Aktualności

Water Footprint – spotkanie robocze w ramach projektu unijnego

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
25 kwietnia 2013 r. w Dreźnie odbyło się spotkanie robocze w ramach projektu unijnego Zastosowanie podejścia Water Footprint do monitorowania, oceny i poprawy gospodarowania wodą na obszarach miejskich (URBAN_WFTP)

W spotkaniu ze strony Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu uczestniczyli kierownik projektu prof. dr hab. Stanisław Czaban, kierownik naukowy projektu dr inż. Wiesław Fiałkiewicz oraz wykonawcy dr inż. Magdalena Domańska i dr inż. Ewa Burszta-Adamiak.

Fot. 1

Wraz z partnerami projektu (z Niemiec) ustalono metodykę opracowania bazy danych w ramach zadania 3.6.1. Baza danych będzie zawierała dane o podmiotach z sektora publicznego i prywatnego (firmy, jednostki naukowe, laboratoria itp.), których działalność może przyczynić się do poprawy gospodarowania zasobami wodnymi w terenach zurbanizowanych. Baza danych będzie ogólnodostępna (utworzona w tym celu specjalna strona internetowa). Z jej zasobów będą mogli korzystać wszyscy użytkownicy wody, począwszy od indywidualnego mieszkańca miasta, jak i jednostki administracyjne zajmujące się produkcją, dystrybucją i zarządzaniem wodą w mieście.

Fot. 2

Projekt unijny pt. Zastosowanie podejścia Water Footprint do monitorowania, oceny i poprawy gospodarowania wodą na obszarach miejskich (URBAN_WFTP) jest projektem międzynarodowym realizowanym przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wspólnie z uczelniami wyższymi, jednostkami administracyjnymi, organizacjami pozarządowymi oraz firmami z branży ochrony środowiska z 5 krajów Europy Środkowej (Włochy, Niemcy, Austria, Węgry, Polska). Liderem projektu jest włoski Uniwersytet w Padwie, a Polskę oprócz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu reprezentuje MPWiK S.A.

Fot. 3

Projekt rozpoczął się w listopadzie 2012 r. i będzie trwał do listopada 2014 r. Głównym celem projektu jest zastosowanie narzędzia służącego do monitoringu, oceny i poprawy gospodarowania zasobami wodnymi na terenie zurbanizowanym. Narzędziem tym jest Ślad Zużycia Wody (ang. Water Footprint), który jest wskaźnikiem zużycia wody bezpośrednio i pośrednio przez konsumenta oraz producenta.

Do tej pory Ślad Zużycia Wody znalazł swoje zastosowanie w skali globalnej i regionalnej. Celem realizowanego projektu jest sprawdzenie, czy znajdzie on również swoje zastosowanie dla obszarów miejskich.

Powrót
29.04.2013
Głos Uczelni