Aktualności

Światowy Dzień Wody 2017 już za nami!

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu tradycyjnie przyłączył się do międzynarodowej akcji Światowego Dnia Wody 2017

W dniu 16 marca w budynkach Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji gościliśmy młodzież z sześciu szkół ponadgimnazjalnych, która przybyła licznie na obchody Światowego Dnia Wody. Tegoroczne święto odbyło się pod hasłem: „Woda i Ścieki”. Tegoroczny Światowy Dzień Wody organizowany był w powiązaniu z Dniami Otwartymi naszej uczelni. Organizatorem był Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Tegoroczne obchody zostały zgłoszone na stronie World Water Day (worldwaterday.org). Zostaliśmy ujęci w wykazie instytucji i organizatorów Światowego Dnia Wody (rysunek 1).

Światowy Dzień Wody na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu również na stronie World Water Day (źródło: www.worldwaterday.org, data: 16.03.2017 r.)
Rys. 1. Światowy Dzień Wody na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu również
na stronie World Water Day (źródło: www.worldwaterday.org, data: 16.03.2017 r.)

Naszą uczelnię można było znaleźć na interaktywnej mapie Świata z zaznaczonymi miejscami obchodów Światowego Dnia Wody pod adresem: http://www.worldwaterday.org/wtd-events/world-water-day-event-wroclaw-university-environmental-life-sciences-students-secondary-schools-slogan-water-wastewater-16th-march-2017/ (rysunek 2).

Lokalizacja miejsca obchodów Światowego Dnia Wody na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu na stronie World Water Day (źródło: www.worldwaterday.org, data: 16.03.2017 r.)
Rys. 2. Lokalizacja miejsca obchodów Światowego Dnia Wody na Uniwersytecie Przyrodniczym
we Wrocławiu na stronie World Water Day (źródło: www.worldwaterday.org, data: 16.03.2017 r.)

Ponadto informacje o organizacji tego święta zostały umieszczone na serwerze Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pod adresem: http://www.aqua.up.wroc.pl/ogloszenia/20617/zaproszenie_na_obchody_swiatowego_dnia_wody.html. Na stronie można było znaleźć między innymi opisy i zdjęcia warsztatów oraz informacje o organizatorach, współorganizatorach, patronach honorowych i sponsorach nagród. Strona była sukcesywnie aktualizowana przez Łukasza Grussa – koordynatora ŚDW i Pawła Tomczyka – studenta kierunku Inżynieria Środowiska (rysunek 3).

Informacja o Światowym Dniu Wody ma stronie naszego wydziału (źródło: http://www.aqua.up.wroc.pl/ogloszenia/20617/zaproszenie_na_obchody_swiatowego_dnia_wody.html, data: 16.03.2017 r.)
Rys. 3. Informacja o Światowym Dniu Wody ma stronie naszego wydziału
(źródło: http://www.aqua.up.wroc.pl/ogloszenia/20617/zaproszenie_na_obchody_swiatowego_dnia_wody.html, data: 16.03.2017 r.)

Podczas przygotowań do obchodów Światowego Dnia Wody Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji uzyskał wsparcie Biura Rekrutacji Uniwersytetu Przyrodniczego We Wrocławiu. Biuro Rekrutacji udostępniło swój serwer i wykonało interaktywną rejestrację na Światowy Dzień Wody (rysunek 4).

Wspólna rejestracja na Dni Otwarte i na Światowy Dzień Wody (źródło: www.rekrutacja.upwr.edu.pl/dni_otwarte_i_swiatowy_dzien_wody, data: 25.02.2017 r.)
Rys. 4. Wspólna rejestracja na Dni Otwarte i na Światowy Dzień Wody (źródło: www.rekrutacja.upwr.edu.pl/dni_otwarte_i_swiatowy_dzien_wody, data: 25.02.2017 r.)

Ponadto Biuro Rekrutacji wspólnie z Wydziałem Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przygotowało i wysłało zaproszenia do szkół ponadgimnazjalnych.

Do wymiany korespondencji pomiędzy uczelnią a zainteresowanymi szkołami założono na serwerze Gmail adres poczty elektronicznej. Korespondencję prowadzili: Karina Kózka – doktorantka wydziału, Łukasz Gruss – koordynator ŚDW i Paweł Tomczyk – student kierunku Inżynieria Środowiska.

Ewelina Kołodziejczyk i Klaudia Markisz – studentki kierunku Inżynieria i Gospodarka Wodna, zaprojektowały logo Światowego Dnia Wody (rysunek 5).

Logo Światowego Dnia Wody na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu autorstwa Eweliny Kołodziejczyk i Klaudii Markisz
Rys. 5. Logo Światowego Dnia Wody na Uniwersytecie Przyrodniczym
we Wrocławiu autorstwa Eweliny Kołodziejczyk i Klaudii Markisz

Logo zostało umieszczone na koszulkach (fot. 1), które były nagrodami dla uczniów szkół za czynne uczestnictwo w Światowym Dniu Wody. Koszulki ubrali również studenci Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji opiekujący się przybyłą młodzieżą.

