Aktualności

Wyjazd Studentów IŚ i IiGW na zbiornik Dobromierz

22 maja 2023 roku studenci 3 roku kierunków Inżynieria Środowiska i Inżynieria i Gospodarka Wodna UPWr mieli niezwykłą okazję doświadczyć praktycznych aspektów kształcenia na swoich kierunkach studiów podczas wyjazdu terenowego na malowniczy zbiornik retencyjny Dobromierz na rzece Strzegomka.

Ten fascynujący wyjazd studyjny, zorganizowany w ramach kursu „Zbiorniki Wodne” i „Podstawy wykorzystania energetyki odnawialnej”, odbył się pod opieką naukowców z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji: prof. dr hab. inż. Mirosława Wiatkowskiego, dr hab. inż. Roberta Kasperka, prof. uczelni, dr inż. Łukasza Grussa oraz dr inż. Michała Śpitalniaka. Nad całością pobytu studentów na obiekcie czuwał kierownik zbiornika Pan mgr inż. Dariusz Panek z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu , Zarząd Zlewni w Legnicy.

Zbiornik Dobromierz, usytuowany na rzece Strzegomce, zachwyca swoją imponującą konstrukcją. Podczas budowy zbiornika, zdecydowano się na wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu, co znacząco przyczyniło się do harmonii z otaczającą go przyrodą. Ta monumentalna hydrotechniczna konstrukcja posiada 28-metrową zaporę, a jej pojemność wynosi imponujące 11,35 miliona metrów sześciennych. Główną rolą Zbiornika Dobromierz jest ochrona przed powodziami oraz dostarczanie wody dla lokalnych społeczności. Z tego powodu, nie ma możliwości korzystania z niego w celach rekreacyjnych. Ponadto na zbiorniku znajduje się mała elektrownia wodna o mocy 40 KW na upuście wody biologicznej zbiornika Dobromierz.

dobromierz_02.jpg
Zejście do galerii zbiornika i wejście na platformę ujęcia wody

Wyjazd na Zbiornik Dobromierz dostarczył studentom niezapomnianych wrażeń oraz szansę na bezpośrednie zapoznanie się z praktycznymi aspektami budowy zbiorników wodnych i ich eksploatacji. Cenne spotkanie strony naukowej oraz inspirujące rozmowy z ekspertami PGW Wody Polskie RZGW we Wrocławiu z pewnością zmotywują studentów do dalszych działań i kształcenia w zakresie zagadnień związanych z inżynierią i gospodarką wodną oraz inżynierią środowiska.

Po zwiedzeniu zbiornika i podziemnej galerii, studenci wraz z prowadzącymi zorganizowali ognisko oraz nastąpiła wspólna integracja, umacniając tym samym więzi między sobą, także po długotrwającej przerwie związanej z pandemią COVID-19. Ta atmosfera współpracy i przyjaźni na pewno przyczyni się do rozwoju osobistego studentów oraz ich pozytywnego doświadczenia podczas ostatnich etapów kształcenia na I stopniu studiów.

Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu dziękują Kierownictwu Wód Polskich Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Panu Dyrektorowi Dariuszowi Karkosowi za umożliwienie zapoznania się ze zbiornikiem Dobromierz oraz Panu Kierownikowi Zbiornika Dariuszowi Pankowi za merytoryczne przekazanie wszystkich informacji o obiekcie.

Koniec wyjazdu terenowego zwieńczyło pamiątkowe zdjęcie
Powrót
22.05.2023
Głos Uczelni