Aktualności

Water Footprint – spotkanie w Norymbergii

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
6-7 czerwca 2013 r. odbyło się w Norymbergii drugie spotkanie w ramach projektu unijnego “Zastosowanie podejścia Water Footprint do monitorowania, oceny i poprawy gospodarowania wodą na obszarach miejskich”

W dniach 6-7 czerwca 2013 r. odbyło się w Norymbergii drugie spotkanie sprawozdawcze w ramach projektu unijnego Zastosowanie podejścia Water Footprint do monitorowania, oceny i poprawy gospodarowania wodą na obszarach miejskich (URBAN_WFTP). W spotkaniu tym wzięli udział partnerzy projektu tj. przedstawiciele z Uniwersytetu w Padwie, urzędu miasta Vicenza, fundacji Fondazione Giacomo Rumor (Włochy), Uniwersytetu w Innsbrucku, firmy alpS (Austria), IHK- Izby Przemysłowo-Handlowej Norymbergii dla Środkowej Frankonii (Niemcy) oraz MPWiK we Wrocławiu. Ze strony Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w spotkaniu uczestniczył kierownik projektu prof. dr hab. Stanisław Czaban, kierownik naukowy projektu dr inż. Wiesław Fiałkiewicz oraz wykonawcy dr inż. Magdalena Domańska i dr inż. Ewa Burszta-Adamiak.

W pierwszym dniu spotkania przedstawiano efekty dotychczasowych działań wykonywanych w ramach projektu. Po zaprezentowaniu przyjętej metodyki badań omówiono otrzymane wstępnie wyniki analiz przeprowadzonych dla trzech laboratoriów określonych w projekcie tj. Wrocławia, Innsbrucka oraz Vicenza. Miasta te reprezentują tereny zurbanizowane dla których zostanie obliczony Ślad Zużycia Wody (ang. Water Footprint).

Drugi dzień spotkania był poświęcony weryfikacji poprawności wykonywanych zadań (zgodnie z harmonogramem oraz zaplanowanym budżetem) przez poszczególnych partnerów projektu. Omówiono formy upowszechniania informacji o realizacji projektu, ustalono zasady opracowania raportów z wynikami badań a także przedstawiono planowane działania na najbliższe miesiące.

uwftp_1.jpg
Uczestnicy spotkania w czasie obrad
uwftp_2.jpg
Dr inż. Wiesław Fiałkiewicz w trakcie przezentacji wyników badań
uwftp_3.jpg
Partnerzy projektu przed siedzibą IHK w Norymberdze

* * *

Projekt unijny pt. Zastosowanie podejścia Water Footprint do monitorowania, oceny i poprawy gospodarowania wodą na obszarach miejskich (URBAN_WFTP) jest projektem międzynarodowym realizowanym przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wspólnie z uczelniami wyższymi, jednostkami administracyjnymi, organizacjami pozarządowymi oraz firmami z branży ochrony środowiska z 5 krajów Europy Środkowej (Włochy, Niemcy, Austria, Węgry, Polska). Liderem projektu jest włoski Uniwersytet w Padwie, a Polskę oprócz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu reprezentuje MPWiK S.A.

Projekt rozpoczął się w listopadzie 2012 r. i będzie trwał do listopada 2014 r. Jego głównym celem jest zastosowanie narzędzia służącego do monitoringu, oceny i poprawy gospodarowania zasobami wodnymi na terenie zurbanizowanym. Narzędziem tym jest Ślad Zużycia Wody (ang. Water Footprint), który jest wskaźnikiem zużycia wody bezpośrednio i pośrednio przez konsumenta oraz producenta.

Do tej pory Ślad Zużycia Wody znalazł swoje zastosowanie w skali globalnej i regionalnej. Celem realizowanego projektu jest sprawdzenie, czy znajdzie on również swoje zastosowanie dla obszarów miejskich.

Powrót
10.06.2013
Głos Uczelni