Studenci oprowadzający grupy na warsztaty w koszulkach Światowego Dnia Wody. Na pierwszym planie od lewej studenci: Karolina Żygadło, Kinga Majda i Mateusz Nieświec
Fot. 1. Studenci oprowadzający grupy na warsztaty w koszulkach Światowego Dnia Wody.
Na pierwszym planie od lewej studenci: Karolina Żygadło, Kinga Majda i Mateusz Nieświec

Elwira Nowicka – studentka kierunku Inżynieria i Gospodarka Wodna zaprojektowała roll-up, który był wystawiony przed wejściem do budynku, a potem reklamował święto w budynku Melioracji przy placu Grunwaldzkim 24.

Ewelina Kołodziejczyk i Karolina Matuszewska – studentki kierunku Inżynieria i Gospodarka Wodna, wykonały również dyplom (rysunek 6) dla zgłoszonych szkół, nauczycieli oraz uczniów, a także plakat, który informował o naszym przedsięwzięciu (rysunek 7).

Dyplom uczestnictwa w obchodach Światowego Dnia Wody autorstwa Eweliny Kołodziejczyk i Karoliny Matuszewskiej
Rys. 6. Dyplom uczestnictwa w obchodach Światowego Dnia Wody
autorstwa Eweliny Kołodziejczyk i Karoliny Matuszewskiej

W przygotowaniach do obchodów Światowego Dnia Wody oraz w pomocy prowadzącym sesje i warsztaty wzięło udział łącznie 32 studentów. Byli to zarówno studenci niezrzeszeni w studenckim ruchu naukowym, jak i studenci z kół naukowych. Studenci zrzeszeni reprezentowali dwa koła naukowe: Studenckie Koło Naukowe Hydrologów i Hydrotechników oraz Studenckie Koło Naukowe Meliorantów.

Plakat Światowego Dnia Wody autorstwa studentów
Rys. 7. Plakat Światowego Dnia Wody autorstwa studentów

Otrzymaliśmy 25 zgłoszeń od szkół ponadgimnazjalnych. Na Światowy Dzień Wody zaproszenia otrzymało 6 szkół z województwa dolnośląskiego i opolskiego: z Wrocławia, Oleśnicy, Namysłowa, Rudnej i Trzebnicy:

  1. II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy, opiekun: Krzysztof Burdka
  2. V Liceum Ogólnokształcące im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu, opiekun: Karolina Pietraszek
  3. Liceum Ogólnokształcące nr I im. Danuty Siedzikówny „Inki” we Wrocławiu, opiekun: Agata Kaczmarek
  4. Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Trzebnicy, opiekun: Anna Banaś
  5. Zespół Szkół Rolniczych im. T. Kościuszki w Namysłowie, opiekun: Aneta Ostrowska
  6. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Rudnej, opiekun: Beata Musiatowicz

Nauczyciele rejestrujący uczniów otrzymali program Światowego Dnia Wody oraz mapy imprezy. Oprócz elektronicznej rejestracji i wcześniejszego przesłania przez nauczycieli list z uczniami przy wejściu do holu budynku Melioracji znajdowało się stanowisko rejestracji, (fot. 2) do którego zgłaszali się uczniowie wraz z opiekunami. Organizatorzy przydzielili uczniów do poszczególnych grup warsztatowych. Planowano przyjąć 100 uczniów jednak na prośby nauczycieli zdecydowano o przyjęciu 121 uczniów. Na stanowisku rejestracji każdy uczeń otrzymał koszulkę z logiem Światowego Dnia Wody oraz identyfikator.

Stanowisko rejestracji
Fot. 2. Stanowisko rejestracji

Wszystkie zarejestrowane wcześniej szkoły przybyły na obchody Światowego Dnia Wody (fot 3).

Przybycie jednej z grup uczniów wraz z nauczycielami
Fot. 3. Przybycie jednej z grup uczniów wraz z nauczycielami

Po dokonaniu potwierdzenia przybycia każda z grup uczniów została zaprowadzona przez przydzielonych jej studentów do Auli Jana Pawła II, do Centrum Dydaktyczno-Naukowego, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie Światowego Dnia Wody.

Światowy Dzień Wody i Dni Otwarte Naszego Wydziału otworzył prof. dr hab. inż. Józef Sowiński – Prorektor do spraw studenckich i edukacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (fot. 4).

