Uroczystość nadania Obserwatorium Agro- i Hydrometeorologii Wrocław-Swojec imienia prof. dra hab. inż. Stanisława Baca jun.

W dniu 12.10.2022 r. dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy honorowej upamiętniającej nadanie przez Senat UPWr Obserwatorium Agro- i Hydrometeorologii Wrocław-Swojec imienia prof. dra hab. inż. Stanisława Baca jun.

Organizatorami wydarzenia byli: Kierownik Katedry Kształtowania i Ochrony Środowiska – dr hab. inż. Tomasz Kowalczyk, prof. uczelni, Dziekan Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji – prof. dr hab. inż. Bernard Kontny oraz Dyrektor Stacji Badawczo-Dydaktycznej w Swojczycach – mgr inż. Marta Iwaszkiewicz.

W ramach uroczystości odbyło się seminarium poświęcone pamięci Pana Profesora oraz 60-letniej historii Obserwatorium, podczas którego emerytowani pracownicy Katedry Kształtowania i Ochrony Środowiska, współpracujący z Profesorem i związani naukowo z Obserwatorium, wygłosili następujące referaty:

1. Prof. Stanisław Bac – mój nauczyciel (prof. dr hab. inż. Marian Rojek);

2. 60 lat Obserwatorium Agro- i Hydrometeorologii Wrocław-Swojec (prof. dr hab. inż. Andrzej Żyromski);

3. Wkład Obserwatorium Agro- i Hydrometeorologii w poznanie zmienności klimatu Wrocławia (dr hab. Krystyna Bryś).

Wszystkim prelegentom oraz uczestnikom uroczystości składamy serdeczne podziękowania.

Szczególne podziękowania kierujemy również do Pani dr hab. inż. Małgorzaty Biniak-Pieróg za przygotowanie i koordynację uroczystości, Pani dr inż. Ewy Podhajskiej z Katedry Architektury Krajobrazu, która wraz ze studentkami kier. architektura krajobrazu, Weroniką Betiuk i Anitą Laskowską, przygotowała oprawę kwiatową, Pana dr. hab. inż. Wojciecha Orzepowskiego, który wykonał dokumentację fotograficzną, Pana dr. inż. Wojciech Łyczki za sporządzenie projektu tablicy honorowej i pomoc w organizacji oraz Pani Magdaleny Dzwonek za przeprowadzenie spraw organizacyjnych.

Prof. dr hab. inż. Stanisław Bac jun. urodził się 9 stycznia 1929 roku we Lwowie. Tytuł zawodowy inżyniera rolnictwa uzyskał w roku 1952 a magistra inżyniera rok później na Wydziale Rolniczym ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. Stopień naukowy doktora otrzymał w roku 1958, doktora habilitowanego w roku 1968, profesora nadzwyczajnego w roku 1984, a profesora zwyczajnego w roku 1990.

W latach 1971-1992 był kierownikiem Katedry Agro- i Hydrometeorologii Akademii Rolniczej, a w latach 1984-1992 kierował Zakładem Meteorologii i Klimatologii Instytutu Geografii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Był członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Geofizycznego, rady naukowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (przez 20 lat) oraz komitetów Polskiej Akademii Nauk: Meteorologii i Hydrologii, Geofizyki, Gospodarki Wodnej i Melioracji oraz Zagospodarowania Ziem Górskich.

Prof. Stanisław Bac jun. był autorem i współautorem 123 publikacji naukowych (w tym 48 w językach obcych). Imponujący jest Jego dorobek w zakresie podręczników akademickich (współautor 8 podręczników) oraz 12 podręczników dla techników rolniczych i ogrodniczych.

W roku 1960 z inicjatywy – wówczas docenta – Stanisława Baca powołano na Swojcu stację meteorologiczną, poprzednika późniejszego Obserwatorium. Trzy lata później podpisana została umowa z Instytutem Gospodarki Wodnej w Warszawie na prowadzenie badań nad elementami bilansu cieplnego i wodnego. Zainstalowano wtedy najnowszą na tamte czasy aparaturę badawczą, która po zakończeniu badań została nieodpłatnie przekazana uczelni. Prowadzone na Swojcu badania były podstawą kilkunastu prac doktorskich, 7 habilitacji oraz wielu publikacji naukowych. Stworzona wówczas baza była systematycznie (głównie dzięki wielu otrzymywanych grantom) wzbogacana i modernizowana, co doprowadziło do tego, że obecnie Obserwatorium może szczycić się najdłuższą w Polsce serią nieprzerwanych pomiarów aktynometrycznych, bilansu promieniowania krótko- i długofalowego, wilgotności gleby oraz parowania wolnej powierzchni wody i parowania terenowego.

W roku 2006 profesor Bac przeszedł na emeryturę. Zmarł 18 lipca 2013 roku. Spoczywa na cmentarzu Świętej Rodziny we Wrocławiu. (biogram opracował prof. dr hab. inż. Marian Rojek)

dr hab. inż. Tomasz Kowalczyk, prof. uczelni

Kierownik Katedry Kształtowania i Ochrony Środowiska