Wizyta w Chinach

W dniach 2-11 grudnia 2013 z wizytą w Chinach przebywał prof. Jerzy Sobota. Złożył wizyty na trzech uniwersytetach: Minzu University w Pekinie, Huana University w Changsha oraz w Hunan Agricultural University w Changsha.

chiny1.jpg

W Minzu University w Pekinie, z którym uczelnia ma podpisana umowę o współpracy, prof. Sobota był gościem prof. Xia Janin na wydziale, którego nazwa jest taka sama jak naszej uczelni – Faculty of Environmental and Life Sciences. Dyskutowano i ustalono plan współpracy na najbliższe lata. Współpraca obejmuje zagadnienia z zakresu przepływu mieszanin w rurociągach, gdyż grupa prof. Xia współpracuje przy projekcie hydrotransportu mieszaniny węglowej na odległość około 700 km oraz tematy wydobycia konkrecji z dna oceanu w ramach dużego 3-letniego grantu prof. Xia.

chiny2.jpg

W Hunan University odbyło się seminarium na temat wykorzystania pomp w górnictwie głębokomorskim. Referaty przedstawili współpracownicy oraz doktoranci prof. Zou Weisheng. Z tą grupą realizowany jest w latach 2012-2014 temat rządowy nr 35-9 dotyczący dynamiki przepływu dwufazowych mieszanin przez pompę wykorzystywaną górnictwie głębokowodnym.

chiny3.jpg

Wizyta w Hunan Agricultural University związana była z realizowanym projektem uruchomienia od semestru letniego 2013/14 wspólnych studiów II stopnia w języku angielskim na kierunku architektura krajobrazu z dyplomami ukończenia tych studiów wystawionymi przez obie uczelnie. Studenci z Chin i Polski będą się kształcili na specjalnie powołanej specjalności magisterskiej Tradycje chińskie i polskie w kształtowaniu krajobrazu. Studia z podwójnym dyplomem mają swój początek w rozmowach przeprowadzonych w listopadzie 2011 roku przez delegację wydziału z kierownictwem uczelni chińskiej. Podczas ostatniej grudniowej wizyty prof. Soboty w Changsha omówiono wiele szczegółów tych studiów, przy czym wiodącym tematem były warunki socjalne dla studentów na obu uczelniach. W rozmowach ustalono, że w styczniu 2014 delegacja naszego uniwersytetu na czele z rektorem lub prorektorem złoży wizytę w Changsha w celu podpisania aneksu do porozumienia o wspólnych studiach zawierającego niezbędne szczegóły dla prowadzenia tych studiów, natomiast delegacja z Hunan Agricultural University na czele z członkiem kierownictwa przybędzie do Wrocławia na uroczystość otwarcia tych studiów.

16.12.2013