Otwarcie Światowego Dnia Wody przez Prorektora do spraw studenckich i edukacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (fot. Tomasz Lewandowski)
Fot. 4. Otwarcie Światowego Dnia Wody przez Prorektora do spraw studenckich i edukacji
Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (fot. Tomasz Lewandowski)

Następnie Pan prof. dr hab. inż. Bernard Kontny – Dziekan Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji nawiązał do tradycji obchodów Światowego Dnia Wody oraz przedstawił ofertę dydaktyczną wydziału (Fot. 5). Natomiast Pani mgr Paulina Boroń-Kacperek – Dyrektor Biura Rekrutacji przedstawiła ofertę uczelni i wydziału.

Przemówienie Dziekana Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji (fot. Tomasz Lewandowski)
Fot. 5. Przemówienie Dziekana Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji
(fot. Tomasz Lewandowski)

W otwarciu Światowego Dnia Wody ze strony Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu udział wzięli (fot. 6, 7):

  • prof. dr hab. inż. Andrzej Drabiński – twórca Światowego Dnia Wody na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, były Prorektor naszej Uczelni i były Dziekan Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji.
  • prof. dr hab. inż. Jerzy Sobota – były Dziekan Wydziału, Kierownik Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych.
  • mgr Kazimiera Anioł – Dyrektor Działu Spraw Studenckich Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
  • dr hab. inż. Tomasz Tymiński – Prodziekan ds. kierunków studiów inżynieria i gospodarka wodna oraz inżynieria środowiska.
  • dr hab. inż. Elżbieta Bondar-Nowakowska, prof. nadzw. – Prodziekan ds. kierunków budownictwo oraz inżynieria bezpieczeństwa.
  • prof. dr hab. inż. Stanisław Czaban – Dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska.
  • dr hab. inż. Romuald Żmuda, prof. nadzw. – Dyrektor Instytutu Kształtowania i Ochrony Środowiska.
  • dr hab. inż. Irena Niedźwiecka-Filipiak – Dyrektor Instytutu Architektury Krajobrazu.
  • dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski, prof. nadzw. – Kierownik Zakładu Hydrologii i Gospodarki Wodnej.

W otwarciu Światowego Dnia Wody udział wzięli również przedstawiciele instytucji, które były współorganizatorami i zarazem patronami honorowymi Światowego Dnia Wody. Należy wymienić:

  • Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, reprezentowany przez Dyrektora mgr inż. Joannę Gustowską i Zastępcę Dyrektora mgr Monikę Poważną.
  • Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych, reprezentowane przez Przewodniczącego Oddziału dr inż. Wojciecha Łyczkę.
  • Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, reprezentowany przez Dyrektora mgr Teresę Szczerbę.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy reprezentowany przez Zastępcę Dyrektora Oddziału we Wrocławiu mgr. inż. Roberta Łazika.

Współorganizatorem Światowego Dnia Wody był także mgr Waldemar Kulaszka – Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, który również objął patronat nad obchodami naszego święta, jednak z racji obowiązków nie mógł uczestniczyć w uroczystościach otwarcia. Współorganizatorem Światowego Dnia Wody było także Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A.

Zaproszeni goście w Auli Jana Pawła II. Na zdjęciu od lewej: Paulina Boroń-Kacperek, Teresa Szczerba, Tomasz Tymiński, Monika Poważna, Joanna Gustowska, Robert Łazik, Józef Sowiński, Bernard Kontny, Romuald Żmuda (fot. Tomasz Lewandowski)
Fot. 6. Zaproszeni goście w Auli Jana Pawła II. Na zdjęciu od lewej: Paulina Boroń-Kacperek,
Teresa Szczerba, Tomasz Tymiński, Monika Poważna, Joanna Gustowska, Robert Łazik,
Józef Sowiński, Bernard Kontny, Romuald Żmuda (fot. Tomasz Lewandowski)
Zaproszeni goście w Auli Jana Pawła II. Na zdjęciu od lewej: Andrzej Drabiński, Jerzy Sobota, Katarzyna Pawęska, Stanisław Czaban (fot. Tomasz Lewandowski)
Fot. 7. Zaproszeni goście w Auli Jana Pawła II. Na zdjęciu od lewej: Andrzej Drabiński,
Jerzy Sobota, Katarzyna Pawęska, Stanisław Czaban (fot. Tomasz Lewandowski)

W ramach obchodów Światowego Dnia Wody wygłoszone zostały dwa inauguracyjne wykłady. Pierwszą prelekcję połączoną z ciekawą prezentacją pt.: „Nauka o wodzie – jakiej jeszcze nie znacie” wygłosił dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski, prof. nadzw. (fot. 8).

Prelekcja dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski, prof. nadzw. pt.: „Nauka o wodzie – jakiej jeszcze nie znacie” (fot. Tomasz Lewandowski)
Fot. 8. Prelekcja dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski, prof. nadzw.
pt.: „Nauka o wodzie – jakiej jeszcze nie znacie” (fot. Tomasz Lewandowski)

Drugą prelekcję połączoną z ciekawą prezentacją pt.: ”Ścieki – problem zużytej wody” wygłosiła dr inż. Katarzyna Pawęska.

