Wyjazd terenowy studentów kierunku Inżynieria bezpieczeństwa

W ramach zajęć z przedmiotu Ochrona od powodzi i suszy studenci 3 roku kierunku Inżynieria bezpieczeństwa na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji UPWr wzięli udział w wyjeździe terenowym na zbiorniki Nysa, Kozielno i Topola, będące w administrowaniu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Opiekunami studentów byli dr hab. inż. Beata Olszewska, prof. uczelni, dr hab. inż. Małgorzata Biniak-Pieróg, prof. uczelni, prof. dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski oraz dr inż. Łukasz Gruss.

W pierwszej części wizyty Pan inż. Sławomir Janik – Dyrektor Zarządu Zlewni w Nysie PGW Wody Polskie RZGW we Wrocławiu – Gospodarz zbiorników – wraz z mgr inż. Markiem Serugą – kierownikiem zbiornika Nysa, przedstawili ciekawą prezentację nt. obiektów zbiornikowych w zlewni Nysy Kłodzkiej, funkcjonowania urządzeń zrzutowych, zagadnień związanych z ich bezpieczeństwem i stanem technicznym oraz gospodarki wodnej realizowanej na tych obiektach.

W kolejnej części studenci zostali zapoznani przez inż. Sławomira Janika, mgr inż. Marka Serugę, mgr Dorotę Lechowicz – kierowniczkę Jazów Nysa, Pana Wiktora Filipa – kierownika zbiorników Topola-Kozielno i Panią mgr Karolinę Osiecką z zagadnieniami związanymi w problematyką budowy, projektowania oraz eksploatacji obiektów hydrotechnicznych i hydroenergetycznych, a także właściwym sterowaniem, prawidłowym funkcjonowaniem zbiorników retencyjnych Nysa, Topola i Kozielno.

Prezentacja multimedialna nt. eksploatacji zbiornika Nysa w sali seminaryjnej budynku zapory zbiornika Nysa

Podczas zwiedzania zbiorników studenci mieli możliwość praktycznego zapoznania się z podstawowymi funkcjami, zadaniami retencji oraz konstrukcją budowli piętrzących, metodami eksploatacji w trakcie przechodzenia fali wezbraniowej, przygotowaniem zbiorników do przyjęcia przepływu powodziowego i eksploatacji w normalnych warunkach piętrzenia, jak również rolą zbiorników w ochronie przed suszą terenów zlokalizowanych w dolinie rzeki Nysy Kłodzkiej. Nad prawidłowym przebiegiem wizyty czuwali Pracownicy Zarządu Zlewni w Nysie PGW Wody Polskie.

Omawianie zasad gospodarowania wodami na zbiorniku Nysa podczas przejścia fali powodziowej i zapewniania przepływów nienaruszalnych

W ramach zajęć terenowych studenci mieli, z zachowaniem zasad BHP, możliwość wejścia na poszczególne elementy budowli hydrotechnicznych, tj.: galerie zastrzykowo-kontrolne, zblokowane urządzenia zrzutowe, przelew awaryjny, przepławki, kanał ulgi, elektrownie wodne, sterownie siłowników sterujących położeniem klap. Zajęcia zakończyły się wspólnym ogniskiem na plaży zbiornika Topola.

Omawianie znaczenia budowli urządzeń bloku zrzutowego zapory Nysa
Zdjęcie grupowe studentów, prowadzących i administratora przed przelewem bocznym zbiornika retencyjnego Nysa (na zdjęciu: w pierwszym rzędzie z lewej: dr hab. inż. Małgorzata Biniak-Pieróg, prof. uczelni i dr hab. inż. Beata Olszewska, prof. uczelni; w drugim rzędzie po lewej: inż. Sławomir Janik,  mgr Dorota Lechowicz, w trzecim rzędzie z lewej: dr inż. Łukasz Gruss, mgr inż. Marek Seruga i Prof. dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski.
Zdjęcie grupowe studentów, prowadzących i administratora przed przelewem bocznym zbiornika retencyjnego Nysa (na zdjęciu: w pierwszym rzędzie z lewej: dr hab. inż. Małgorzata Biniak-Pieróg, prof. uczelni i dr hab. inż. Beata Olszewska, prof. uczelni; w drugim rzędzie po lewej: inż. Sławomir Janik,  mgr Dorota Lechowicz, w trzecim rzędzie z lewej: dr inż. Łukasz Gruss, mgr inż. Marek Seruga i Prof. dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski.

Podziękowania

Studenci wraz z Opiekunami dziękują Gospodarzowi zbiorników: Panu inż. Sławomirowi Janikowi – Dyrektorowi Zarządu Zlewni w Nysie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Kierownikom zbiorników – Panu mgr. inż. Markowi Serudze – kierownikowi zbiornika Nysa, Pani mgr Dorocie Lechowicz – kierowniczce Jazów Nysa, Panu Wiktorowi Filipowi – kierownikowi zbiorników Topola-Kozielno oraz Pani specjaliście mgr Karolinie Osieckiej za umożliwienie studentom odbycia zajęć terenowych na ww. obiektach i merytoryczną opiekę podczas zajęć.

Składamy serdeczne podziękowania za interesujące, merytoryczne i bardzo praktyczne zajęcia.

Zdjęcie grupowe studentów, prowadzących i administratora przed zbiornikiem retencyjnym Topola (na zdjęciu: w pierwszym i drugim rzędzie z lewej: mgr Karolina Osiecka i Wiktor Filip; w środku w drugim i trzecim rzędzie: dr hab. inż. Małgorzata Biniak-Pieróg, prof. uczelni i dr hab. inż. Beata Olszewska, prof. uczelni; z prawej strony: Prof. zw. dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski i dr inż. Łukasz Gruss.