Wizyta delegacji UP na Łotwie

W dniach od 18 do 21 września delegacja Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przebywała na obchodach 150-lecia Łotewskiego Uniwersytetu Rolniczego w Jełgawie

W dniach od 18 do 21 września 2013 na Uniwersytecie Rolniczym w Jełgawie (Łotwa) przebywała delegacja Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w składzie: Dziekan Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji prof. dr hab. inż. Bernard Kontny oraz koordynator współpracy naukowo-dydaktycznej z tamtejszą uczelnią z ramienia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu dr hab. inż. Andrzej Żyromski prof. nadzw. UP. Obydwaj panowie reprezentowali naszą uczelnię na obchodach 150 lecia Łotewskiego Uniwersytetu Rolniczego w Jełgawie.

Wizyta na Uniwersytecie rozpoczęła się w dniu 18 września od popołudniowego spotkania z Dziekanem Panią prof. dr arch. Daigą Zigmunde oraz kierownikami jednostek naukowo dydaktycznych wchodzących w skład wydziału Inżynierii Rolniczej Łotewskiego Uniwersytetu Rolniczego. Spotkanie to było również okazją do nawiązania bezpośrednich kontaktów pomiędzy Dziekanami, którzy rozpoczęli sprawowanie swoich funkcji w nowej kadencji na macierzystych uczelniach.

W dniu 19 września swoim wystąpieniem Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Jełgawie prof. Juris Skujāns rozpoczął oficjalne uroczystości. W trakcie zorganizowanej z tej okazji konferencji naukowej prezentowano referaty zawierające treści dotyczące historii rozwoju całej uczelni oraz poszczególnych jej wydziałów w okresie od 1863-2013. Również 5 przedstawicieli środowisk naukowych z Finlandii – Hannu Saloniemi – Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Helsinkach, Norwegii – Karsten Jørgensen – UMB, Szwecji - Roland Sigvald - Uniwersytet Rolniczy w Upsali, Litwy – Romualdas Deltuvas – ASU oraz Łotwy – Janis Grundspenkis – Uniwersytet Techniczny Ryga zaprezentowało dorobek naukowy i wyniki współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Jełgawie. Następnie były prezentowane referaty w sekcjach tematycznych na poszczególnych wydziałach. Konferencja tego dnia zakończyła się uroczystym sadzeniem drzew z okazji jubileuszu przed gmachem głównym uczelni oraz uroczystym koncertem dla pracowników i studentów uczelni.

Ze względu na zainteresowania naukowe Architekturą Krajobrazu Pani Dziekan Wydziału Inżynierii Rolniczej Łotewskiego Uniwersytetu Rolniczego prof. dr arch. Daigą Zigmunde oraz doktora honorowego Uniwersytetu Rolniczego w Jełgawie Pana prof. Karstena Jørgensena z Norwegii prof. dr hab. inż. Bernard Kontny prowadził rozmowy mające na celu nawiązanie ściślejszej współpracy naukowo-dydaktycznej.

wizyta_na_lotwie.jpg
na zdjęciu od lewej: Dziekan Wydziału Inżynierii Rolniczej Łotewskiego Uniwersytetu
Rolniczego prof. dr arch. Daiga Zigmunde, prof. Karsten Jørgensen,
prof. dr hab. inż. Bernard Kontny oraz prof. Silvija Štrausa

W dniu 20 września przed uroczystym posiedzeniem Senatu uczelni odbyło się oficjalne składanie gratulacji na ręce Rektora Uniwersytetu Rolniczego w Jełgawie prof. Jurisa Skujānsa z okazji jubileuszu. Życzenia od Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Romana Kołacza na ręce Rektora prof. Jurisa Skujānsa przekazał Dziekan wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji naszego uniwersytetu prof. dr hab. inż. Bernard Kontny, który dokonał również z tej okazji wpisu do księgi pamiątkowej Uniwersytetu Rolniczego w Jełgawie wyłożonej dla gości w tym dniu.

dziekan_na_lotwie.jpg
Dziekan prof. dr hab. inż. Bernard Kontny

W trakcie uroczystego posiedzenia Senatu uczelni, które prowadził przewodniczący Konwentu Uczelni głos zabrał Rektor uczelni, Premier i przewodniczący Sejmu Łotwy. Wystąpienia oficjalne zakończył przewodniczący Łotewskiej Akademii Nauk akademik Jan Stradinia. Głównym punktem programu było uroczyste wręczenie dyplomów doktora honoris causa. Otrzymali je wymienieni powyżej przedstawiciele środowisk naukowych różnych państw prezentujący dnia poprzedniego owoce współpracy naukowej z Łotewskim Uniwersytetem Rolniczym. Uroczystość oficjalna została zakończona przemówieniem rektora Uniwersytetu Rolniczego w Jełgawie. W godzinach popołudniowych na dziedzińcu uczelni odbył się koncert zespołu folklorystycznego uczelni oraz pokaz artystycznej jazdy konnej.

25.09.2013