Po wykładach uczniowie zostali zaproszeni przez studentów do laboratoriów, w których odbywały się sesje warsztatowe. Każda z pięciu grup uczestników była oprowadzana przez dwóch studentów i uczestniczyła w pięciu warsztatach. Czas trwania każdego warsztatu wynosił 40 minut.

Interesującą częścią Światowego Dnia Wody była prezentacja prowadzona przez kierownika Laboratorium Wodnego Instytutu Inżynierii Środowiska im. Profesora Juliana Wołoszyna, dr inż. Roberta Głowskiego (fot. 9). Podczas pięciu 40-minutowych pokazów dr inż. Robert Głowski omówił problematykę przepływu wód powodziowych przez Wrocławski Węzeł Wodny, zwrócił uwagę na kwestie zanieczyszczenia wód ściekami w warunkach przepływów niskich (w okresach występowania suszy), przepływu nienaruszalnego i zdolności rzeki do samooczyszczania. Poruszono również tematykę transportu rumowiska, zawierającego substancje biogeniczne i metale ciężkie, jego wpływu na jakość wody oraz zagadnienia modelowania. Istotnym elementem każdej prezentacji, były symulacje propagacji fali powodziowej z wykorzystaniem modelu Wrocławskiego Węzła Wodnego, w których przeprowadzeniu uczestniczyło czterech studentów naszej Uczelni (fot. 10.).

dr inż. Robert Głowski prowadzi sesję z grupą młodzieży na modelu Wrocławskiego Węzła Wodnego (fot. Tomasz Lewandowski)
Fot. 9. dr inż. Robert Głowski prowadzi sesję z grupą młodzieży na modelu Wrocławskiego
Węzła Wodnego (fot. Tomasz Lewandowski)
Praca modelu Wrocławskiego Węzła Wodnego podczas Światowego Dnia Wody
Fot. 10. Praca modelu Wrocławskiego Węzła Wodnego
podczas Światowego Dnia Wody

Kolejny warsztat w laboratorium wodnym, w którym uczestniczyła młodzież, poprowadził mgr inż. Maciej Gruszczyński. Wyjaśnił przejście ruchu laminarnego w ruch turbulentny. Prowadzący wraz ze studentami przeprowadzili konkurs, w którym młodzież miała wyznaczyć liczbę Reynoldsa. Wygrywała osoba, która najsprawniej przeprowadziła doświadczenie opierające się na eksperymencie Reynoldsa (fot. 11).

Stanowisko mechaniki płynów. Młodzież wyznacza liczbę Reynoldsa
Fot. 11. Stanowisko mechaniki płynów. Młodzież wyznacza liczbę Reynoldsa

W sesję oraz warsztat zaangażowani byli studenci z Studenckiego Koła Naukowego Hydrologów i Hydrotechników. Dużą ciekawość młodzieży wzbudził wykorzystywany w eksperymencie barwnik czyli fluoresceina. Doświadczenie Reynoldsa jest łatwe w odbiorze i interpretacji przez obserwatora ponieważ po przejściu wody w ruch turbulentny barwnik ulega wyraźnemu mieszaniu.

Na kolejnym stanowisku w laboratorium wodnym młodzież miała zapoznać się z wpływem budowli hydrotechnicznych na środowisko i procesami samooczyszczania się. Pod kierunkiem mgr inż. Kariny Kózki uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wykonali doświadczenie rozchodzenia się zanieczyszczenia w wodzie płynącej. Wykonana została symulacja porwania budowli hydrotechnicznej, a młodzież miała odpowiedzieć jakie skutki dla środowiska i jakości wody ma katastrofa zbiornika zaporowego?

Magister Karina Kózka wraz ze studentami Pawłem Tomczykiem i Dominiką Obsadą tłumaczą zasadę samooczyszczania się koryta podczas sesji z młodzieżą
Fot. 12. Magister Karina Kózka wraz ze studentami Pawłem Tomczykiem i Dominiką Obsadą
tłumaczą zasadę samooczyszczania się koryta podczas sesji z młodzieżą

W Centralnym Wydziałowym Laboratorium Badań Środowiskowych młodzież pod kierunkiem dr inż. Pawła Lochyńskiego oraz prowadzących: dr. inż. Pawła Mituli, dr inż. Edyty Łyczkowskiej-Widłak, mgr inż. Aleksandry Bawiec, mgr inż. Kamili Hamal mogła zwiedzić pracownie, wykonany był rówież pokaz aparatury połączony z prezentacją sprzętu i uzyskanych wyników (fot. 13).

