pierwszego dnia (środa 18.03.2015) gościliśmy na wydziale przedstawicieli IMGW, firmy Grundfos oraz DHI. W ramach realizowanych wykładów studenci mieli okazję dowiedzieć się, w jaki sposób funkcjonuje wrocławski oddział służby hydrologiczno-meteorologicznej, jak zbudowany jest hydrologiczny system pomiarowy wrocławskiego węzła wodnego, jak działają przepompownie wody powodziowej oraz w jaki sposób buduje się modele numeryczne za pomocą oprogramowania typu MIKE. W warsztatach wzięło udział w sumie około 200 studentów.

Drugiego dnia (czwartek 19.03.2015) odbyła się gra terenowa, która była przeznaczona dla licealistów i studentów. W ramach gry studenci jak i licealiści rozwiązywali zdania sprawnościowe oraz intelektualne powiązane z hydrauliką, hydrologią i mechaniką płynów. Nie zabrakło zagadnień związanych z analizą jakości wody czy geodezji. Większość zadań realizowana była w laboratorium wodnym i w budynkach naszego wydziału. W grze wzięło udział ponad 100 osób.

Trzeciego dnia (piątek 20.03.2015) odbyły się wykłady popularno-naukowe w Auli im. Jana Pawła II. W tym dniu oficjalnie rozpoczęto świętowanie. Po przywitaniu gości przez dziekana prof. dr. hab. inż. Bernarda Kontnego i rektora prof. dr. hab. Romana Kołacza, odbyło się wręczenie nagród zwycięskim zespołom czwartkowej gry. Nagrody były wręczane w dwóch kategoriach – studenckiej i licealnej. Następnie wykład na temat idei Światowego Dnia Wody i istoty wody we współczesnym świecie wygłosił prof. dr hab. inż. Andrzej Drabiński. Po nim głos zabrał dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska - prof. dr hab. inż. Stanisław Czaban i przedstawił zebranym gościom najnowsze dokonania naukowe i projekty naszej uczelni związane z wodą. Następnie po przerwie odbyło się seminarium instytucji wodnych w Sali II M poświęcone modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego. Równolegle w auli kontynuowano wykłady popularno-naukowe, między innymi: Żegluga Śródlądowa po Odrze – dr kpt. ż.ś. Jan Pyś, Budowa domów na wodzie – mgr Kamil Zaręba, Woda w diecie człowieka – dr inż. Danuta Figurska – Ciura, relacje podróżnika po krajach wschodnich – mgr Michał Pater.

Wydarzeniom towarzyszyły wystawy w holu budynku Centrum Dydaktyczno-Naukowego. W obchodach udział wzięło ponad 500 osób.

23.03.2015