Zdjęcie jednej z reprezentacji szkół II LO w Oleśnicy w Centralnym Wydziałowym Laboratorium Badań Środowiskowych. Na pierwszym planie od lewej: dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski, prof. nadzw., dr inż. Paweł Lochyński, studentka Izabela Kłosowicz
Fot. 13. Zdjęcie jednej z reprezentacji szkół II LO w Oleśnicy w Centralnym Wydziałowym
Laboratorium Badań Środowiskowych. Na pierwszym planie od lewej: dr hab. inż. Mirosław
Wiatkowski, prof. nadzw., dr inż. Paweł Lochyński, studentka Izabela Kłosowicz

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (fot. 14) poznali działanie sprzętu do wykonywania chromatografii jonowej i ICP, mikroskopii FTiR, TOC, UV-VIS, oraz działanie mikroskopu konfokalnego. Pokaz działania aparatury i sprzętu był urozmaicony poprzez wykonywanie eksperymentów. Rezultaty eksperymentów młodzież mogła zobaczyć na komputerze w postaci tabel i kolorowych wykresów, a prowadzący pomagali je zinterpretować. W sesję oraz warsztat zaangażowani byli studenci z Studenckiego Koła Naukowego Meliorantów.

Młodzież z II LO w Oleśnicy podczas sesji warsztatowej z wykorzystaniem mikroskopu konfokalnego
Fot. 14. Młodzież z II LO w Oleśnicy podczas sesji warsztatowej z wykorzystaniem
mikroskopu konfokalnego

Dużym zainteresowaniem cieszyła się sesja warsztatowa poprowadzona przez Pana dr. inż. Roberta Kasperka, dzięki któremu uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogli sami pracować na modelu numerycznym doliny cieku (fot. 15). Wykonali oni symulację przepływu wody w korycie. Omówili parametry hydrologiczno-hydrauliczne zamodelowanego cieku i zamodelowali w nim różne budowle piętrzące. Sesja odbyła się w Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych.

Uczniowie przygotowujący się do uruchomienia numerycznego modelu doliny rzeki
Fot. 15. Uczniowie przygotowujący się do uruchomienia numerycznego modelu doliny rzeki

Oprócz sesji warsztatowych w laboratoriach znajdujących się w budynku Melioracji i budynku Geo-Info-Hydro – specjalną uwagę zwrócono także na współpracujące z uczelnią jednostki rządowe i samorządowe z branży gospodarki wodnej. Swoje sesje zaprezentowały:

  • Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń wodnych we Wrocławiu (fot. 16)
Pracownicy Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu prezentują sesję posterową (w tle) oraz materiały promocyjne nowych inwestycji
Fot. 16. Pracownicy Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu
prezentują sesję posterową (w tle) oraz materiały promocyjne nowych inwestycji
  • Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych Oddział we Wrocławiu (fot. 17)
Pan dr inż. Wojciech Łyczko prezentuje poster przedstawiający działalność SITWM
Fot. 17. Pan dr inż. Wojciech Łyczko prezentuje poster przedstawiający
działalność SITWM
  • Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (fot. 18)
Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu prezentują informacje na temat nowych inwestycji i projektów Banku Światowego
Fot. 18. Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu prezentują
informacje na temat nowych inwestycji i projektów Banku Światowego
  • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu (fot. 19)
Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu przedstawiają wytyczne oraz wyniki z pomiarów wskaźników biologicznych wód powierzchniowych
Fot. 19. Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu
przedstawiają wytyczne oraz wyniki z pomiarów wskaźników biologicznych
wód powierzchniowych
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego Oddział we Wrocławiu (fot. 20)
Pracownicy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prezentują sprzęt. Na zdjęciu widoczny FlowTracker, ADCP StreamPro, ADCP
Fot. 20. Pracownicy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prezentują sprzęt.
Na zdjęciu widoczny FlowTracker, ADCP StreamPro, ADCP
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. (fot. 21)
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. przedstawia materiały multimedialne związane z działalnością spółki (w tle) oraz informacje na temat poboru i uzdatniania wody wodociągowej dla Miasta Wrocławia. Na zdjęciu grupa młodzieży zwiedzająca stanowisko spółki
Fot. 21. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. przedstawia materiały
multimedialne związane z działalnością spółki (w tle) oraz informacje na temat poboru
i uzdatniania wody wodociągowej dla Miasta Wrocławia. Na zdjęciu grupa młodzieży
zwiedzająca stanowisko spółki

Oprócz warsztatów na wszystkich gości i zainteresowanych czekały ciastka i ciepłe napoje (fot. 22).

Bar kawowy prowadzony przez studentów naszego Wydziału
Fot. 22. Bar kawowy prowadzony przez studentów naszego Wydziału

Na zakończenie warsztatów komisja konkursowa (fot. 23) zbiera informacje o najlepszych uczestnikach warsztatów.

Komisja konkursowa
Fot. 23. Komisja konkursowa

Podsumowanie Światowego Dnia Wody zaplanowano w sali IIM im. Profesora Stanisława Baca. Dla wszystkich uczestników warsztatów przewidziano nagrody (fot. 24).

Nagrody ufundowali:

  • prof. dr hab. inż. Bernard Kontny – Dziekan Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji
  • prof. dr hab. inż. Józef Sowiński – Prorektor ds. studenckich i edukacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
  • prof. dr hab. inż. Jerzy Sobota – Kierownik Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych
  • Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń wodnych we Wrocławiu
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A.
  • Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Oddział we Wrocławiu
  • Samorząd Studencki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Przygotowania do podsumowania Światowego Dnia Wody na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w sali IIM im. Stanisława Baca
Caption

Po sesji warsztatowej i posterowej w sali IIM im. Profesora Stanisława Baca zebrali się wszyscy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami, prowadzący, studenci pomagający prowadzącym, przedstawiciele zaproszonych instytucji i władze wydziału (fot. 25, 26).

Studenci i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oczekują na podsumowanie Światowego Dnia Wody
Fot. 25. Studenci i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oczekują na podsumowanie
Światowego Dnia Wody
Fundatorzy nagród wraz z uczniami na podsumowaniu Światowego Dnia Wody
Fot. 26. Fundatorzy nagród wraz z uczniami na podsumowaniu Światowego Dnia Wody

Nadszedł moment na wręczanie nagród i pamiątkowych dyplomów (fot. 27):

Wręczanie nagród i dyplomów opiekunowi i uczniom szkół ponadgimnazjalnych przez prof. dr. hab. inż. Bernarda Kontnego i prof. dr. hab. inż. Jana Kempińskiego
Fot. 27. Wręczanie nagród i dyplomów opiekunowi i uczniom szkół ponadgimnazjalnych
przez prof. dr. hab. inż. Bernarda Kontnego i prof. dr. hab. inż. Jana Kempińskiego
Wręczanie naród i dyplomów opiekunowi i uczniom szkół ponadgimnazjalnych
Fot. 28. Wręczanie naród i dyplomów opiekunowi i uczniom szkół ponadgimnazjalnych
Wręczanie naród i dyplomów opiekunowi i uczniom szkół ponadgimnazjalnych przez prof. dr. hab. inż. Jerzego Sobotę i prof. dr. hab. inż. Bernarda Kontnego
Fot. 29. Wręczanie naród i dyplomów opiekunowi i uczniom szkół ponadgimnazjalnych
przez prof. dr. hab. inż. Jerzego Sobotę i prof. dr. hab. inż. Bernarda Kontnego
Wręczanie naród i dyplomów opiekunowi i uczniom szkół ponadgimnazjalnych
Fot. 30. Wręczanie naród i dyplomów opiekunowi i uczniom szkół ponadgimnazjalnych
Wręczanie naród i dyplomów opiekunowi i uczniom szkół ponadgimnazjalnych przez prof. dr. hab. inż. Bernarda Kontnego i mgr. inż. Roberta Łazika z-cę dyrektora IMGW-PIB Oddziału we Wrocławiu
Fot. 31. Wręczanie naród i dyplomów opiekunowi i uczniom szkół ponadgimnazjalnych
przez prof. dr. hab. inż. Bernarda Kontnego i mgr. inż. Roberta Łazika z-cę dyrektora
IMGW-PIB Oddziału we Wrocławiu
Wręczanie nagród gronu pedagogicznemu przybyłych szkół
Fot. 32. Wręczanie nagród gronu pedagogicznemu przybyłych szkół

Ponadto specjalne nagrody ufundowane zostały przez prof. dr hab. inż. Jerzego Sobotę i otrzymali je:

  1. Przemysław Michalewski z II Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy
  2. Wojciech Szmit z V Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu
  3. Kacper Majewski z i Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu
  4. Adam Naweta z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Trzebnicy
  5. Ilona Połetek z V Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu
Wręczanie nagród specjalnych przez prof. dr. hab. inż. Jerzego Sobotę i prof. dr hab. inż. Bernarda Kontnego
Fot. 33. Wręczanie nagród specjalnych przez prof. dr. hab. inż. Jerzego Sobotę
i prof. dr hab. inż. Bernarda Kontnego
Wręczanie nagród specjalnych przez prof. dr. hab. inż. Jerzego Sobotę i prof. dr. hab. inż. Bernarda Kontnego
Fot. 34. Wręczanie nagród specjalnych przez prof. dr. hab. inż. Jerzego Sobotę
i prof. dr. hab. inż. Bernarda Kontnego
Wręczanie nagród specjalnych przez prof. dr. hab. inż. Jerzego Sobotę i prof. dr. hab. inż. Bernarda Kontnego i studentkę inż. Ewelinę Kołodziejczyk
Fot. 35. Wręczanie nagród specjalnych przez prof. dr. hab. inż. Jerzego Sobotę
i prof. dr. hab. inż. Bernarda Kontnego i studentkę inż. Ewelinę Kołodziejczyk
Wręczanie nagród specjalnych przez prof. dr. hab. inż. Jerzego Sobotę i prof. dr. hab. inż. Bernarda Kontnego
Fot. 36. Wręczanie nagród specjalnych przez prof. dr. hab. inż. Jerzego Sobotę
i prof. dr. hab. inż. Bernarda Kontnego

Na zakończenie obchodów Światowego Dnia Wody studenci naszego wydziału, którzy dotrwali do końca uroczystości zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z władzami wydziału i opiekunami (fot. 37).

Zakończenie podsumowania Światowego Dnia Wody. Pamiątkowe zdjęcie profesorów: dr hab. inż. Tomasz Tymiński, prof. nadzw., prof. dr hab. inż. Bernard Kontny, prof. dr hab. inż. Jerzy Sobota, dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski, prof. nadzw. z grupą studentów
Fot. 37. Zakończenie podsumowania Światowego Dnia Wody. Pamiątkowe zdjęcie profesorów:
dr hab. inż. Tomasz Tymiński, prof. nadzw., prof. dr hab. inż. Bernard Kontny,
prof. dr hab. inż. Jerzy Sobota, dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski, prof. nadzw. z grupą studentów

W przygotowaniach do obchodów Światowego Dnia Wody wzięły udział następujące jednostki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu:

  • Biuro Rekrutacji
  • Biuro Informacji i Promocji
  • Dział Spraw Studenckich
  • Rzecznik Prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
  • Dział Aparatury i Pomocy Dydaktycznych
  • Dział Administracyjno-Gospodarczy

Zdjęcia wykonali: Tomasz Lewandowski fotograf Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Elwira Nowicka, Ewelina Kołodziejczyk, Łukasz Gruss.

Podziękowania od Dziekana Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji

W związku z obchodami Światowego Dnia Wody na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w dniu 16 marca 2017 r., Dziekan Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. dr hab. inż. Bernard Kontny składa podziękowania pracownikom, doktorantom i studentom wydziału, którzy poprowadzili sesje warsztatowe oraz wykłady inauguracyjne, pracownikom wsparcia technicznego, jednostkom uczelni oraz pomocy administracyjnej. Szczególne podziękowania należą się fundatorom nagród, instytucjom prowadzącym sesje warsztatowe, a także gościom biorącym udział w Światowym Dniu Wody. Serdeczne podziękowania za zaangażowanie Pan Dziekan przekazuje:

  • mgr. inż. Łukaszowi Grussowi, koordynatorowi Światowego Dnia Wody na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, za organizację.
  • prof. dr. hab. inż. Józefowi Sowińskiemu – Prorektorowi do spraw studenckich i edukacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za ufundowanie nagród.
  • prof. dr. hab. inż. Jerzemu Sobocie – Kierownikowi Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych za ufundowanie nagród.
  • prof. dr. hab. inż. Janowi Kempińskiemu – Kuratorowi Wydziałowemu Studenckich Kół Naukowych.

Szczególne podziękowania od Pana Dziekana należą się studentom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie Światowego Dnia Wody. Otrzymują je:

L.p. Imię i nazwisko Rok studiów, kierunek
1 Paweł Tomczyk II IIo
2 Ewelina Kołodziejczyk I IIo IIGW
3 Elwira Nowicka I IIo IIGW
4 Karolina Matuszewska I IIo IIGW
5 Krzysztof Piestrak II IIGW
6 Martyna Białkowska II IIGW
7 Adriana Franas III IŚ
8 Mateusz Nieświec II IIGW
9 Kinga Majda II IIGW
10 Przemysław Klim II IIGW
11 Karolina Żygadło II IIGW
12 Anna Blejzing II IIGW
13 Marzena Badurak II IIGW
14 Dominika Obsada II IIGW
15 Grzegorz Mamrot II IIGW
16 Karolina Wiśniewska II IIGW
17 Grzegorz Kondrat II IIGW
18 Marcin Pawłowski II IIGW
19 Kornelia Janicka III IŚ
20 Łukaszewicz Karolina III IŚ
21 Sara Burkiewicz SKN HIH
22 Patrycja Hęciak SKN HIH
23 Martyna Izbicka SKN HIH
24 Martyna Owczarz SKN HIH
25 Jan Kujawski SKN HIH
26 Rafał Korczak SKN HIH
27 Jeremi Baran SKN HIH
28 Marcin Janeczek SKN HIH
29 Natalia Komarnicka SKN HIH
30 Waldemar Kątny SKN Meliorantów
31 Malwina Lenczuk SKN Meliorantów
32 Izabela Kłosowicz SKN Meliorantów
  • Samorząd Studencki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za ufundowanie nagród.
  • Wydziałowy Samorząd Studencki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za pomoc merytoryczną.

Pozostali pracownicy wydziału i doktoranci, którym Pan Dziekan składa podziękowanie:

  • dr. hab. inż. Mirosławowi Wiatkowskiemu, prof. nadzw. za opiekę merytoryczną nad przygotowaniem Światowego Dnia Wody oraz wygłoszenie wykładu inauguracyjnego.
  • dr. inż. Katarzynie Pawęskiej za wygłoszenie wykładu inauguracyjnego.
  • dr. inż. Robertowi Głowskiemu za prowadzenie sesji i warsztatów w Laboratorium wodnym im. Profesora Juliana Wołoszyna.
  • dr. inż. Robertowi Kasperkowi za prowadzenie sesji i warsztatów w Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych.
  • mgr. inż. Maciejowi Gruszczyńskiemu za prowadzenie sesji i warsztatów w Laboratorium wodnym im. Profesora Juliana Wołoszyna.
  • mgr. inż. Karina Kózce za prowadzenie sesji i warsztatów w Laboratorium wodnym im. Profesora Juliana Wołoszyna.
  • dr. inż. Pawłowi Lochyńskiemu za prowadzenie sesji i warsztatów w Centralnym Wydziałowym Laboratorium Badań Środowiskowych.
  • dr. inż. Pawłowi Mitule za prowadzenie sesji i warsztatów w Centralnym Wydziałowym Laboratorium Badań Środowiskowych.
  • dr. inż. Edycie Łyczkowskiej-Widłak za prowadzenie sesji i warsztatów w Centralnym Wydziałowym Laboratorium Badań Środowiskowych.
  • mgr .inż. Aleksandrze Bawiec za prowadzenie sesji i warsztatów w Centralnym Wydziałowym Laboratorium Badań Środowiskowych.
  • mgr. inż. Kamili Hamal za prowadzenie sesji i warsztatów w Centralnym Wydziałowym Laboratorium Badań Środowiskowych.
  • mgr. inż. Arturowi Majchrzakowi za wsparcie techniczne.
  • mgr. inż. Piotrowi Kałudze za wsparcie techniczne.
  • dr. inż. Wojciechowi Łyczko za przygotowanie i sesję Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych we Wrocławiu.
  • dr. hab. inż. Ryszardowi Pokładek za przygotowanie i sesję Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych we Wrocławiu.

Podziękowania dla kierowników jednostek administracyjnych uczelni:

  • mgr Pauliny Boroń Kacperek – Dyrektor Biura Rekrutacji za pomoc merytoryczną i wsparcie techniczne.
  • dr Doroty Sikory – Dyrektor Biura Informacji i Promocji za pomoc merytoryczną i wsparcie techniczne.
  • mgr Kazimiery Anioł – Dyrektor Działu Spraw Studenckich za pomoc merytoryczną i wsparcie techniczne.
  • mgr Jolanty Cianciary – Rzecznik Prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za pomoc merytoryczną.
  • mgr inż. Ryszarda Grafa – Dyrektorowi Działu Aparatury i Pomocy Dydaktycznych za wsparcie techniczne.
  • Danuty Gigiel – Samodzielnemu referentowi w Dziale Administracyjno-Gospodarczym budynku Melioracji za wsparcie techniczne.

Podziękowania dla dyrektorów instytucji, współorganizatorów i Patronów Honorowych Światowego Dnia Wody:

  • mgr inż. Joanny Gustowskiej – Dyrektor Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu za ufundowanie nagród, prowadzenie sesji warsztatowej, umieszczenie informacji o Światowym Dniu Wody na stronie głównej instytucji i pomoc merytoryczną.
  • mgr Moniki Poważnej – Zastępcy Dyrektora Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu za ufundowanie nagród oraz za prowadzenie sesji warsztatowej, umieszczenie informacji o Światowym Dniu Wody na stronie głównej instytucji i pomoc merytoryczną.
  • mgr Teresy Szczerby – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu za ufundowanie nagród oraz za prowadzenie sesji warsztatowej i pomoc merytoryczną.
  • mgr inż. Zdzisława Olejczyka – Prezesa Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. za ufundowanie nagród oraz za prowadzenie sesji warsztatowej i pomoc merytoryczną.
  • mgr inż. Tomasza Koniecznego – Dyrektora Centrum Nowych Technologii w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji S.A. za ufundowanie nagród oraz za prowadzenie sesji warsztatowej i pomoc merytoryczną.
  • dr inż. Ryszarda Kosierba – Dyrektora Oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego we Wrocławiu oraz za prowadzenie sesji warsztatowej i pomoc merytoryczną.
  • mgr inż. Roberta Łazika – Zastępy Dyrektora Oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego we Wrocławiu za ufundowanie nagród oraz za prowadzenie sesji warsztatowej i pomoc merytoryczną.
  • mgr Waldemara Kulaszki – Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska za prowadzenie sesji warsztatowej i pomoc merytoryczną.
Powrót
20.03.2017
Głos Uczelni